Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն անհրաժեշտության դեպքում կարող է մի քանի ժամում համալրեր իր զորախումբը Սիրիայում: Այդ մասին նա հայտարարել է Սիրիայում հատուկ գործողության իրականացման ժամանակ աչքի ընկած օդաչուներին պարգևների հանձնման արարողության ժամանակ, որը հեռարձակում էր «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքը:
«Եթե պահանջվի, Ռուսաստանը մի քանի ժամում կարող է հզորացնել իր զորախումբը տարածաշրջանում»,-ասել է Պուտինը:
Նա հավելել է, սակայն, որ «դա ցանկալի չէր լինի»: Պուտինը նշել է նաև, որ Ռուսաստանը շարունակում է հարվածներ հասցնել ահաբեկիչների դիրքերին Սիրիայում, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խորհրդականը չէր բացառել, որ ռուսական զորքերը կարող են վերադառնալ երկիր: «Եթե մեր ռուս բարեկամները դուրս են բերում իրենց ուժերի մի մասը, դա չի նշանակում, որ նրանք չեն կարողանա վերադառնալ Սիրիա»,-ասել էր Շահաբանը:
Մարտի 14-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամայել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին մարտի 15-ից սկսել դուրս բերել Սիրիայից ռուսական ռազմական խմբավորման հիմնական մասը: Միաժամանակ ՌԴ նախագահը հանձնարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին ակտիվացնել ՌԴ մասնակցությունը Սիրիայում խաղաղ կարգավորման գործընթացի կազմակերպմանը: Զորքերը դուրս բերելու մասին Մոսկվայի որոշումը համաձայնեցված է Դամասկոսի հետ և հնարավոր դարձավ, քանի որ ռուսական զորամիավորումն արդեն կատարել է իր առջև դրած սկզբունքային խնդիրները: Այդ մասին Պուտինն ասել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ հեռախոսազրույցում:

17 Март 2016 - 14:00 AMT
Президент России Владимир Путин заявил, что Россия в случае необходимости за несколько часов способна нарастить группировку сил в Сирии. Об этом он заявил в ходе церемонии вручения госнаград военнослужащим и специалистам ВПК, отличившимся в ходе выполнения специальных задач в Сирии, которую транслирует телеканал «Россия 24».
«Если потребуется, то Россия за несколько часов способна нарастить свою группировку в регионе», — сказал Путин.
Однако он подчеркнул, что «делать этого не хотелось бы».
Он также уточнил, что Россия продолжит наносить удары по позициям террористов в Сирии, передает Газета.Ру.
Ранее спикер Госдумы Сергей Нарышкин заявил, что Россия продолжит наносить авиаудары по позициям террористической организации «Исламское государство» в Сирии.
14 марта президент РФ Владимир Путин приказал главе Минобороны со вторника начать вывод российской группировки из Сирии, поскольку поставленные задачи выполнены. Он также заявил, что российский пункт базирования в сирийском Тартусе и аэродром Хмеймим будут функционировать в прежнем режиме, им будет обеспечена надежная защита с суши, моря и воздуха.