ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ «Իսլամական պետության» գործողությունները պետք է դիտարկել որպես քրիստոնյաների, շիա մահմեդականների և եզդիների ցեղասպանություն: Հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամները քվեարկությամբ ցեղասպանություն են ճանաչել ԻՊ կողմից կրոնական փոքրամասնությունների սպանությունները Սիրիայում, հայտնում է BBC-ին:
«Կարևոր է այդ հանցագործություններն իրենց անունով կոչել, սակայն ավելի կարևոր է կասեցնել դա»,-ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Քերին ասել է, որ եզրակացություններ պետք է արվեն Պետդեպարտամենտի, հետախուզության և այլ աղբյուրների տրամադրած տվյալների հիման վրա: ԻՊ գրոհայինները պատասխանատու են մարդկության դեմ հանցագործությունների համար Սիրիայի և Իրաքի այն շրջաններում, որտեղ նրանք իրենց իշխանությունն են հաստատել:
Քերին հիշեցրել է մասնավորապես Իրաքի և Լիբիայի հյուսիսում քրիստոնյաների սպանության մասին, ինչպես նաև շիա թուրքմենների սպանություններն Իրաքում:
«Փաստն այն է, որ ԻՊ-ն սպանում է քրիստոնյաներին, քրիստոնյա լինելու, եզդիների` եզդի լինելու, շիաներին շիա լինելու համար: Սա է այն ուղերձը, որը նրանք հաղորդում են երեխաներին: Աշխարհի մասին նրանց պատկերացումները հիմնված են իրենց գաղափարախոսությանը դեմ գնացողներին ոչնչացնելու վրա»:
Օրերս ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն սատարել է բանաձևի նախագծին, որով քրիստոնյաների սպանությունները Մերձավոր Արևելքում հավասարեցվում են ցեղասպանության: Բանաձևի հեղինակն է Նեբրասկայի ներկայացուցիչ Ջեֆ Ֆորթենբերին: Նշվում է, որ հենց այդ նահանգում է բնակվում Մերձավոր Արևելքից գաղթած եզդիների մեծ մասը:
Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 393 կոնգրեսական:
Ընթերցեք նաև. ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քրիստոնյաների սպանությունները Մերձավոր Արևելքում հավասարեցրել է ցեղասպանությանը

Госсекретарь США Джон Керри заявил, что действия «Исламского государства» стоит рассматривать как геноцид христиан, мусульман-шиитов и езидов. Заявление прозвучало после того, как члены конгресса США проголосовали и признали геноцидом убийства боевиками ИГИЛ религиозных меньшинств в Сирии, сообщает BBC.
«Называть эти преступления своими именами – важно, но еще важнее остановить это», – сказал госсекретарь США.
Керри сказал, что выводы были сделаны на основе данных, предоставленных госдепартаментом, разведкой, и из других источников. Боевики ИГИЛ ответственны за преступления против человечества в тех областях Сирии и Ирака, в которых они установили свою власть.
Керри напомнил, в частности, об убийствах христиан на севере Ирака и в Ливии, а также убийстве шиитских туркменов в Ираке.
«Факт в том, что ДАИШ (одно из названий ИГИЛ) убивает христиан, потому что они – христиане, езидов, потому что они – езиды, шиитов, потому что они – шииты, – сказал Керри. – Это то сообщение, которое они передают детям. Их представления о мире основаны на необходимости устранить тех, кто не поддерживает их идеологию».
На днях Палата представителей Конгресса США единогласно поддержала проект резолюции, приравнивающей убийства христиан на Ближнем Востоке к геноциду. Автор резолюции — представитель Небраски Джефф Фортенберри. Отмечается, что именно в этом штате проживает больше всего езидов с Ближнего Востока.
Инициативу поддержали 393 конгрессмена.
«Некоторые из военных преступлений являются частью запланированного геноцида против религиозных меньшинств в районах, занятых ИГИЛ», — заявил конгрессмен Брэд Шерман.
Официальный представитель Госдепартамента Джон Кирби заверил, что госсекретарь Джон Керри рассмотрит инициативу в ближайшее время.