ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրը Բրյուսելն ու Թուրքիան խստացրել են դիրքորոշումները միգրացիոն համաձայնագրի վերաբերյալ, որը մարտի 18-ին քննարկվելու է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ, հայտնում է «Վեդոմոստին» Financial Times-ի վրա հղումով:
Մարտի 17-ին և 18-ին Բրյուսելի գագաթնաժողովում կքննարկվի միգրացիոն ճգնաժամը ԵՄ-ում և համագործակցությունը Թուրքիայի հետ դրա դեմ պայքարում: Նախատեսված է ԵՄ անդամ 28 երկրների վարչապետների հանդիպումը Թուրքիայի վարչապետի հետ:
Առավել սուր հակասությունների շարքում նշվում են, մասնավորապես, այն, որ Թուրքիան հրաժարվում է միջազգային չափանիշների ամբողջական ծավալից փախստականների ընդունման հարցում, Կիպրոսի վետոն ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցություններում: Բրյուսելը պնդում է, որ Անկարան հավանություն տա Թուրքիա վերադարձող բոլոր փախստականների համար միջազգային չափանիշների ապահովմանը: Այդ են պնդում Իսպանիան, Պորտուգալիան և Ֆրանսիան: Անկարան համաձայն չէ փոխել ներքին օրենսդրությունը:
Եվրամիության անդամ երկրների ղեկավարները համաձայնեցրել են ընդհանուր դիրքորոշումն Անկարայի հետ միգրացիոն համաձայնագրի վերաբերյալ, որը քննարկվելու է Թուրքիայի հետ մարտի 18-ին կայանալիք գագաթնաժողովում: Այդ մասին հայտարարել է Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյե Բետտելը: Մարտի 18-ին Բրյուսելում կայանալու է ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովը, որտեղ նախատեսվում է վերջնականապես հաստատել միգրացիոն ճգնաժամի հանգուցալուծմանն ուղղված համատեղ ծրագիրը: Այդ պլանի հիմնական դրույթները հաստատվել են մարտի 7-ին:
Քննարկվող համաձայնագիրը ԵՄ և Թուրքիայի միջև նախատեսում է, որ Անկարան հետ կընդունի բոլոր փախստականներին առանց բացառության, որոնք կհայտնվեն Հունաստանում Թուրքիայի տարածքով: Փոխարենը կարագացվեն Թուրքիայի հետ բանակցությունների այցագրերի ազատականացման վերաբերյալ բանակցությունները, ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները և նախկինում նախատեսված 3 մլրդ եվրոյի հատկացման հարցը:
Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ է ներկայացրել դեռ 1987-ին, իսկ 1999 թ. ստացել է թեկնածու երկրի կարգավիճակ, բանակցությունները սկսվել են 2005-ին: Սակայն 35 անհրաժեշտ պայմաններից Թուրքիան մինչ օրս բավարարել է միայն 14-ին, ընդ որում ամենամեծ առարկություններն առաջացնում է տարածքային վեճը Կիպրոսի հետ ու ժողովրդավարացման խնդիրները երկրի ներսում: 17 գլուխ դեռ փակ է մնում: Բանակցությունները բազմիցս են բարդացել տարաձայնությունների պատճառով և կասեցվել: Գլխավոր խոչընդոտը Թուրքիայի դիրքորոշումն է Կիպրոսի հարցում:

По итогам первого дня саммита ЕС Брюссель и Турция ужесточили свои позиции в отношении соглашения по миграции, пишет Financial Times со ссылкой на проект документа, который 18 марта будет обсуждаться с турецким премьером Ахметом Давутоглу, передает Ведомости со ссылкой на Financial Times.
17–18 марта в Брюсселе проходит саммит, на котором обсуждается миграционный кризис в ЕС и сотрудничество с Турцией в области борьбы с ним. В ходе саммита премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу встретится с лидерами 28 стран ЕС.
В числе наиболее острых противоречий называются, в частности, отказ Турции следовать в полном объеме международным стандартам по приему беженцев, вето Кипра на начало переговоров по вступлению Турции в ЕС. Брюссель настаивает, чтобы Анкара одобрила план защиты международными стандартами всех возвращающихся в Турцию мигрантов. На этом настаивают Испания, Португалия и Франция. Анкара не согласна менять внутреннее законодательство.
На саммите ЕС — Турция 7 марта были согласованы принципы совместного плана действий по борьбе с миграционным кризисом. Договоренность между ЕС и Турцией предполагает, что все нелегалы, прибывшие на греческие острова через Турцию, будут возвращены в Турцию за счет ЕС, а Евросоюз за каждого возвращенного нелегала будет переселять из страны одного беженца. ЕС также не позднее конца июня должен отменить визы для турецких граждан, ускорить выделение ранее обещанных 3 миллиардов евро на нужды беженцев в Турции и принять решение о дополнительном финансировании, а также подготовить решение об открытии новых глав переговорного досье о вступлении Турции в ЕС. ЕС также обязался содействовать Анкаре в улучшении гуманитарных условий в регионах Сирии.
ЕС, в свою очередь, обязуется легально забрать из Турции столько же сирийцев, сколько в нее возвращается нелегальных мигрантов. Анкара настаивает и на финансовой компенсации. Брюссель увеличит выплаты Анкаре с обещанных 3 млрд до 6 млрд евро до 2018 года, а к концу июня рассмотрит вопрос о введении безвизового режима с Турцией.