Նախագահի կողմից 10-օրյա ժամկետում ստորագրվելուց հետո, օրենքն ուժի մեջ կմտնի: Շատ հնարավոր է, որ արդեն մարտի վերջում փոփոխությունները կգործեն:
Այդ նախաձեռնության համար հիմք է հանդիսացել Հայաստանի անդամությունը ԵՏՄ-ին: «Քանի որ մենք ԵՏՄ անդամ ենք և միասնական տնտեսական տարածքի մաս, որտեղ իրականացվում է ապրանքների, ռեսուրսների և կապիտալի ազատ տեղաշարժ, անհրաժեշտ եղավ ԵՏՄ տարածքից ներմուծվող ավտոմեքենաների համար չեղարկել ԱԱՀ գանձումը»,-ասել է օրինագծի համահեղինակ, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
Ավելին, ԱԱՀ գանձումը 2015-ի հունվարի 2-ից հետո ՀՀ ներկրված ավտոմեքենաների համար հակասում էր երկրի ստանձնած պարտավորություններին: Դեռևս ենթադրվում է, որը օրենքը հետադարձ ուժ չի ունենա, այսինքն չի տարածվի նրանց վրա, ով արդեն մուծել է ԱԱՀ`ավտոմեքենա ներկրելով ԵՏՄ-ից 2015-ի հունվարի 2-ից հետո: Չի բացառվում սակայն, որ կառավարության հետ քննարկումներից հետո օրենքի ազդեցությունը տարածվի նաև վերոնշյալ խմբի վրա:
Այս բոլոր փոփոխությունների հետ հարց է առաջանում` ինչպես կփոխվի իրավիճակը Հայաստանի ավտոմոբիլային շուկայում: Այս հարցով PanARMENIAN.Net-ը դիմել է մի շարք փորձագետների:
Ըստ Հայաստանում «Նիսան» ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ «Մուրան» ընկերության մարքեթինգի գծով մենեջեր Արտյոմ Պետրոսյանի, իրավիճակը հայաստանյան շուկայում որոշ փոփոխություններ կկրի, սակայն դրանք կարճաժամկետ կլինեն:
«ԵՏՄ տարածքից ավտոմեքենա ներկրող ֆիզիկական անձանց ԱԱՀ գանձումից ազատելը կհանգեցնի նրան, որ կհեշտացվի ավտոմեքենաների ներկրումը, մասնավորապես Ռուսաստանից: Նախկինում, երբ Ռուսաստանում և Հայաստանում գների տարբերությունը հասնում էր 15-20%-ի, մարդիկ կարծում էին, թե միևնույն է հարկ կլինի ԱԱՀ վճարել, և դա ազդում էր Ռուսաստանում ավտոմեքենա գնելու նրանց որոշման վրա: Իսկ այժմ վերջնական գինը 20 %-ով պակաս կլինի, ինչը, բնականաբար, կդրդի մարդկանց մեքենա գնել, հատկապես` Ռուսաստանից»:
Սակայն, ըստ Պետրոսյանի, ԱԱՀ գանձումը միայն կխորացնի առանց այդ էլ բարդ իրավիճակը, որում հայտնվել են հայ ավտոդիլերները: Բանն այն է, որ Ռուսաստանում ռուբլու կտրուկ անկումից հետո գործնականում նոր ավտոմեքենաները վնասով են վաճառվում: Մի շարք հայտնի համաշխարհային բրենդեր արդեն հեռացել են երկրից շուկայում վաճառքների անբարենպաստ վիճակի պատճառով, սակայն մի մասը դեռ մնում է ռուսական շուկայում` հուսալով, որ իրավիճակը կշտկվի, իսկ շուկայի իր հատվածը պահելը կարևոր է: Բացի այդ, Ռուսաստանում արտադրություն են բացել Toyota, General Motors, Nissan, Hyundai և այլ ավտոկոնցեռններ, որոնք ևս կարող են իրենց թույլ տալ վնասով վաճառել ավտոմեքենաները:
«Այսպիսով, հայաստանյան ավտոշուկայի վրա ազդող հիմնական գործոնը հենց ավտոմեքենաների գներն են Ռուսաստանում: Ինչ վերաբերում է ԱԱՀ գանձման չեղարկմանը, ապա կարճաժամկետ հեռանկարում Ռուսաստանից ավտոմեքենաներ ներկրող մարդկանց քանակը կաճի, սակայն հետո գները Հայաստանում և այնտեղ գրեթե կհավասարվեն: Բացի այդ, ԱԱՀ չվճարելու համար ՀՀ ներկրված ավտոմեքենաներից շատերը մնում էին ռուսական համարներով: Իսկ հիմա դրանց սեփականատերերը հանգիստ կարող են վերագրանցել մեքենաները»,-ասել է Պետրոսյանը:
Ըստ մեկ այլ փորձագետ Վահագն Սահակյանի, նորամուծությունները «ԱԱՀ մասին» օրենքում, անշուշտ, կազդեն նաև օգտագործվող մեքենաների գների վրա Հայաստանում: Ճիշտ է, էժան ավտոմեքենաների դեպքում ազդեցությունը գրեթե աննկատ կլինի: «5 հազար դոլար արժողությամբ մեքենաների գները գրեթե չեն փոխվի, իսկ 5-10 000 դոլարանոց մեքենաները կէժանանան 10 %-ով: Իսկ ավելի թանկ մեքենաների դեպքում գինը կարող է նվազել 15-20 %-ով»,-ասել է Սահակյանը:
«Կամազ Արմենիա» ընկերության տնօրեն Սերգեյ Գալստյանի կանխատեսումն ավելի կտրուկ էր: «ԱԱՀ չեղարկումից հետո գործնականում ներմուծումն ամբողջությամբ Ռուսաստանից կլինի: Հիմա նույն մեքենան ՌԴ-ում ավելի էժան է, քան Ճապոնիայում: Եվ դա, անշուշտ, կապված է ռուբլու արժեզրկման հետ»,-ասել է նա:
Ըստ Գալստյանի, գները կնվազեն նույնիսկ ավելի, քան 20%-ով: «Բանն այն է, որ եթե դիտարկելու լինենք շուկայի համարժեք ծավալներն ու վերլուծենք պահանջարկի վրա ազդող գնագոյացության հետ կապ չունեցող գործոնները, ապա կտեսնենք, որ այս պարագայում մեծ նշանակություն ունեն սպառողների ակնկալիքները, ինչը կխթանի այդ գործընթացը: Կարծես թե, գինը պետք է նվազի 20 %-ով, սակայն ներկրման բումի պատճառով կտրուկ կաճի առաջարկը, ուստի կնվազի համարժեք շուկայական գինը»:
Որոշակի պատկերացում կարող է տալ նաև ավտոմեքենաների նոր մոդելների գործող գների համեմատությունը տեղի և ռուս դիլերների մոտ: Հարմարության համար համեմատությունը կկատարենք դոլարով`տարադրամի ԿԲ փոխարժեքով: Հարկավոր է հաշվի առնել, որ ՌԴ-ից ներկրման դեպքում չի մուծվում 10% մաքսատուրքը:
Niva Urban-ը ՀՀ-ում արժե մոտ $8830, որից ԱԱՀ՝ $1470: Գինը ՌԴ-ում՝ $7463:
Toyota Corolla-ն արժե մոտ $15180, որից ԱԱՀ՝ մոտ $2630: ՌԴում՝ $12600:
KIA Cerato Comfort-ն արժե մոտ $20440, որից ԱԱՀ՝ մոտ $3400: ՌԴ-ում՝ $13080:
Toyota Land Cruiser Prado-ն՝ մոտ $44560, որից ԱԱՀ՝ մոտ $7400: ՌԴ-ում՝ մոտ $28100:
Անշուշտ, այս համեմատությունը մեծ ճշգրտության չի հավակնում, քանի որ ներկայացված սկզբնական գներում կարող է նախատեսված լինել ավտոմեքենաների տարբեր կոմպլեկտացիա, ինչպես նաև այն պատճառով, որ գների տատանումը տարբեր դիլերների մոտ (առաջին հերթին Ռուսաստանում) կարող է բավականին մեծ լօնել՝ կախված աշխարհագրությունից: Սակայն ակնհայտ է, որ գներն էականորեն տարբեր են: Ընդ որում, եթե ամենաէժան մոդելի համար տարբերությունը կազմել է 20%, ապա թանկ մեքենաների դեպքում տարբերությունը կարող է հասնել գրեթե 60%-ի:

18 Март 2016 - 10:38 AMT
Теперь, после подписания документа президентом в 10-дневный срок, обновленный закон вступит в законную силу. Весьма вероятно, что поправки начнут действовать уже до конца марта.
Обоснованием для данной законодательной инициативы стало членство Армении в ЕАЭС. «Поскольку мы являемся членами ЕАЭС и входим в единое экономическое пространство на территории которого осуществляется свободное передвижение товаров, ресурсов и капитала, появилась необходимость снять требование по выплате НДС при импорте автомобилей с территории ЕАЭС», – отметил соавтор законопроекта, председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян.
Более того, взимание НДС на автомобили, ввезенные в страну после 2 января 2015 года (даты вступления Армении в ЕАЭС) противоречило взятым страной на себя обязательствам. Пока предполагается, что обновленный закон не получит обратной силы – то есть, не будет распространяться на тех, кто уже выплатил НДС, импортировав свой автомобиль после 2-го января 2015 года. Впрочем, не исключается также, что после обсуждений с правительством, действие закона все же будет распространено и на уже импортированные автомобили после начала 2015 года.
В связи с вышеозначенными изменениями возникает вопрос – как изменится ситуация на автомобильном рынке Армении? С этим вопросом PanARMENIAN.Net обратился к ряду экспертов.
Так, по мнению менеджера по маркетингу компании «Муран» – официального представителя «Ниссан» в Армении Артема Петросяна, ситуация на армянском авторынке претерпит некоторые изменения, но они будут кратковременными.
«Освобождение от выплаты НДС физических лиц импортирующих автомобили с территории ЕАЭС приведет к тому, что станет еще легче ввозить в страну автомобили, в основном из России, – говорит А. Петросян, – раньше, когда разница в цене в России и Армении была, скажем 15-20%, люди думали – все равно придется платить НДС, и это влияло на их решение отказаться от покупки автомобиля в России. Сейчас же итоговая цена будет меньше на 20%, что соответственно, будет стимулировать людей покупать машины, особенно новые – в России».
Однако, на взгляд Петросяна, изъятие взимания НДС лишь усугубит и без того непростую ситуацию, в которой оказались армянские автодилеры. Дело в том, что в России после резкого падения курса рубля практически все новые автомобили продаются в убыток. Часть известных мировых брендов уже покинула эту страну из-за неблагоприятной ситуации с продажами, однако другая часть остается на российском рыке с надеждой, что ситуация выправится и важно удержать свой сегмент рынка. Кроме того, в России присутствуют производства многих автоконцернов – таких как Toyota, General Motors, Nissan, Hyundai и других, которые опять же могут себе позволить временно продавать автомобили в убыток.
«Таким образом, основной фактор, влияющий на армянский авторынок – именно цены на автомобили в России, – подчеркивает А. Петросян, – Что касается освобождения от выплат НДС, то в краткосрочном плане это увеличит число людей, которые будут привозить автомобили из России, но затем цены в Армении и там станут примерно одинаковыми. Кроме того, для того чтобы не выплачивать НДС, многие ввезенные автомобили в Армении оставались с российскими регистрационными номерами. Теперь же их хозяева смогут спокойно их перерегистрировать».
По мнению другого эксперта – Ваагна Саакяна, нововведения в закон «Об НДС», конечно же повлияют и на цены на поддержанные автомобили в Армении. Правда, в случае дешевых автомобилей влияние будет практически незаметным. «Цены на автомобили до 5 тыс. долларов практически не изменятся, — считает В. Саакян, – а вот на машины стоимостью от 5 до 10 тыс. долларов упадут на 10%. На более дорогие — цена может упасть до 15-20%».
Прогноз директора компании «Камаз Армения» Сергея Галстяна оказался более категоричным. «После того, как уберут НДС, практически весь импорт автотранспорта будет из России, — говорит он, — сейчас, та же машина в Российской Федерации стоит дешевле, чем в Японии. И это, конечно, связано с падением рубля».
Армянский рынок после введения в действие поправок также ждет падение цен на автомобили. Причем, по мнению С. Галстяна, цены упадут даже больше чем на 20%. «Дело в том, что если смотреть на равновесный объем рынка и анализировать неценовые факторы, влияющие на спрос, то большое значение играет такой фактор как ожидания потребителей, который и будет мультиплицировать этот процесс, – сказал Галстян, – Цена вроде как должна снизится на 20%, но из-за бума произойдет резкий рост предложений – и снизится равновесная рыночная цена».
Определенное представление может дать и сравнение нынешних, до введения поправок в действие, цен на одинаковые модели новых автомобилей у местных и российских дилеров. Для удобства, сравнивать будем в долларах по курсам центральных банков. Необходимо также учитывать, что при импорте из РФ не оплачивается 10% таможенный сбор. Итак, согласно данным официальных дилеров компании Toyota в Армении (toyota.am) и официального сайта компании в России (toyota.ru) цена на Toyota Corolla в России и Армении начинаются соответственно с 12600 $ и 15 180$, на Toyota Camry – 19 895$ и 21437$, а Toyota Land Cruiser Prado 28136$ и 44562$. Конечно, данное сравнение не претендует на большую точность, поскольку в выставленных начальных ценах может предусматриваться различная комплектация автомобилей, а также ввиду того, что разброс цен у различных дилеров (в первую очередь в России) может быть очень большим в зависимости от географии, тем ни менее можно заметить, что цены существенно разнятся. Причем, если на самой дешевой модели разница составляет 20%, то в последнем случае – почти 60%.