21 Մարտ 2016 - 08:35 AMT
Հանգստյան օրերին սովորաբար մարդաշատ Ստամբուլի փողոցները գրեթե դատարկ են մարտի 19-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո: Քաղաքի բնակիչների մեծ մասը գերադասում է չլքել տներն անվտանգության նկատառումներով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Hurriyet-ի վրա հղումով:
Ստամբուլի փողոցներն արագ դատարկվեցին մարտի 19-ին մահապարտ ահաբեկչի պայթեցումից հետո և սակավամարդ էին նաև հաջորդ օրը: Թեև հայտնի Իսթիքլալ հետիոտն փողոցն արդեն բաց է, սակայն անսովոր սակավամարդ է:
«Մարդիկ վախենում են փողոց դուրս գալ: Մեր մշտական հաճախորդները չեն եկել: Շատերը չեղարկել են ռեստորաններում արված նախնական պատվերները»,-ասել է տեղի խանութներից մեկի սեփականատերը:
Անսովոր ազատ է նաև երթևեկությունը քաղաքում, մինչդեռ Ստամբուլը հայտնի է իր խցանումներով: «Սովորաբար մենք շատ դանդաղ ենք դեպի կենտրոն շարժվում, բայց այսօր ամենուր դատարակ է»,-ասել է տաքսու վարորդներից մեկը: Սակավամարդ է նաև քաղաքի ասիական մասը: Նշվում է, որ զգալիորեն պակասել է ուղևորահոսքը մետրոյում:
Մարտի 19-ին Ստամբուլի կենտրոնական Իսթիքլալ պողոտայում հզոր պայթյուն է որոտացել: CNNTurk-ի տեղեկացմամբ՝ պայթյունն իրականացրել է մահապարտը, ում վրա ամրակցված են եղել պայթուցիկ նյութեր: Վերջինս իրեն պայթեցրել է զբոսաշրջիկների խմբի կողքով անցնելիս:Թուրքիայի առողջապահության նախարարության կողմից արված հայտարարության համաձայն՝ ահաբեկչության հետևանքով 5 հոգի զոհվել է, 36-ը՝ վիրավորվել: Վիրավորներից 12-ը օտարերկրացիներ են: Իսթիքլալ պողոտայում է գտնվում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսությունը, ինչպես նաև այլ պետությունների դիվանագիտական առաքելություններ:

21 Март 2016 - 09:21 AMT
Обычно многолюдные в выходные дни стамбульские улицы опустели после совершенного 19 марта теракта, большинство горожан предпочли не покидать своих домов по соображениям безопасности, сообщает газета Hurriyet.
Стамбул начал стремительно пустеть после сообщения об атаке террориста-смертника, он остался немноголюдным и на следующий день после теракта. Хотя знаменитая пешеходная улица Истикляль, где произошел теракт, уже открыта, в воскресенье на ней и поблизости необычно мало прохожих.
«Люди боятся выходить на улицу. Наши постоянные клиенты сегодня не пришли. Многие отменили заказы столиков в ресторанах», — говорит владелец местного магазина.
Необычайно низким остается трафик на дорогах Стамбула с его постоянными пробками.
«Обычно мы еле двигаемся в центре города. Но сегодня везде пусто», — говорит один из таксистов.
В результате теракта стало малолюдно и на азиатской стороне города. Отмечается также значительное уменьшение числа пассажиров в метро и на паромных переправах через пролив Босфор, передает РИА Новости.
Террорист-смертник подорвался на пешеходной улице Истикляль 19 марта около 12.00 мск между торговым центром и муниципалитетом района Бейоглу. Власти сообщили о гибели пяти человек, в том числе самого смертника, 36 получили ранения. Погибли трое граждан Израиля, двое из которых имели также американское гражданство, и гражданин Ирана. По данным генконсульства РФ в Стамбуле, россиян среди пострадавших нет. Глава МВД Турции Эфкан Ала сообщил, что теракт совершил смертник Мехмет Озтюрк, связанный с террористической группировкой «Исламское государство».
На улице, где произошел взрыв, расположено российское генеральное консульство, а также дипмиссии других государств. Улица Истикляль является одной из основных туристических достопримечательностей Стамбула.