Իրաքի Մահմուր քաղաքի ռազմակայանում, որի գնդակոծման ժամանակ զոհվեց ամերիկացի հրահանգիչներից մեկը, ԱՄՆ ռազմական մասնագետները նախապատրաստում են Իրաքի զինվորականներին Մոսուլի գրոհին: Քաղաքը 2014-ի ամառվանից վերահսկվում է «Իսլամական պետության» կողմից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունն Իրաքյան Քրդստանի վարչակազմի վրա հղումով:
«Տարածքային առումով Մահմուր քաղաքը (Էրբիլ գավառ) Իրաքյան Քրդստանում է գտնվում, սակայն փեշմերգաների նախարարության հետ համաձայնեցմամբ այնտեղ գտնվող ռազմակայանում վարժանք են անցնում իրաքցի զինվորականները: Ամերիկացի հրահանգիիչները նախապատրաստում են իրաքցիներին Մոսուլի գրոհին»,-հայտնել են վարչակազմում:
«Այնքան էլ ճիշտ չէ ռազմակայանն ամերիկյան համարել, ավելի շուտ, այն իրաքյան է, որտեղ սակայն բազմաթիվ ԱՄՆ հրահանգիչներ կան»,-հավելել են վարչակազմի ներկայացուցիչները:
Ըստ նրանց տվյալների, Մահմուրի ռազմակայանի գնդակոծման ժամանակ զոհվել է 1 ամերիկացի զինվորական, ևս 2-ը վիրավորվել է: Ամերիկացի զինվորականի մահը հաստատել են նաև Պենտագոնում: Մինչդեռ, մինչ այդ Մահմուրում ամերիկյան ռազմակայանի գոյության մասին հայտնի չի եղել:
Ըստ CNN-ի տվյալների, ռազմակայանում 200 ծովայի հետևակի ԱՄՆ մոտ զինծառայող կա, որոնք փորձնական կրակ են բացել հաուբիցներից: Ենթադրվում է, որ ԻՊ գրոհայինները նկատել են ամերիկացի զինվորականների տեղաշարժը և հրթիռակոծել են նրանց 15 կմ հեռավորությունից` արձակվել է 2 հրթիռ:
2014-ի հունիսին ԻՊ գրոհայինները, չհանդիպելով դրմադրության, գրավեցին Իրաքի երկրորդ քաղաք Մոսուլը: Մոսուլը մինչ օրս ազատագրված չէ «Իսլամական պետության» գրոհայիններից, քանի որ գրոհի մասնակիցները չեն կարողանում համաձայնեցնել իրենց գործողությունները, ինչպես նաև այն վեճերի պատճառով, թե ով ինչ է ստանալու քաղաքի ազատագրումից հետո: Այդ մասին հայտարարել է Մոսկվայում իրաքյան Քրդստանի պաշտոնական ներկայացուցիչը: Մարտի 5-ին ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի գծով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Բրետ Մաքգերակը հայտարարեց իրաքյան Մոսուլի ազատագրման գործողության մեկնարկի մասին:

На военной базе в иракском городе Махмур, при обстреле которой боевиками «Исламского государства» погиб один американский инструктор, инструкторы США ведут подготовку военных Ирака к штурму города Мосул, находящегося под контролем ИГ с лета 2014 года, сообщили РИА Новости в администрации Иракского Курдистана.
«Территориально город Махмур (провинция Эрбиль) относится к Иракскому Курдистану, но по согласованию с министерством пешмерга (курдское ополчение) на расположенной там базе ведется подготовка иракских военных. Американские инструкторы ведут подготовку иракцев к штурму города Мосул», — сообщили в администрации.
«Американской ее называть не совсем правильно, скорее, она иракская, но на ней находится большое количество американских инструкторов», — уточнили в администрации.
По их данным, при обстреле базы в Махмуре 20 марта погиб один американский военный, еще двое получили ранения. Гибель американского военного также подтвердил Пентагон. Между тем ранее о существовании американской базы в Махмуре не сообщалось. По данным телеканала CNN, на базе находилось около 200 морских пехотинцев США, которые вели пробные стрельбы из гаубиц. Предположительно, боевики ИГ заметили перемещения американских солдат и открыли по ним ракетный огонь с расстояния примерно в 15 километров. Были выпущены две ракеты.
Мосул – второй по величине город Ирака, с июня 2014 года находящийся под контролем ИГ. Ранее сообщалось о подготовке к его штурму, в котором будут участвовать иракская армия, отряды пешмерга, западная антиигиловская коалиция и отряды из Ирана. Также неподалеку от Мосула находятся силы турецкой армии, вошедшие в Ирак вопреки протестам официального Багдада.
Иракский Курдистан – автономия на севере Ирака, чей статус после падения режима Саддама Хусейна был закреплен в конституции Ирака.