21 Մարտ 2016 - 13:22 AMT
Քրդերի ներկայացուցիչների բացակայությունը սիրիական կարգավորման շուրջ Ժնևի բանակցություններում այն աջակցության հետևանքն է, որ միջազգային հանրությունը ցուցաբերում է Թուրքիային: Այդ մասին հայտարարել է Մոսկվայում սիրիական Քրդստանի ներկայացուցիչ Ռոդի Օսմանը:
«Ինչ վերաբերում է հետագա իրադարձություններին, մենք տեսնում ենք Թուրքիայի միջամտության աստիճանն ու միջազգային հանրության աջակցությունն այդ երկրին: Հենց այդ գործողություններն են նպաստում նրան, որ մեզ չեն հրավիրում Ժնևի բանակցություններին»,-ասել է Օսմանը Մոսկվայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Միջսիրիական բանակցությունները (Ժնև-3) վերսկսվել են Ժնևում մարտի 14-ին: Ժնև է ժամանել Սիրիայի կառավարության պատվիրակությունը ՄԱԿ-ում երկրի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարիի ղեկավարությամբ, սիրիական ընդդիմության Բանակցությունների բարձրագույն կոմիտեն, ինչպես նաև Կահիրեում և Մոսկվայում հանդիպումների ավարտին ստեղծված ընդդիմադիր խմբի ներկայացուցիչները:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ սիրիացի քրդերը պետք է մասնակցեն բանակցություններին որպես միջսիրիական հակամարտության կողմ, նրանց բացակայությունը միջազգային հանրության թուլության դրևորումն է: Սիրիացի քրդերի մասնակցությանը դեմ է Թուրքիան:
Սահմանադիր ժողովը Ռումեյլա քաղաքում մարտի 17-ին հռչակեց «Ռոժավայի ժողովրդավարական համակարգի և հյուսիսային Սիրիայի» ստեղծումը: Սիրիայի իշխանություններն ապօրինի են համարում դաշնային շրջանի ստեղծումը երկրի հյուսիսում: Ավելի վաղ Մոսկվայում Սիրիայի դեսպան Ռիադ Հադդադը հայտարարել էր, որ քրդերի մեծ մասը Սիրիայում հանդես է գալիս երկրի ամբողջականության պահպանման օգտին: ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտը չի ճանաչում Սիրիայի հյուսիսում հռչակված քրդերի տարածաշրջանային դաշնային վարչակազմը,

Отсутствие представителей курдов на переговорах в Женеве по сирийскому урегулированию является следствием поддержки, которую международное сообщество оказывает Турции, заявил 21 марта глава представительства сирийского Курдистана в Москве Роди Осман.
«Что касается дальнейших событий, мы видим степень вмешательства Турции и степень ее поддержки со стороны международного сообщества. Именно эти действия способствуют тому, что нас не приглашают на переговоры в Женеве», — сказал Осман на пресс-конференции в Москве, передает РИА Новости.
Учредительная конференция в городе Румейла (провинция Хасеке) 17 марта провозгласила создание «демократической системы Рожавы и северной Сирии». Власти Сирии назвали незаконным объявление сирийскими курдами о создании федеративного региона на севере страны. Ранее посол САР в Москве Рияд Хаддад заявил, что большинство курдов в Сирии выступает за сохранение целостности страны.
Позднее агентство Reuters со ссылкой на высокопоставленного турецкого чиновника сообщало, что Турция выступает против образования новых структур в Сирии и не приемлет односторонние шаги, основанные на этнической принадлежности.
Полноформатные межсирийские переговоры («Женева-3») возобновились в Женеве 14 марта. В Женеву прибыли делегация правительства Сирии под руководством постпреда страны при ООН Башара Джаафари, сирийская оппозиция Высшего комитета по переговорам, а также представители оппозиционной группы, созданной по итогам встреч в Каире и Москве.
Как ранее заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, сирийские курды, как одна из влиятельных сторон межсирийского конфликта, должны участвовать в переговорах в Женеве, их отсутствие является проявлением слабости со стороны международного сообщества. Против участия сирийских курдов в переговорах решительно выступает Турция.