22 Մարտ 2016 - 07:37 AMT
Բրյուսելի օդանավակայանում երկու պայթյուն է որոտացել: Արդեն հայտնի է, որ կան վիրավորներ: Երկու պայթյունից հետո դադարեցվել է երկաթուղային հաղորդակցությունը Բրյուսելի օդանավակայանի հետ, հայտնում է ՌԻԱ նովոստի գործակալությունը:
Օդանավակայանում նաև մեկ չպայթած ռումբ է հայտնաբերվել, ևս մեկ պայթյուն է որոտացել մետրոյում: Զոհերի ու վիրավորների թիվը ճշտվում է: Բելգիայում ահաբեկչական վտանգի մակարդակը բարձրացվել է մաքսիմալ աստիճանի:
17:10 ԶԼՄ-ների տվյալներով, պայթյուններին, հնարավոր է, առնչություն ունեն Բելառուսի քաղաքացիներ՝ Իվան և Ալեքսեյ Դովբաշները Գոմելի շրջանից և Մարատ Յունուսովն, ով ծնվել է Դաղստանում սակայն բելառուսական անձնագիր ունի: Բելառուսի ՊԱԿ-ը հայտարարել է, որ ստուգում է երկրի քաղաքացիների՝ ահաբեկչությանն առնչության մասին լուրերը:
15:56 «Իսլամական պետությունը» ստանձնել է Բրյուսելում ահաբեկչության պատասխանատվությունը:
15.04 Մետրոյում պայթյունի հետևանքով զոհվել է 15 մարդ, ևս 55-ը վիրավորվել է: Այդ մասին է հայտնել Բրյուսելի մետրոյի կառավարիչ ընկերությունը Twitter-ում: Եվս 13-ը զոհվել է օդանավակայանում: Զոհերի ընդհանուր թիվն, այսպիսով, հասավ 28-ի:
15.02 Բելգիայի դատախազության հայտարարության համաձայն, ահաբեկչության համար պատասխանատուները դեևս, հնարավոր է, ազատության մեջ են:
14:41 Ֆրանսիան փակել է Բելգիայի հետ սահմանները ահաբեկչության պատճառով: Երկում ուժեղացված հսկման ռեժիմ է, աշխատանքի են ներգրավվել լրացուցիչ 1600 ոստիկան:
13:57 Բրյուսելում ամբողջությամբ դադարեցվել է գնացքների, ավտոբուսների ու մետրոյի երթևեկությունը: Տարանցիկ գնացքները երթևեկում են առանց քաղաքում կանգ առնելու:
13:44 Բրյուսելում ահաբեկչությունից տուժած ՀՀ քաղաքացիների համար թեժ գիծ է բացվել +32.2.3484406 հեռախոսահամարով, հայտնում են Բելգիայում ՀՀ դեսպանությունից:
13:34 Վերջին տվյալներով, ահաբեկչության զոհ է դարձել 13 մարդ:
13:07 Բրյուսելում ՀՀ դիվանագետները, քաղաքում գտնվող ԱԺ պատվիրակությունը չեն տուժել պայթյունների հետևանքով, Twitter-ում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մոմուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
12:59 Ոստիկանությունը Բրյուսելի օդանավակայանում երեք չպայթած մահապարտի գոտի է գտել:
12:37 Բելգիական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով հիվանդանոցների տվյալներին, հայտնում են 10 զոհի ու 30-ից ավել վիրավորների մասին:
12:30 Եվս մեկ պայթյուն Բրուսելում. թիրախ է դարձել քաղաքի մետրոյի Մաալբեկ կայարանը, ԵՄ կենտրոնական շենքերի թաղամասում: Քաղաքի մետրոն ևս փակվել է:
12:14. Belga-ն հայտնում է օդանավակայանում երրորդ ռումբի հայտնաբերման մասին:
12:13 Բելգիայի ոստիկանությունը հաստատել է առնվազն 1 զոհի առկայությունը` չբացառելով նաև այլ զոհերի հավանականությունը, հայտնում է AP-ին իրավապահ մարմինների վրա հղումով:
12:05. Reuters-ը բելգիական Belga գործակալության վրա հղումով հայտնում է, որ պայթյուններից առաջ օդանավակայանում լսվում էին կրակոցներ և բղավոցներ արաբերեն լեզվով:
11:56. Ըստ չճշտված տվյալների, զոհվել է 10-ից ավելի մարդ, մոտ 30-ը վիրավորվել է:
11:40. Բոլոր թռիչքները չեղարկվել են, հայտնում է Monde-ը:Մասնակիորեն փլուզվել է օդանավակայանի տանիքը, կոտրվել են ապակիները:

22 Март 2016 - 07:43 AMT
В международном аэропорту Брюсселя утром 22 марта прогремели два взрыва. Взрывы произошли в зале вылетов аэропорта. Причина случившегося пока не установлена.
Пресс-служба аэропорта сообщила, что все рейсы отменены.
Позже еще один взрыв прогремел в городском метро. Точное количество погибших и пострадавших неизвестно.
17: 15 По данным СМИ, в Брюсселе после серии терактов задержаны трое граждан Белоруссии, которых подозревают в причастности к атакам. Двое из подозреваемых — Иван и Алексей Довбаши — уроженцы Гомельской области, еще один — Марат Юнусов – получивший ражданство страны. КГБ Белоруссии заявило, что проверяет информацию о причастности граждан страны к нападению.
15:25 В теракте в метро погибли 15 человек, еще 55 получили ранения, 13 человек погибли в аэропроту. таким образом, на данный момент в терактах погинло 28 человек.
14:54 По словам представителей бельгийской прокуратуры, что исполнители терактов в Брюсселе, возможно, пока остаются на свободе.
14:41 Франция закрыла границы с Бельгией, в стране усилены меры безопасности. К обеспечению порядка привлечены дополнительные 1600 полицейских.
14:00 В городе полностью остановлено движение метро и автобуса. Международные поезда проезжают через Брюссель, не останавливаясь.
13:38 По последним данным, жертвами взрывов в Брюсселе стали 13 человек
13:11 Сотрудники армянских дипмиссий в Брюсселе и члены находящейся в городе парламентской делегации не пострадали, сообщил в Twitter пресс-секретать МИД Армении Тигран Балаян.
12:59 В аэропорту Брюсселя полиция нашла три неразорвавшихся пояса террористов-смертников, сообщают бельгийские телеканалы.
12:50 По данным бельгийских СМИ, погибли 10 человек, еще 30 ранены.
12:23 В метро в Брюсселе недалеко от квартала, где расположены офисы ЕС, прогремел новый взрыв. Есть пострадавшие.
12:14 Belga сообщает об обнаружении третьей бомбы в аэропорту
12:13 Бельгийская полиция подтвержает гибель как минимум одного человека, не исключая при этом других жертв, сообщает AP со ссылкой на представителей сил правопорядка.
12:05 Reuters со ссылкой на бельгийское агентство Belga сообщает, что перед взрывами в аэропорту была стрельба и крики на арабском языке.
11:55 По неподтвержденной информации, в результате взрыва погибли 11 человек, 25 ранены.
11:40 Пресс-служба аэропорта сообщила об отмене всех рейсов из Шарлеруа.
11:36 Из здания аэропорта начали эвакуировать людей. По информации телеканала Sky News, взрывы произошли в зале вылетов возле стойки American Airlines.