22 Մարտ 2016 - 11:34 AMT
Սաուդյան Արաբիան պատրաստ է նավթի արդյունահանումը սահմանափակող համաձայնագիր ստորագրել, նույնիսկ եթե Իրանը հրաժարվի: Այդ մասին հայտարարել է ՕՊԵԿ երկրներից մեկի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը Financial Times-ին: «Երկրներից շատերը համաձայն են սառեցման, wւրեմն ինչու կախված լինենք Իրանից»,-ասել է զրուցակիցը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Նավթ արտահանող երկրները հանդիպման էին պատրաստվում մարտի 20-ին Ռուսաստանում: Փետրվարի 16-ին Դոհայում ՌԴ, Քաթարի, Վենեսուելայի և Սաուդյան Արաբիայի միջև կնքված համաձայնությանը միանալու մասին էին հայտարարել Էկվադորը, Ալժիրը, Նիգերիան, Օմանը, Քուվեյթը և ԱՄԷ-ն:
Կասկածի տակ է Իրանի մասնակցությունը, քանի որ Թեհրանն, ըստ նավթի նախարար Բիժան Զանգանեի, մտադիր է նավթի սառեցման հարցը քննարկել միայն այն ժամանակ, երբ արդյունահանման մակարդակն օրական հասնի 4 մլն բարելի, իսկ մինչ այդ բանակցություններն այդ թեմայի շուրջ բացառվում են:
Ըստ FT տվյալների, Պարսից ծոցի երկրներից արտահանողների մոտ կասկածներ են առաջացել` թե արդյոք Իրանը կարող է կտրուկ ավելացնել արդյունահանումը, ուստի, համարում են, որ նավթի գները կարելի է սառեցնել նաև առանց Իրանի մասնակցության:
Նշվում է, որ Ռուսաստանն «այժմ առաջատարի դեր է» ստանձնել բանակցություններում:
Ըստ պարբերականի աղբյուրի, արդյունահանման սառեցումը հունվարի մակարդակով առավել հնարավոր է, սակայն հավանական են նաև այլ տարբերակներ: «Կտեսնենք, թե ով ինչով կզբաղվի հունվարին, փետրվարին և մարտին և, այն ժամանակ, հնարավոր է, հասնենք այն թվերին, որոնք ավելի մեծ վստահություն կառաջացնեն շուկայում»,-ասել է նա: FT-ն նշում է, որ ապրիլի 17-ին Դոհայում նախատեսված է արտահանողների մեծ հանդիպում, որտեղ կքննարկվի արդյունահանման կրճատման հարցը: Նախնական պայմանավորվածությունը հունվարի մակարդակի վրա նավթի արդյունահանումը սառեցնելու մասին ձեռք էր բերվել փետրվարին:
Մարտին Քաթարի էներգետիկայի նախարար Մոհամմեդ Սալեխ ալ Սադան ասել էր, որ մոտ 15 նավթ արտահանող, որոնց բաժին է ընկնում աշխահում նավթի արդյունահանման երկու երրորդը, կողմ է արդյունահանման սառեցմանը: ՕՊԵԿ գլխավոր քարտուղար Աբդալլա էլ Բադրին մարտի 21-ին Վիեննայում ունեցած մամուլի ասուլիսում ենթադրել է, որ Իրանն ապագայում, գուցե, միանա համաձայնագրին:

22 Март 2016 - 11:02 AMT
Саудовская Аравия готова подписать соглашение об ограничении добычи нефти, даже если в нем не будет участвовать Иран, заявил Financial Times высокопоставленный представитель одной из стран ОПЕК. «Многие страны согласны на заморозку. Так зачем зависеть от Ирана?» — сказал собеседник издания, передает РБК.
Страны-экспортеры нефти готовились к проведению встречи 20 марта в России. Готовность о присоединении к соглашению, подписанному 16 февраля в Дохе Россией, Катаром, Венесуэлой и Саудовской Аравией, высказали Эквадор, Алжир, Нигерия, Оман, Кувейт и ОАЭ.
Под сомнением было участие Ирана во встрече, так как Тегеран не соглашался заморозить добычу «черного золота» на уровне января текущего года. По словам министра нефти Ирана Бижана Зангане, Тегеран согласится на обсуждение заморозки добычи нефти только после того, как ее уровень достигнет 4 млн баррелей в сутки, а до этого ни о каких переговорах на эту тему речи быть не может.
По сведениям FT, у представителей экспортеров из стран Персидского залива возникли сомнения в способности Ирана резко увеличить добычу, в связи с чем они посчитали, что можно пойти на заморозку и без его участия.
По словам собеседника FT, Россия теперь «играет лидирующую роль» в переговорах с другими членами ОПЕК. Он добавил, что ее отношения с Саудовской Аравией улучшились.
По мнению источника издания, цены на нефть к концу годы повысятся, так как сократится избыточное предложение. Он пояснил, что экспортеры чувствуют необходимость исправить экономическую ситуацию, и это послужило катализатором переговоров между ними.
Собеседник FT допустил, что заморозка добычи на январском уровне наиболее вероятна, но возможны и другие варианты. «Мы посмотрим, кто чем занимался в январе, феврале и марте, и тогда, возможно, мы выйдем на цифры, которые вызовут большее доверие на рынке», — сказал он.
FT отмечает, что настроения у экспортеров ОПЕК из Персидского залива изменились по сравнению с февралем, когда они говорили, что согласятся на заморозку только при участии в ней Ирана. На 17 апреля в Дохе намечена встреча крупнейших экспортеров, которые обсудят, как ограничить добычу. Предварительная договоренность о заморозке добычи на январском уровне была достигнута в феврале Саудовской Аравией, Россией, Катаром и Венесуэлой.
В марте министр энергетики Катара Мохаммед бин Салех аль-Сада сказал, что примерно 15 экспортеров, на которых приходится две трети мировой добычи нефти, высказались в поддержку заморозки добычи. Генеральный секретарь ОПЕК Абдалла эль-Бадри, выступая 21 марта на пресс-конференции в Вене, предположил, что Иран в будущем, возможно, присоединится к соглашению.