22 Մարտ 2016 - 13:46 AMT
2017-ի հունվարի 1-ից ջրի սակագնի բարձրացում Հայաստանում չի ակնկալվում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ գյուղնախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վոլոդյա Նարիմանյանը:
2016-ի հունվարի 15-ին Հայաստանը հայտարարեց ջրամատակարարման ոլորտում միասնական օպերատորի ընտրության մրցույթ անցկացնելու մասին: Ակնկալվում է, որ մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն ամռանը, իսկ 15 տարվա լիցենզիա ստացած նոր օպերատորը կստանձնի կառավարումը 2017-ի հունվարի 1-ից: Նախապատվությունը կտրվի այն ընկերությանը, որը կառաջարկի ամենացածր միասնական սակագինը ջրի համար: Ընդ որում գործող սակագինը Երևանում 170,256 դրամ է 1 խմ համար:
«Հավակնորդների թվում են ֆրանսիական Saur և Veolie Generale des Eaux ընկերությունները, հայ-գերմանական «Էյ-Ի-Ջի սերվիս» ընկերությունը, ինչպես նաև իտալական «Ակսելը»,-ասել է Նարիմանյանը:
Նա հավելել է, որ այդ ընկերությունները ջրամատակարարման ոլորտում աշխատելու հաջող փորձ ունեն:
Նախնական փուլում հաղթած ընկերություններից 3-ն արդեն ներկայացված են հայկական շուկայում, մասնավորապես ֆրանսիական «Սաուր» ընկերությունը կառավարում է «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ն, որը սպասարկում է ՀՀ 7 մարզ, «Veolie Generale des Eaux» -ը, որը «Երևան Ջուր» ընկերության կառավարիչն է և համակարգում է Երևանի և մերձակա տարածքների ջրամատակարարումը: Հայաստանում ներկայացած է նաև հայկական «Էյ- Ի-Ջի Սերվիս» և գերմանական Dekon International GmbH, Consulacqua Hamburg Beratungsgesellschaft GmbH և Aufbereitungs und Entsorgungs GmbH ընկերությունների կոնսորցիումը, որը կառավարում է ջրամատակարարման համակարգերն Արմավիրի, Շիրակի և Լոռու մարզերում:
«Միասնական օպերատորի հետ աշխատանքն ավելի նախընտրելի է ոլորտի ռազմավարության իրականացման տեսակետից: Սակագնից բացի, ընտրության չափանիշներ կլինեն նաև ներդրումների ծավալն ու սոցիալական ծրագրերը»,-ասել է Նարիմանյանը, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Նա նաև տեղեկանք է ներկայացրել ՀՀ ջրային ռեսուրսների մասին: Հայաստանում տարեկան 17,6 մլրդ խմ տեղում է լինում, որից 11,5 մլրդն գոլորշիանում է: Ստորգետնյա ռեսուրսները հասնում են 4 մլրդ խմ:

22 Март 2016 - 12:41 AMT
Повышения тарифа на воду с 1 января 2017 года в Армении не ожидается, сказал журналистам 22 марта заместитель начальника Госкомитета по водному хозяйству Минсельхоза Армении Володя Нариманян.
Армения 15 января 2016 года объявила о проведении тендера по выбору единого оператора услуг в сфере водоснабжения. Ожидается, что итоги тендера будут подведены летом, а к своим полномочиям новый оператор, который получит лицензию на 15 лет, приступит с 1 января 2017 года. Приоритет будет отдан той компании, которая предложит наиболее низкий единый тариф на воду. При этом действующий тариф для потребителей столичного оператора водоснабжения составляет 170,256 драма за 1 куб. м.
«В числе претендентов – французские операторы «Saur« и «Veolie Generale des Eaux», армяно-немецкий консорциум «Эй И Джи сервис», а также итальянская компания «Акея», – сказал Нариманян.
По его словам, эти компании имеют успешный опыт работы в сфере водоснабжения.
Три из четырех победивших в предквалификационном отборе компаний уже представлены на армянском рынке, в частности, «Saur» – управляющая компании «Армводоканал», обслуживающая семь регионов Армении, «Veolie Generale des Eaux» – управляющая компании «Ереван-джур», которая курирует вопросы водоснабжения в Ереване и прилегающих к столице территориях, а также консорциум из армянской «Эй И Джи Сервис» и немецких Dekon International GmbH, Consulacqua Hamburg Beratungsgesellschaft GmbH и Aufbereitungs und Entsorgungs GmbH, которая управляет системами водоснабжения в в Армавирской, Ширакской и Лорийской областях.
«Работа с одним оператором более перспективна с точки зрения осуществления стратегии развития сферы. Критериями отбора, кроме тарифа, станут также объем инвестиций и социальные программы», – сказал Нариманян, передает АРКА.
Он также представил справочные данные об объеме водных ресурсов Армении. В нашей стране выпадает в год 17,6 млрд. куб. м осадков, из которых 11,5 млрд. испаряется. Подземные ресурсы составляют 4 млрд. куб. м.