23 Մարտ 2016 - 09:12 AMT
Ղրղզստանի և Ուզբեկստանի սահմանին իրավիճակի սրման պատճառով Բիշքեկ է գործուղվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Արա Բադալյանը, հայտնում է ՀԱՊԿ քարտուղարության մամուլի ծառայությունը: Մարտի 22-ին Ղրղզստանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ժամանակ քննարկվել է ղրղզա-ուզբեկական սահմանի չսահմանազատված հատվածում ստեղծված իրավիճակը Ջալալաբադի շրջանում:
Որոշում է կայացվել առաջիկա օրերին շարունակել խորհրդակցությունները: Միաժամանակ իրավճակը քննարկվում է ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ անդամների միջև հեռախոսազրույցների ձևաչափով` կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի մասնակցությամբ, հայտնում է Sputnik-ը:
Կատարված աշխատանքի մասին ՀԱՊԿ քարտուղարությունը կհայտնի լրացուցիչ:
Մարտի 22-ին պաշտոնական Բիշքեկը դիմել է ՀԱՊԿ-ին հանգուցալուծելու համար վեճն Ուզբեկստանի հետ սահմանին: Իրավիճակը երկու երկրների սահմանին սրվեց մարտի 18-ին, երբ ուզբեկական կողմը մոտ 40 զինծառայող և զրահատեխնիկա տեղակայեց ղրղզա-ուզբեկական սահմանի վիճելի հատվածում` Ջալալաբադի շրջանի Չալասարտ տարածքում: Ուզբեկները նաև անցակետ են տեղադրել Քերբեն-Ալա Բուկա հատվածում: Ի պատասխան Ղրղզստանը ուժեղացրեց իր ներկայությունը սահմանին:
Ղրղզական կողմը պնդում է, որ Ուզբեկստանը դուրս բերի զրահատեխնիկան և զինծառայողներին վիճելի տարածքից: Ուզբեկստանի պետական սահմանի պաշտպանության կոմիտեն պնդում է, որ «ամբողջ նշված տեխնիկան գտնվում է Ուզբեկստանի տարածքում, իսկ պետական սահմանի հատվածների պաշտպանությունն իրականացվում է ըստ երկկողմ պայմանավորվածությունների, առանց մտնելու չնկարագրված հատվածներ»:
Ղրղզստանի և Ուզբեկստանի պետական սահմանի երկարությունը 1,3 հազար կմ է, գործում է միայն մեկ անցակետ` «Ղըզըլ Կիյ», որը նախատեսված է ուզբեկական Սոխ և Շահիմարդին անկլավների բնակիչների համար: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ղրղզա-ուզբեկական պետսահմանի ամբողջ երկարության գրեթե մեկ քառորդը սահմանազատված չէ, ինչը մշտական բախումների պատճառ է հանդիսանում սահմանին: Վերջին 3 տարում տեղի է ունեցել մի քանի տասնյակ սահմանային միջադեպ զենքի կիրառմամբ: Երբ Ղրղզստանը 2015-ին անդամակցեց ԵՏՄ-ին, այդ երկրի պետական սահմանը դարձավ ԵՏՄ հարավային սահման:

Из-за ситуации на кыргызско-узбекской границе в Бишкек откомандирован заместитель генерального секретаря Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Ара Бадалян, сообщила пресс-служба секретариата ОДКБ.
22 марта по инициативе Кыргызстана состоялось внеочередное заседание Постоянного совета ОДКБ, в ходе которого обсуждалась ситуация, сложившаяся на неурегулированном участке кыргызско-узбекской границы в районе Джалал-Абада.
Было принято решение продолжить консультации в последующие дни. Одновременно ситуация обсуждается в ходе телефонных контактов между членами Совета министров иностранных дел ОДКБ с участием генерального секретаря организации Николая Бордюжи.
О результатах проделанной работы Секретариат ОДКБ сообщит дополнительно, передает Sputnik.
18 марта в Ала-Букинском районе Джалал-Абадской области пограничники Узбекистана разместили на неописанном участке кыргызско-узбекской границы два бронетранспортера, около 40 военнослужащих, а также закрыли контрольно-пропускной пункт «Маданият-автодорожный». В Погранкомитете Узбекистана заявили, что усиление границ связано с мерами безопасности перед Новрузом.
18 марта МИД КР отправил ноту протеста узбекской стороне в связи с перекрытием узбекскими военнослужащими участка на 20-м километре автодороги Кербен — Ала-Бука Ала-Букинского района Джалал-Абадской области и установлением двух блокпостов. Кыргызстан потребовал незамедлительно снять их на указанной автотрассе. Напротив военной техники Узбекистана были размещены два бронетранспортера Кыргызстана. 21 марта в ГПС сообщили, что численность военнослужащих двух стран на границе уменьшилась.
Протяженность государственной границы Кыргызстана и Узбекистана составляет 1,3 тыс километров, действует только один пропускной пункт – "Гызыл Кий", предназначенный для жителей узбекских анклавов Сох и Шахимардин. После развала государственной границы СССР почти четверть всей кыргызско-узбекской границы остается не разграниченной, что приводит к постоянным столкновениям на границе. За последние 3 года произошли десятки пограничных инцидентов с применением оружия. Когда в 2015 году Кыргызстан присоединился к ЕЭС, его государственная граница стала южной границей ЕЭС.