23 Մարտ 2016 - 10:47 AMT
Մոսկվան անջատ բանակցություններ չի վարում իրաքցի քրդերի հետ զենքի մատակարարման վերաբերյալ: Զենքը քրդական կողմին է փոխանցվում ըստ հաստատված ժամանակացույցի և համակարգված է պաշտոնական Բաղդադի հետ: Այդ մասին հայտարարել է Իրաքում ՌԴ դեսպան Իլյա Մորգունովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ավելի վաղ կնքված պայմանագրերի կամ առաջիկայում կնքվելիք պայմանագրերի հիման վրա ռուսական կողմից Իրաք զենքի առաքմանն առնչվող բոլոր հարցերը քննարկվում են Իրաքի դաշնային կառավարության ներկայացուցիչների հետ Բաղդադում կամ Մոսկվայում: Պատվիրված զենքը առաքվում է պատվիրատուին ռուսական ձեռնարկություններում արտադրվելու պես` ըստ պայմանագրում ամրագրված ժամանակացույցի»,-հայտարարել է ռուս դիվանագետը` անդրադառնալով ռուսական զենքի առաքումներին Իրաք:
Ռուսաստանը նախկինում զենք է առաքել իրաքցի քրդերին: Մասնավորապես, մարտի 14-ին քուրդ կամավորների գլխավոր շտաբի փոխհրամանատարին ռուս բարձրաստիճան դիվանագետների ներկայությամբ փոխանցվել է ԶՈւ-23-2 զենիթային 5 համակարգ: Բաղդադում Ռուսաստանի դեսպան Իլյա Մորգունովը մարտի 13-ին Իրաքյան Քրդստանի նախագահ Մասուդ Բարզանիի հետ հանդիպմանը քննարկել է ռուսական զենքի նոր խմբաքանակների առաքման հարցը: «Ռուսաստանը հուսով է, որ այդ զենքի շնորհիվ փեշմերգա ջոկատներն ու Իրաքի զինված ուժերը կհաղթեն «Իսլամական պետությանը»,-ասել էր դիվանագետը:
ՌԴ դեսպանը նշել է, որ «Քրդստանի ինքնավար շրջանի ղեկավարության հետ ռազմատեխնիկական գործակցության վերաբերյալ բանակցություններ չեն ընթանում»: «Եթե խոսքն Իրաքյան Քրդստանին ռուսական զենքի անհատույց փոխանցման մասին է ԻՊ դեմ պայքարում «փեշմերգա» ջոկատներին աջակցելու նպատակով, ապա դա արվում է Բաղդադի համաձայնությամբ: Հենց Բաղդադ են ժամանում ռուսական տրանսպորտային ինքնաթիռները մաքսային գործընթացների և դեպի Էրբիլ թռիչքը շարունակելու թույլտվության համար: Որպես կանոն, խոսքը թեթև և միջին հրաձգային զենքի և զինամթերքի առաքումների մասին է»,-ասել է Մորգունովը:

Москва не ведет сепаратные переговоры с иракскими курдами о поставках оружия, оно передается курдской стороне по утвержденному графику и в координации с официальным Багдадом, заявил посол РФ в Ираке Илья Моргунов, передает РИА Новости.
«Все вопросы поставок российской стороной в Ирак продукции военного назначения на основе ранее заключенных или будущих контрактов обсуждаются с представителями федерального правительства Ирака в Багдаде или в Москве. Заказанное вооружение поступает иракскому заказчику по мере его изготовления российскими предприятиями согласно временным графикам, утвержденным в контрактах», — заявил российский дипломат, комментируя договоренности по поставкам российского вооружения в Ирак.
Ранее Россия поставила оружие иракским курдам. Партия из пяти зенитных установок ЗУ-23-2 была передана 14 марта в присутствии высокопоставленных российских дипломатов и замначальника генштаба курдского ополчения. Эта поставка была не первой, и российская сторона планирует продолжить снабжать вооруженные силы Ирака и пешмерги оружием для успешной борьбы с террористической группировкой «Исламское государство».
Российский посол отметил, что «переговоры по военно-техническому сотрудничеству с региональным правительством КАР (Курдского автономного района) не проводятся». «Если же речь идет о безвозмездных поставках российского оружия в Иракский Курдистан в целях усиления потенциала курдских сил самообороны «пешмерга» в борьбе с ИГ, то делается это в координации с иракским правительством в Багдаде. Именно туда прибывают российские транспортные самолеты для проведения таможенных процедур и получения согласия на дальнейший перелет в город Эрбиль. Речь, как правило, идет о поставках курдам легкого и среднего стрелкового вооружения и боеприпасов», — отметил Моргунов.