Մայամիում ձերբակալվել է թուրք գործարար Ռեզա Զարաբը, որն առնչություն ունի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անվան հետ կապվող կոռուպցիոն սկանդալի հետ: Թուրք գործարարը մեղադրվում է միլիոնավոր դոլարների լվացման մեջ, հայտնում է The Independent-ը:
Ռեզա Զարաբը, որը հայտնի է նաև որպես Ռիզա Սարաֆ, 2013-ին մեղադրվել է իշխող կուսակցությունից բարձրաստիճան նախարարներին կանխիկ գումարով և շռայլ նվերներով կաշառելու մեջ:
Մարտի 19-ին Զարաբը հրապարակավ ձերբակալվել է Ֆլորիդայում, երբ ԱՄՆ դատախազությունը նրան խարդախության, փողերը լվալու և պատժամիջոցները խախտելու մեղադրանք ներկայացրեց: ՀԴԲ փոխտնօրեն Ռոդրիգեսի խոսքերով, օլիգարխն այդպիսի գործողություններ է իրականացրել 5 տարի շարունակ` 2010-2015թ.:
Օլիգարխի ձերբակալությունը կարող է վնասել Թուրքիայի իշխող կուսակցության հեղինակությանը և նախագահ էրդողանին, ինչը բացասաբար կանդրադառնա նաև առանց այդ էլ լարված Թուրքիայի և ԱՄՆ հարաբերությունների վրա:
Թուրքիայի և Իրանի քաղաքացիությամբ 33-ամյա գործարարը համախոհների հետ Իրանի կառավարությանը դրամական միջոցների փոխանցման ապօրինի սխեմաներ էր մշակել, որոնք շրջանցում էին ԱՄՆ պատժամիջոցները: Զարաբը նաև «Մեծ կաշառքի» գործով գլխավոր կասկածյալներից մեկն է, որով անցնում էին նաև Թուրքիայի կառավարության 3 նախարարի որդիները: Կասկածյալների ձերբակալությունները տեղի ունեցան 2013-ի դեկտեմբերի 17-ին: Ենթադրվում է, որ նրանք մոտ 70 մլն դոլարի կաշառք են տվել թուրք նախարարներին և այլ պաշտոնյաներին, որպեսզի վերջիններս թաքցնեն ոսկու արտահանման իրական ծավալները և նպաստեն փողերի լվացման ապօրինի գործարքներին: 2014-ին Ստամբուլի դատարանն արդարացրեց նախարարներին, սակայն Ռեզա Զարաբի դեմ մեղադրանքը չի հանվել:

Оказавшийся в центре коррупционного скандала, охватившего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, турецкий бизнесмен был арестован в Майами и обвинен в отмывании миллионов долларов, сообщает The Independent.
Реза Зарраб, также известный как Риза Сарраф, в 2013 году был обвинен в подкупе высокопоставленных министров от правящей партии Турции с наличными деньгами и щедрыми подарками.
19 марта Зарраб был публично арестован во Флориде, когда прокуратура США предъявила ему обвинение в мошенничестве, отмывании денег и с нарушением санкций. По словам замдиректора ФБР Д.Родригеса, олигарх отмывал деньги и нарушал санкции на протяжении пяти лет – с 2010 по 2015 год.
Арест олигарха может бросить тень на правящую партию Турции и на самого президента Эрдогана, что негативно скажется на и так натянутых отношениях Турции и США, передает The Independent.
33-летний предприниматель с двойным – турецким и иранским – гражданством вместе со своими сообщниками организовал незаконные схемы по переводу денежных средств правительству Ирана и ряду иранских компаний в обход санкций США.
Реза Зарраб является одним из главных подозреваемых по знаменитому делу «Большая взятка» – отмыванию денежных средств и контрабанде золота группой турецких бизнесменов, среди которых были сыновья трех министров правительства Турции. Аресты подозреваемых были осуществлены 17 декабря 2013 года в ходе серии полицейских рейдов, предпринятых в рамках антикоррупционного расследования «Большая взятка». Суд предполагает, что обвиняемые передали в виде взяток около 70 миллионов долларов турецким министрам и другим высокопоставленным лицам, чтобы те скрыли реальные масштабы экспорта золота и помогли в проведении незаконных операций по отмыванию денег. Осенью 2014 года прокуратура Стамбула оправдала опальных министров, однако обвинение в отношении Резы Зурраба сохранилось в силе.