Ռուսաստանի հատուկ նշանակության ուժերի սպա է զոհվել Սիրիայում` Պալմիրայի արվարձանում: Հմեյմիմում ռուսական ուժերի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ սպան զոհվել է` հայտնվելով շրջափակման մեջ և կրակն իր վրա ընդունելով: Սպայի անունը չի նշվում:
«Պալմիրայի մոտակա Թադմոր բնակավայրի շրջանում հատուկ նշանակության առաջադրանք կատարելիս զոհվել է ՌԴ հատուկ նշանակության ուժերի սպա: Նա նշանառում էր ռուսական ինքնաթիռների հարվածները ԻՊ ահաբեկիչների թիրախներին»,-հայտարարել է ՌԴ ներկայացուցիչը լրագրողներին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ ՌԴ ներկայացուցչի, զոհված սպան մարտական առաջադրանք էր կատարում Պալմիրայում մեկ շաբաթվա ընթացքում: Նա ի հայտ էր բերում ԻՊ գրոհայինների օբյեկտները` «ճշգրիտ կոորդինատները հաղորդելով ռուսական օդաչուներին»:
«Զինծառայողը հերոսաբար զոհվել է` կրակն իր վրա ընդունելով, երբ հայտնաբերվել է ահաբեկիչների կողմից և շրջափակվել է»,-ասել է ՌԴ ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ ՌԴ Կենտրոնական զինվորական շրջանի զորքերի հրամանատարի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Դվորնիկովը խոստովանել էր, որ հենց ինքն է Սիրիայում ռուսական բանակի զորախմբի հրամանատարը և հաստատել է ցամաքային զորամասերի մասնակցությունը գործողությանը: «Չեմ թաքցնի, Սիրիայի տարածքում գործում են նաև մեր հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանումները: Հրամանատարը հավելել է նաև, որ ռուս ռազմական խորհրդականները շարունակում են աշխատել Սիրիայում «բոլոր մակարդակներում, այդ թվում նաև մարտավարական»:
Մարտի 20-23-ը ՌԴ ՕՏՈւ 146 հարված են հասցրել ահաբեկիչների ռազմական օբյեկտներին Պալմիրայի շրջանում: Ավելի վաղ Կրեմլը պաշտոնապես խոստովանել է Սիրիայում 5 ռուս զինծառայողի զոհվելու փաստը:
Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն անհրաժեշտության դեպքում կարող է մի քանի ժամում համալրեր իր զորախումբը Սիրիայում:

Российский офицер, имя которого не называется, погиб в районе Пальмиры в Сирии. Как сообщил представитель российского пункта базирования Хмеймим, офицер погиб, попав в окружение и вызвав огонь на себя, передает РБК.
«В районе населенного пункта Тадмор (Пальмира) при выполнении специальной задачи по наведению ударов российских самолетов на цели террористов ИГ погиб офицер российских сил специальных операций», — заявил российский представитель журналистам.
По словам представителя российского пункта базирования, погибший офицер выполнял боевую задачу в районе Пальмиры в течение недели. Он выявлял объекты боевиков ИГ, «выдавая точные координаты для нанесения ударов российскими самолетами».
«Военнослужащий геройски погиб, вызвав огонь на себя, после того как был обнаружен террористами и окружен», — подчеркнул российский представитель.
Ранее Минобороны РФ сообщило, что российские ВКС с 20 по 23 марта нанесли 146 ударов по военным объектам террористов в районе города Пальмиры в провинции Хомс. Также 24 марта стало известно, что сирийская армия вошла в историческую часть Пальмиры, которая находилась под контролем боевиков ИГ с мая 2015 года.
С 15 марта по приказу президента РФ Владимира Путина начался вывод основной части российской военной группировки из Сирии. После вывода основной части войск российские военные советники и специалисты по вооружению продолжили работу в Сирии по оказанию практической военной и военно-технической помощи кадрам сирийской армии. Помимо военных советников, в Сирии остались также российские военнослужащие из штабных, обеспечивающих структур и ряд других специалистов, всего около тысячи военных из России.
Ранее Кремль официально признал смерть пяти российских военнослужащих, погибших во время операции в Сирии. Первое сообщение о смерти российского военного появилось через месяц после начала кампании.