26 Մարտ 2016 - 07:58 AMT
ԱՄՆ զինծառայողները մարտի 25-ին Սիրիայի տարածքում ոչնչացրել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կազմում երկրորդ դիրքը զբաղեցնող ղեկավարին, հայտնում է «Ինտերֆաքսն» ամերիկյան աղբյուրների վրա հղումով: Խոսքն ահաբեկիչ Հաջի Իմամի մասին է, որը հայտնի է տարբեր անուններով` Աբդ ալ Ռահման Մուստաֆա ալ Կադուլի, Աբու Ալա ալ Աֆրի:
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը մարտի 25-ին հաստատել է այդ տեղեկությունը: «Ոչնչացվել է ԻՊ մի քանի պարագլուխ` այդ թվում, ինչպես կարծում ենք, Հաջի Իմամը»,-հայտարարել է Քարթերը մամուլի ասուլիսում:
2015-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարեց Հաջի Իմամի գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունների համար 7 մլն դոլար պարգևավճար սահմանելու մասին: Այն ժամանակ հայտարարվեց, որ գրոհայինն «Ալ Քայիդայի» կազմում եղել է Իրաքի տարածքում և ոչնչացվել է մայիսի 2015-ին: Սակայն ավելի ուշ այդ տեղեկությունը պաշտոնապես չհաստատվեց:

26 Март 2016 - 07:12 AMT
Военнослужащие США 25 марта ликвидировали на территории Сирии второго по значимости главаря террористической группировки ИГ, передает Интерфакс со ссылкой на американские СМИ. Речь идет о террористе Хаджи Имаме, известном под разными именами – Абд аль-Рахман Мустафа аль-Кадули, Абу Аля аль-Афри.
Министр обороны США Эштон Картер 25 марта подтвердил эти сообщения.
«Были уничтожены несколько главарей ИГ, включая, как мы полагаем Хаджи Имама», – заявил Картер на пресс-конференции.
В 2015 году госсекретарь США Джон Керри сообщил об объявленной награде в 7 млн долларов за информацию о его местонахождении. Тогда сообщалось, что боевик входил в число боевиков «Аль-Каиды» на территории Ирака и был уничтожен в мае 2015 года. Но эта информация официально не была подтверждена.