26 Մարտ 2016 - 11:30 AMT
Մարտի 26-ին մարտերը վերսկսվել են սիրիական Պալմիրայի ամբողջ տարածքում, բացի պատմական մասից: «Անապատի բազեներ» ջոկատի աշխարհազորայինները կարողացել են ամրանալ միջնաբերդի մոտ գտնվող թաղամասում: Քաղաքի մյուս հատվածում բանակը շարժվում է ռազմական օդանավակայանի ուղղությամբ: Կատաղի մարտեր են ընթանում ավիաբազայից 1 կմ հեռավորության վրա: Ահաբեկիչները դիմադրում են:
«Քաղաքում մնացած գրոհայինները, հավանաբար, կրակ են վարում` ապահովելով իրենց ստորաբաժանումների նահանջը: Դեռևս հստակ տվյալներ չկան այն մասին, թե ահաբեկիչները շարունակում են նահանջել, թե որոշել են քաղաքում պաշտպանության անցնել»,-ասել է գրոհային ջոկատի հրամանատար Աբու Համզեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մարտի 24-ին աշխարհազորայինները գրավեցին «Սեմիրամիս» հյուրանոցային համալիրն ու հարևանությամբ գտնվող մի շարք շենքեր: Մարտի 25-ի երեկոյան նրանք հսկողություն են սահմանել այն բարձունքում, որտեղ գտնվում է միջնաբերդը: Ավելի վաղ «Անապատի բազեների» գլխավոր հրամանատր Ջաբերը հայտարարել էր, որ գրոհն անշտապ է ընթանում, քանի որ ահաբեկիչներն ականապատել են քաղաքի ծայրամասերը:
Սիրիական բանակի մարտիկները պոկել են ԻՊ դրոշը Պալմիրայի հին ամրոցի բարձունքից: Աշխարհազորայիններն ու զինվորականները ցուցադրաբեր հրկիզել են ԻՊ սև դրոշը: Սակայն, զինվորներին դեռ չի հաջողվել միջնաբերդի վրա տեղադրել Սիրիայի դրոշը: Ահաբեկիչները գնդակոծում են բարձունքը տանկից, զենիթային կայանքներից ու ականանետերից:
Պալմիրան կարևոր ռազմական նշանակություն ունի Դամասկոս-Դեր Զոր մայրուղում: Ազատագրելով քաղաքը` սիրիական բանակը կկարողանա գրոհել Ռաքքան:
Ըստ Աստվածաշնչի Պալմիրան հիմնել է Սողոմոն արքան Դամասկոսի և Եփրատի միջև գտնվող օազիսում: 3 կմ տարածք զբաղեցնող Պալմիրայի ավերակները, թվագրված III դարով, ընդգրկված են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները ականապատել էին Պալմիրայի հռոմեական դարաշրջանի ամֆիթատրոնը:

26 Март 2016 - 10:52 AMT
26 марта бои возобновились практически по всей Пальмире, кроме исторической части. Ополченцы из отряда «Соколы пустыни» смогли закрепиться в жилом квартале под цитаделью. В другой части города армия продвигается в сторону военного аэродрома. Ожесточенные бои идут в километре от авиабазы. Террористы оказывают сопротивление.
«Те боевики, что остались в городе, скорее всего, ведут огонь, чтобы прикрыть отступление. Пока точных данных нет, продолжается ли отступление террористов, или те, кто в городе, приняли решение держать плотную оборону», — сообщил командир штурмового отряда «Соколов пустыни» Абу-Хамзе, передает РИА Новости.
24 марта бойцы ополчения взяли штурмом гостиничный комплекс «Семирамис» и ряд зданий, расположенных рядом. 25 марта вечером они установили контроль над высотой, где расположена крепость. 25 марта главнокомандующий «Соколов пустыни» Мохаммад Джабер сообщил, что наступление «идет не спеша», так как окраины города заминированы. Террористы замаскировали взрывные устройства на обочинах дорог, на склонах и в зданиях.
Бойцы сирийской армии сорвали флаг террористической группировки «Исламское государство» с высоты, где расположен древний замок Пальмиры. Военные и ополченцы демонстративно сожгли черное знамя ИГ. Поднять над цитаделью сирийский флаг солдатам пока не удается. Террористы начали обстреливать высоту из танка, зенитной установки и минометов. Войти в цитадель невозможно, центральный вход разрушен, боевики ведут прицельный огонь по нему.
Пальмира — важный стратегический пункт на трассе Дамаск — Дейр-эз-Зор. С взятием города под контроль правительственные силы получат возможность для наступления Ракку, которую называют столицей ИГ. Кроме того, Пальмира известна древними памятниками культуры, это один из шести объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в Сирии. После того как в мае прошлого года город захватили боевики ИГ, памятники оказались под угрозой уничтожения.