28 Մարտ 2016 - 12:30 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մերժել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անձնական հանդիպման մասին առաջարկը` վերջինիս ԱՄՆ կատարելիք այցի շրջանակում, հայտնում է Wall Street Journal-ը:
Էրդողանը հուսով էր տեսնվել ԱՄՆ նախագահի հետ Մերիլենդ նահանգում մզկիթի բացման ժամանակ, որի կառուցումը ֆինանսավորել է Թուրքիան: Սակայն Օբամայի մամուլի ծառայությունում ասել են, որ երկու նախագահների անձնական հանդիպման անհրաժեշտություն չկա, գրում է հոդվածագիրը:
«էրդողանի հետ չհանդիպելու որոշումը վերջինիս Վաշինգտոն կատարելիք այցի ժամանակ պետք չէ ընկալել որպես քամահրանք, քանի որ նախագահները նոյեմբերին հանդիպել եմ Թուրքիայում` G 20-ի գագաթնաժողովում և հեռախոսազրույց են ունեցել փետրվարին»,-մեջբերում է պարբերականը Սպիտակ տան հաղորդագրությունը: 2013-ին Թուրքիայի նախագահի ԱՄՆ վերջին այցի ժամանակ Օբաման անձամբ ընդունեց նրան:
Էրդողանի աշխատակազմում հայտնում են, որ ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպումը չեղարկելու մասին տեղեկություն չունեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այս պահի դրությամբ մենք նման տեղեկություններ չունենք: Երբ որոշակի ինչ-որ բան լինի, մենք կիրազեկենք մամուլին»,-ասել է Թուրքիայի նախագայի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Ըստ փորձագետների, սա նպաստավոր նշան չէ Թուրքիայի նախագահի համար: «Սպիտակ տունը ցանկանում է ցույց տալ, որ Էրդողանն այլևս ցանկալի հյուր չէ իրենց համար»,-ասել է Ամերիկյան առաջընթացի կենտրոնի ազգային անվտանգության և միջազգային քաղաքականության գծով փոխտնօրեն Մաքս Հոֆմանը: Նա նշել է, որ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վրա ազդում են Էրդողանի բռնատիրական հակումներն ու նրա կոշտ ու անզիջում դիրքորոշումը քրդերի հարցում:
Վաշինգտոնի և Անկարայի հարաբերություններում լարվածություն առաջացավ ԱՄՆ կողմից սիրիացի քրդերին աջակցելու պատճառով: Վաշինգտոնում վստահ են, որ քրդերն արդյունավետ պայքարում են ԻՊ գրոհայինների դեմ: Թուրքիան իր հերթին քրդերին ահաբեկիչներ է անվանում և հրետակոծում է նրանց դիրքերը: Ընդ որում Վաշինգտոնում նշում են, որ Անկարան շարունակում է կարևոր դաշնակից լինել ՆԱՏՕ-ի գծով, սակայն հորդորում են դադարեցնել քրդական դիրքերի գնդակոծությունը:

28 Март 2016 - 11:37 AMT
WSJ сообщает, что Обама отказался встречаться с Эрдоганом, в Анкаре говорят, что ничего об этом не знают
Американский президент Барак Обама отклонил предложение о личной встрече с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, который прибудет в США с визитом в ближайшие дни, пишет Wall Street Journal.
Эрдоган рассчитывал увидеться с американским президентом во время открытия мечети в Штате Мэрилэнд, строительство которой финансировала Турция. Однако в пресс-службе Обамы ответили, что в личной встрече двух президентов нет необходимости, пишет автор статьи.
«Решение не встречаться с Эрдоганом в ходе его визита в Вашингтон не следует воспринимать как пренебрежение, поскольку президенты встречались в ноябре на саммите G20 в Турции и говорили по телефону в феврале», — цитирует The Wall Street Journal сообщение Белого дома.
Как отмечает издание, во время последнего визита турецкого президента в 2013 году Обама поприветствовал его лично.
В администрации Эрдогана заявили, что данных об отмене встречи с президентом США пока нет, передает РИА Новости.
«У нас на данный момент нет никакой информации насчет того, что встреча будет отменена. Когда будет какая-то определенность, мы оповестим прессу», — заявил представитель пресс-службы турецкого президента.
По мнению экспертов, нынешний отказ не сулит турецкому президенту ничего хорошего. «В Белом доме хотят показать, что Эрдоган больше не является для них желанным гостем», — отметил заместитель директора по национальной безопасности и международной политике Центра американского прогресса Макс Хоффман. Он подчеркнул, что на турецко-американских отношениях отразились растущий авторитаризм Эрдогана и его жестокая и непримиримая политика по отношению к курдам.
Напряженность в отношениях Вашингтона и Анкары возникла из-за поддержки Соединенными Штатами сирийских курдов. В Вашингтоне уверены, что курды борются с группировкой «Исламское государство», Турция, в свою очередь, называет курдов террористами и ведет артиллерийские обстрелы их позиций. При этом в Вашингтоне отмечают, что Анкара остается «важным союзником по НАТО», но призывают ее прекратить обстрелы формирований, которые борются с террористами.