29 Մարտ 2016 - 11:00 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր պետությունը վերածել է «ահաբեկչության ինկուբատորի», որը ներկայանում է որպես Արևմուտքի միակ գործընկերը: Այդպիսի կարծիք է հայտնել The Washington Free Beacon-ը:
Էրդողանի նպատակը Թուրքիայի իսլամականացումն է և նոր օսմանական իմպերիալիզմի հիմնումը: «Նա «Պակիստան է ստեղծել Միջերկրական ծովում»` ահաբեկչության ինկուբատոր, որը, սակայն, ներկայանում է որպես միակ ընդունելի գործընկեր Արևմուտքի համար, ինչը ողբերգական հետևանքներ կունենա»,-ասվում է հոդվածում:
Պարբերականը կարծում է, որ թուրքական իշխանությունները «միտումնավոր անտեսում են այն փաստը, որ երկիրը թույլ է տվել «Իսլամական պետությանը» զարգանալ ու նորագոյացություններ» առաջացնել տարածաշրջանում:
«Թուրքիան օգնում է ԻՊ-ին, օգուտ քաղելով ահաբեկիչների առաջացրած քաոսից: Թուրքական կառավարությունը վարպետորեն «թոզ է փչում» արևմտյան գործընկերների աչքերին: Ամերիկացի կամ եվրոպացի պաշտոնյաների հետ հանդիպումներում Էրդողանը միայն բառացի է սատարում Թուրքիայի և Արևմուտքի գործակցությանն ու ժողովրդավարության կարևորությանը»:
Ըստ պարբերականի, էրդողանը «միանգամայն այլ հայտարարություններ է անում թուրքերի համար: Վերջին տարիներին նա իր թիրախ է հայտարարել «կրոնական սերունդ մեծացնելը», որը հիմա գործուղվում է «Սիրիա և Իրաք»: Պարբերականը նշում է, որ «ահաբեկիչները կանոնավոր կերպով հատում են թուրքական սահմանը` բուժվելու, հանգստանալու ու զվարճանալու նպատակով»:
Հեղինակները վստահ են, որ եթե Թուրքիայի իշխանությունները վերացնեին կամ սահմանափակեին առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը Լիբանանի, Մարոկկոյի, Թունիսի և Հորդանանի հետ, ապա ԻՊ նորակոչիկների թիվը կտրուկ կնվազեր:
The Washington Free Beacon նշում է, որ «ԻՊ հետ նավթի առևտրով զբաղվող մաքսանենգները հենվում են Թուրքիայի վրա պաշտոնական շուկայում «սև ոսկու» վաճառքի հարցում: «Նրանք կաշառք են տալիս և նույնիսկ, հավանաբար, ԱԶԿ ներկայացուցիչներին»,-վստահ է պարբերականը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անկարան սատարում է «Ջեբհաթ ան Նուսրային»: Փոխանակ պարգևատրելու զինվորներին, որոնք կանգնեցրել էին ծայրահեղականների համար նախատեսված զենքով բեռնատարները, էրդողանը հրամայեց ձերբակալել նրանց»,-մեջբերել է պարբերականը թուրքական հետախուզության տվյալները:
2014-ին, ասվում է հոդվածում, երբ քրդերը մարտեր էին վարում ահաբեկիչների հետ Քոբանիի համար, «Էրդողանը բացեց սահմանը և թույլ տվեց գրոհայիններին թիկունքից հարվածել «փեշմերգա» ջոկատներին: Հենց սկզբից էրդողանը սիրիացի փախստականների հարցը դիտարկում էր ոչ թե որպես հումանիտար ողբերգություն, այլ որպես իր հաղթաթուղթը: Նա սունի փախստականներին թուրքական քաղաքացիություն առաջարկեց, եթե նրանք մեկնեն բնակվելու այն գավառները, որոնք առավելապես ալևիներով են բնակեցված»,-գրում է պարբերականը:
Բացի այդ, Անկարան, այն բանից հետո, երբ շատ երկրներ ճանաչեցին եզդիների ցեղասպանությունը Մերձավոր Արևելքում, «մերժեց իր երկրում ապաստանած եզդիներին սունիներին համազոր օգնություն ցուցաբերելու հարցում»:
Մարտի 20-ից ուժի մեջ է մտել Եվրամիության և Թուրքիայի միջև համաձայնագիրն, ուղղված միգրացիոն ճգնաժամի հանգուցալուծմանը: ԵՄ երկրների առաջնորդները և Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն համաձայնության են եկել փախստականների հարցում:
Ըստ փաստաթղթի, պետք է հետ վերադարձվեն բոլոր ապօրինի ներգաղթյալները, որոնք Թուրքիայի տարածքով Հունաստան են հասնում, փոխարենը Թուրքիայի քաղաքացիների համար կչեղարկվի մուտքի արտոնագրի անհրաժեշտությունը, Թուրքիան 6 մլրդ եվրո կստանա, իսկ ԵՄ-ն կընդունի Թուրքիայից ժամանող սիրիացի փախստականներին:
Ըստ պարբերականի, այդ համաձայնագիրն «Արևմուտքի հանդեպ ճնշման լծակ կդառնա Էրդողանի համար»: Հոդվածում նաև մերջբերվում է Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի կարծիքը, ըստ որի, «ահաբեկիչների մեկնումը Եվրոպա թուրքական քաղաքականության մասն է»:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган создал из своего государства «инкубатор террора», который позиционирует себя в качестве единственного партнера для Запада. Такое мнение высказало сетевое издание The Washington Free Beacon.
Эрдоган преследует цель исламизации Турции и основания неоосманского империализма. «Он построил «Пакистан на Средиземном море» – инкубатор террора, который позиционирует себя в качестве единственного подходящего партнера для стран Запада, что приведет к трагическим последствиям», – говорится в статье.
Издание полагает, что турецкие власти «умышленно игнорируют тот факт, что страна позволила ИГИЛ развиваться и давать метастазы» в регионе. «Турция помогает ИГИЛ, извлекая при этом выгоду из хаоса, который создают террористы, – говорится в статье. – Турецкое правительство мастерски пускает пыль в глаза западным коллегам. Во время встреч с американскими и европейскими официальными лицами Эрдоган лишь на словах поддерживает важность демократии и партнерства Турции и Запада».
По сведениям издания, президент страны «делает совершенно другие заявления перед турками». «Будучи мэром Стамбула, он называл себя не иначе как «имам Стамбула» и любил говорить: «Слава Всемогущему Богу, что я служу шариату», – отмечается в статье. – В последние годы, он объявил своей целью «взращивание религиозное поколения». Это «религиозное поколение» сейчас отправляется в котел Сирии и Ирака».
Ее авторы уверены, что если бы турецкие власти сняли или ограничили бы безвизовый режим с такими странами, как Ливан, Марокко, Тунис и Иордан, то число новобранцев ИГ резко сократилось.
The Washington Free Beacon отмечает, что «контрабандисты, занимающиеся торговлей нефтью с ИГ, полагаются на Турцию в деле продажи «черного золота» на официальном рынке». «Они дают взятку местным руководителям и даже, вероятно, представителям власти из правящей Партии справедливости и развития (партия Эрдогана)», – уверено издание, передает ТАСС.
«Анкара поддерживает «Джебхат ан-Нусру», аффилированную с «Аль-Каидой» структуру в Сирии. И, вместо того, чтобы дать медали турецким солдатам, перехватившим грузовики с оружием, предназначавшимся для радикалов, Эрдоган приказал их арестовать», – приводит издание данные турецкой разведки, которые просочились в прессу.
В 2014 году, говорится в статье, когда курды вели бои с террористами за приграничный город Кобани, «Эрдоган открыл границу и позволил боевикам ударить в тыл «пешмерга» (курдские военизированные формирования). «С самого начала Эрдоган рассматривал кризис сирийских беженцев не как гуманитарную трагедию, а как собственный козырь. Он предложил суннитским беженцам турецкое гражданство, если те отправятся в провинции страны, где в настоящее время массово проживают алавиты – представители шиитского ответвления ислама», – отмечает издание.
Кроме того, по его данным, Анкара после того, как многие страны, признали геноцид езидов на Ближнем Востоке, «отказала укрывшимся в Турции представителям этого народа оказывать помощь наравне с суннитами».
17-18 марта в Брюсселе состоялся саммит ЕС, на котором лидеры входящих в него 28 стран совместно с Турцией попытались найти решение миграционного кризиса. Встреча завершилась заключением соглашения между сторонами, в котором Брюссель пообещал Анкаре 6 млрд евро, отмену визового режима к лету и открытие новой главы в переговорах по вступлению страны в союз в обмен на сокращение Турцией потока беженцев в Европу.
По мнению издания, это соглашение станет «рычагом давления на Запад в руках Эрдогана». В статье также приводится мнение короля Иордании Абдаллы II, который считает, что «отправка террористов в Европу является частью турецкой политики».