ՌԴ կառավարությունը որոշել է Պետդումայի վավերացմանը ներկայացնել Ռուսաստանի և ՀՀ միջև բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ալմաստների առաքումների ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրում նախատեսվող փոփոխությունները:
Նախատեսվում է բացառել համաձայնագրի կարգավորման ոլորտից չմշակված ալմաստների վերաբերյալ մասը, քանի որ Հայաստանը միացել է ԵՏՄ-ին: Ամրագրվում է նաև նավթամթերքների ցանկը, որոնք առաքվում են ՌԴ-ից Հայաստան առանց արտահանման մաքսատուրքի գանձման, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
2015-ի դեկտեմբերի վերջում ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը և Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը արձանագրություն ստորագրեցին, որով նախատեսվում է մաքսատուրքերից անժամկետ ազատել Ռուսաստանից Հայաստան նավթամթերքի և բնական գազի առաքումը:
Փաստաթղթով փոփոխություններ են կատարվում բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ալմաստների առաքումների ոլորտի վերաբերյալ երկու երկրների կառավարությունների միջև գործակցության մասին համաձայնագրում, որը ստորագրվել է Երևանում 2013-ի դեկտեմբերի 2–ին:
Ստորագրված արձանագրությունն առաջարկում է մի շարք փոփոխություններ կատարել համաձայնագրում` կապված երկկողմ միջազգային-իրավական բազա ստեղծելու անհրաժեշտության հետ` ԵՏՄ մասին պայմանագրի դրույթներին համապատասխան։
2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև կնքվել է Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում գործակցության վերաբերյալ համաձայնագիր: Նույն օրը՝ Հայաստան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցելության ժամանակ, 12 համաձայնագիր ստորագրվեց, այդ թվում՝ Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման, կառավարության կողմից «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին փոխհատուցում տրամադրելու, «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների, միջուկային անվտանգության մասին համաձայնագրեր, ինչպես նաև ստորագրվեց 2014-2018-ին Հայաստանի բնական գազ ներմուծելու մասին «ՀայՌուսգազարդ»-ի ու «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ-ի միջև գործարքը։

30 Март 2016 - 09:53 AMT
Правительство РФ постановило внести на ратификацию в Госдуму изменения в соглашение между Россией и Арменией о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов.
Предусматривается исключение из сферы регулирования соглашения необработанных природных алмазов в связи с присоединением Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе. Также закрепляется перечень нефтепродуктов, поставляемых из России в Армению без взимания вывозных таможенных пошлин, передает ТАСС.
В конце декабря 2015 года министр энергетики РФ Александр Новак и чрезвычайный и полномочный посол Армении в России Олег Есаян подписали протокол, предусматривающий бессрочное освобождение от вывозных таможенных пошлин нефтепродуктов и природного газа, поставляемых из России в Армению.
Документ вносит изменения в соглашение между правительствами двух стран о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Армению, подписанное в Ереване 2 декабря 2013 года.
Подписанный протокол предполагает ряд изменений в соглашение, связанных с необходимостью приведения двусторонней международно-правовой базы в соответствие с положениями договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Межправительственное соглашение от 2 декабря 2013 года предусматривает беспошлинную поставку в Армению нефтепродуктов, газа и алмазов из России в количестве, необходимом для внутреннего потребления. Протокол к нему был подписан 26 декабря 2014 года.
В частности, также предусматривается исключение из сферы действия соглашения вопросов торговли необработанными природными алмазами, так как они регулируются общими положениями договора о ЕАЭС.