31 Մարտ 2016 - 12:33 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Վախթանգ Միրումյանը նշել է, որ երկարատև քննարկումներից հետո նախագիծը լրամշակվել է նախնական ամրագրված սկզբունքների շուրջ և փաստաթուղթը պետք է ապահովի տնտեսության երկարաժամկետ աճը՝ չկարևորելով կարճաժամկետ արդյունքները:
Oրենսգրքի ընդունումից հետո, ըստ նրա, ոչ միայն արտահանողները հնարավորություն կունենան ստանալ ավելացված արժեքի հարկի գումարները, որոնք վճարված են մատակարարներին, այլ նաև այն տնտեսվարող սուբյեկտները, ովքեր տնտեսությունում կատարել են լայնածավալ ներդրումներ: Այսինքն, 6 ամսվա կտրվածքով այս սուբյեկտներին կվերադարձվի ԱԱՀ գումարները, գրում է Panorama.am-ը:
ՊԵԿ փոխնախագահը նշել է նաև, որ արտադրական նշանակության սարքավորումներ, ինչպես նաև հումքի տեսակներ երրորդ երկներից ներմուծվելու դեպքում ԱԱՀ-ն կվճարվի ոչ թե մաքսային մարմինների ներմուծման օրվանից հաշվված 10 օրվա ընթացքում, այլ կվճարվի հարկային մարմիններին մինչև հաջորդ ամսվա 20-ը:
Ուշադրության կենտրոնում են նաև ՀՀ-ում վերամշակում և արտահանում իրականացնող տնտեսվարողները: Նրանք կազատվեն ԱԱՀ-ից:
Միրումյանն ասել է, այս դրույթը կառանձնացվի օրենսգրքից, և նախատեսվում է այն կիրառել ավելի վաղ, քան օրենսգիրքը կընդունվի:
Նրա խոսքերով՝ ԱԱՀ հարցում կառավարությունը նախատեսում է հաշվանցումների ազատականացում, որը տարիներ շարունակ սահմանափակվել է՝ տվյալ պահի անհրաժեշտությունից ելնելով: Նման մոտեցումներ կլինեն նաև շահութահարկի գծով:
Նախատեսվում է նաև ընդհանուր դաշտում գործող անհատ ձեռնակատերերի համար հարկային բեռի նվազեցում,որպեսզի դա հավասարվի շահութահարկին և բիզնես իրականացնելու համար այդ դրույքաչափերը լինեն համեմատաբար ավելի չեզոք:
Նաև կարևորվելու է ինչպես միջնաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ հատվածում բյուջետային եկամուտների կայունությունը: Այստեղ, ըստ Միրումյանի, հիմնական ուղղությունը հանդիսանում են ակցիզային հարկերը:
Նախատեսվում է 2017-2021-իընթացքում սահուն, ըստ տարիների, որոշակի չափով վերանայել ծխախոտի, օղու արտադրանքի, ինչպես նաև վառելիքի որոշ տեսակների համար ակցիզային հարկի դրույքաչափերը:
Ծխախոտի և օղու մասով դրույքաչափերը համապատասխանեցվում են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներում գործող դրույքաչափերին, քանի որ Հայաստանը ստանձնել է նման պարտավորություն: Սակայն, Միրումյանի խոսքով, անգամ 2021-ին Հայաստանը չի հավասարվելու այդ երկրների դրույքաչափերին և ունենալու է ընդհանուր դրույքաչափից 20 տոկոս ավելի ցածր դրույքաչափ:
«Բոլոր կարգավորումներն այն նպատակադրումն ունեն, որ նոր Հարկային օրենսգիրքը բիզնեսի համար պետք է ապահովի կայունություն ու կանխատեսելիություն»,- ասել է նա հավելելով, որ սրանով դիրքորոշում չեն հայտնում առ այն, որ Հարկային օրենսգրքի ընդունումից հետո իրենք բացառում են որևէ փոփոխության կատարում օրենսգրքում, բայց հիմնաքարային մոտեցումներն ու համակարգի հիմնական բաղադրիչները երկարաժամկետ հատվածում փոփոխությունների չեն ենթարկվելու:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նկատել է, որ այս օրենսգիրքը շատ երկար քննարկում է անցել, բազմաթիվ հարթակներում է քննարկվել: «Լայնածավալ աշխատանք է իրականացվել, մեկ շաբաթվա ընթացքում կամփոփենք, բոլոր տեսակետներն իմի կբերվեն և օրենսգրքի նախագիծը կուղարկվի Ազգային ժողով: Մեծ առումով մենք ավարտել ենք այդ գործընթացը և իմ կարծիքով մեկ շաբաթ ժամանակը բավարար է, որպեսզի այդ հարցերը քննարկենք և ավարտենք»,- եզրափակել է վարչապետը:
Հարկային նոր օրենսգրքի մշակման համար ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել ԱՄՆ զարգացման գործակալությունը` USAID-ն:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 2014-ի մայիսի 7-ին ներկայացրել էր «Հարկ վճարողների ընկալումներ» հետազոտության արդյունքները: Հետազոտությունն անդրադարձել է Հայաստանում հարկերի մասին պատկերացումների բարելավման խնդրին` միաժամանակ կարևոր դեր հատկացնելով պետական-մասնավոր հատվածների միջև երկխոսության ամրապնդմանը և կամավոր օրինապահության մշակույթի արմատավորմանը, որոնք անհրաժեշտ են երկրի տնտեսական աճի և ազգաբնակչության սոցիալական բարեկեցության համար:
Հարկային բարեփոխումների քառամյա ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում բիզնեսի մրցունակության բարելավմանը և հարկային բեռի նվազեցմանը:

31 Март 2016 - 14:53 AMT
Зампредседателя комитета государственных доходов Вахтанг Мирумян отметил, что после длительных обсуждений проект был пересмотрен на основе предварительного набора принципов и документ должен обеспечить длительный рост экономики, не акцентируя внимание на краткосрочных успехах.
По его словам, после принятия НК не только экспортеры получат возможность получить НДС, который был уплачен поставщикам, но и те бизнесмены, которые инвестировали в экономику, однако по причине их объемности не имели возможности использовать НДС, уплаченный своим поставщикам. То есть, им будет возвращен НДС по расчету на 6 месяцев, чтобы они могли его использовать.
«Другое мероприятие предполагает рассрочку НДС в отношении необходимых для экономики производственных механизмов и некоторых видов сырья. Это означает, что после принятия проекта, в случае приобретения имеющих производственное значение механизмов, а также некоторых видов импортированного из третьих стран сырья, НДС будет уплачен не таможенным службам в течение первых 10 дней после ввоза, а налоговым службам до 20 числа следующего месяца после ввоза.
В стране также большое значение придается развитию процесса переработки, и с этой точки зрения, у тех бизнесменов, которые проведут работы по переработке в Армении и организуют экспорт из Армении, НДС не будет изъят на границе, а потом возвращен, чтобы дать им возможность с точки зрения времени использовать их. Кроме того, указанное мероприятие будет выделено из Налогового кодекса, и будет применено раньше его принятия, передает Armenia Today.
По словам Вахтанга Мирумяна, правительство по вопросу НДС предполагает внедрение системы либерализации, которая откладывалась долгие годы. Подобная система также будет применена в отношении налога на прибыль.
Следующий принцип касается важности стабилизации бюджетных доходов с точки зрения долгосрочности. По словам Вахтанга Мирумяна, здесь основным направлением являются акцизные налоги. Предполагается в 2017-2021 гг. пересмотреть налоговые ставки на акцизы производства табака, водки, некоторых видов топлива. Налоговые ставки на табак и водку будут соответствовать стандартам, которые действуют в других странах-членах ЕАЭС, тем не менее, даже в 2021 году, по его замечанию, в Армении налоговые ставки будут на 20% ниже, чем в этих странах. «В рамках Налогового кодекса принципиальным также было применение альтернативных методов налогообложения. Армения занимает первое место в мире по распространению альтернативной системы налогообложения, что в корне искажает систему и демонстрирует недобросовестные подходы. Были пересмотрены также подходы, по которым в долгосрочной перспективе 90 % бизнеса просто не может существовать в рамках альтернативной системы налогообложения. Малый бизнес будет пользоваться теми преимуществами, которые предоставляет система. Большое значение придается повышению налоговой дисциплины, а с другой стороны, применению международной практики системы оценки для обеспечения прозрачности процесса, что означает новый уровень обслуживания, новое качество и снижение до максимума общение между клиентом и служащим», – заметил он.
По словам Мирумяна, все принципы направлены на обеспечение стабильности и предсказуемости бизнеса. Это, по его утверждению, считается одним из принципиальных вопросов. «Законодательство прошло длительный этап обсуждений в различных платформах. Была проведена широкомасштабная работа, в течение недели обсудим, придем к общему знаменателю и представим проект в НС. По большой части работы завершены и недели хватит, чтобы окончательно обсудить вопрос и представить», – в свою очередь отметил премьер-министр Овик Абрамян.