Վրաստանի, Ադրբեջանի եր Թուրքիայի ղեկավարներն այսօր համաձայնագիր կստորագրեն Բաքու-Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս երկաթուղու կառուցման մասին: Փաստաթղթի ստորագրման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Վրաստանի մայրաքաղաք է ժամանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը կկազմի 600 մլն դոլար: Ադրբեջանը 300 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի Վրաստանին երկաթուղու վրացական հատվածի կառուցման եւ վերականգնման համար: Նրա մարման ժամկետը 25 տարի է երկարացման հնարավորությամբ, վարկային դրույքը` տարեկան 1 տոկոս: Ըստ Վրաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Գիորգի Արվելաձեի տեղեկատվության, պարտքը վերադարձնելը ծանր բեռ չի դառնա երկրի համար, քանի որ դա կարվի այն միջոցներից, որոնք կստացվեն երկաթուղու վրացական հատվածի շահագործումից ստացված շահույթի հաշվին:
Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելիի խոսքերով, վերականգնողական եւ շինարարական աշխատանքները կսկսվեն արդեն ընթացիկ տարում: «Սա շատ կարեւոր ենթակառուցվածքային նախագիծ է, որի շնորհիվ Վրաստանը կամուրջ կդառնա Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ»,-հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Նշենք, որ ճանապարհի ապրանքաշրջանառությունը կկազմի տարեկան 15 մլն տոննա: Ըստ նախնական տեղեկությունների, Ղազախստանը մտադիր է նոր ճանապարհով, որն ամենակրճ ուղին է համարվում Ասիայից դեպի Եվրոպա եւ հակառակ ուղղությամբ բեռներ փոխադրելու համար, տարեկան մինչեւ 10 մլն տոննա բեռներ տեղափոխել:
Հիշեցնենք նաեւ, որ ԱՄՆ կոնգրեսը արգելել է ամերիկյան բանկերին ֆինանսավորել Հայաստանը շրջանցող այս ճանապարհի կառուցումը: Վաշինգտոնի դիրքորոշման անդրդվելիությունը վերջերս հաստատել է նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Մեթյու Բրայզան, որը համարվում է Վրաստանի «բարեկամն ու լոբբիստը»: Մասնավորապես, նա հայտարարել է, որ եթե Վրաստանը, Ադրբեջանն ու Թուրքիան ցանկանում են Հայաստանը շրջանցող ճանապարհ կառուցել, ապա ԱՄՆ-ն չի կարող խանգարել նրանց, սակայն չի էլ աջակցի այդ նախագծին, հաղորդում է «Ռոսբալտը»:

7 Февраль 2007 - 11:17 AMT
Руководители Грузии, Азербайджана и Турции подпишут сегодня соглашение о строительстве железной дороги Баку-Тбилиси-Ахалкалаки-Карс. На церемонию подписания документа в грузинскую столицу уже прибыл президент Азербайджана Ильхам Алиев. Общая стоимость проекта составляет $600 миллионов. Азербайджан выделит Грузии на строительство и реабилитацию грузинского участка железной дороги кредит в $300 миллионов. Срок его погашения – 25 лет с возможностью продления, кредитная ставка – 1% годовых. По информации Министра экономического развития Грузии Гиоргия Арвеладзе, возвращение долга не станет обременительным для страны, поскольку он будет возвращен из средств, полученных за счет доходов от эксплуатации грузинского участка железной дороги.
По словам премьера Грузии Зураба Ногаидели, реабилитационные и строительные работы начнутся уже в текущем году. «Это очень важный инфраструктурный проект, благодаря которому Грузия станет мостом между Европой и Азией», – сказал он. Заметим, что грузооборот дороги составит 15 миллионов тонн в год. По предварительной информации, Казахстан намерен транспортировать по новой дороге, которая считается кратчайшим путем для транспортировки грузов из Азии в Европу и обратно, до 10 миллионов тонн грузов в год.
Напомним также, что Конгресс США запретил американским банкам финансировать строительство дороги, если она будет проложена в обход Армении. Непреклонность позиции Вашингтона подтвердил недавно и помощник госсекретаря США Мэтью Брайза, считающийся «другом и лоббистом» Грузии. Он, в частности, заявил, что если Грузия, Азербайджан и Турция хотят строить дорогу в обход Армении, США не могут им помешать, но и не станут поддерживать этот проект, сообщает “Росбалт”.