1 Ապրիլ 2016 - 11:54 AMT
Թուրքիայի քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդ Սալահադդին Դեմիրթաշին կարող են զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը Anadolu-ի վրա հղումով:
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը դիմել է խորհրդարանին` Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդ Սալահադդին Դեմիրթաշին և մի շարք այլ պատգամավորների պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով:
Անկարայում փետրվարի 17-ի ահաբեկչությունից հետո ԺԴԿ որոշ պատգամավորներ մասնակցել են մահապարտ ահաբեկչի թաղման արարողությանը, որը ՔԱԿ անդամ էր:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը պահանջել էր խորհրդարանից զրկել անձեռնմխելիությունից ընդդիմադիր ԺԴԿ պատգամավորներին:
2015-ի դեկտեմբերին Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն քննադատեց Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության քաղաքականությունն ու մեղադրեց նրա անդամներին ՔԱԿ-ի հետ կապեր ունենալու մեջ:
Սելահադդին Դեմիրթաշն ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ է: 2010-2014 թթ. նա գլխավորել է Խաղաղության և ժողովրդավարության կուսակցությունը, իսկ 2014-ի հունիսի 22-ից Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության համանախագահն է: Նա բազմիցս է քննադատել Թուրքիայի իշխանություններին: 2015-ի նոյեմբերին նրա դեմ մահափորձ կատարվեց` նրա մեքենան գնդակոծվեց Դիարբեքիրում, սակայն պատգամավորը չտուժեց:

1 Апрель 2016 - 11:04 AMT
Лидера Демократической партии народов (HDP) Турции Салахаттина Демирташа могут лишить депутатской неприкосновенности, пишет 1 апреля Trend со ссылкой на агентство Anadolu.
Министерство юстиции Турции обратилось в парламент по вопросу лишения депутатской неприкосновенности Демирташа и ряда других депутатов от HDP.
После теракта, совершенного 17 февраля в Анкаре, некоторые депутаты от HDP приняли участие в похоронах террориста-смертника, являвшегося членом РПК (в Турции признана террористической группировкой).
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган потребовал от парламента лишить неприкосновенности пятерых депутатов оппозиционной HDP.
В декабре 2015 года премьер Турции Ахмет Давутоглу раскритиковал политику Демократической партии народов и обвинил ее членов в связях с РПК.
Селахаттин Демирташ – турецкий оппозиционный политический деятель. Председатель Партии мира и демократии с 1 февраля 2010 года по 22 апреля 2014 года, сопредседатель левой Демократической партии народов с 22 июня 2014 года. Демирташ неоднократно высказывал критику в адрес турецких властей. 22 ноября 2015 года на него было совершено покушение, машину политика обстреляли в городе Диярбекире на юго-востоке страны. Нападавший целился в лобовое стекло, но пуля попала в бронированное заднее.