Սիրիական բանակը կամավորների ջոկատների աջակցությամբ հրետանային գնդակոծությունից հետո հարձակում է սկսել Հոմս գավառում «Իսլամական պետության» խոշորագույն հենակետը համարվող քրիստոնեական Էլ Քարյաթեն քաղաքի ուղղությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կատաղի մարտեր են գնում քաղաքի երեք ուղղությամբ: Բանակը կռվում է Էլ Քարյաթենից 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող բարձունքների համար: Գրոհայինները դիմադրում են` կիրառելով խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ ու ծանր տեխնիկա: Ըստ սիրիական բանակի գրոհային ջոկատի հրամանատարի, գրոհի սկզբից ի վեր ոչնչացվել է մոտ 30 ահաբեկիչ: Բուն քաղաքում խաղաղ բնակիչներ չկան: Գրոհայինների կրակակետերը ծայրամասերում են: Սիրիայի հետևակի հարձակումը դժվարանում է, քանի որ շատ է ականների ու պայթուցիկ սարքերի քանակը, որոնք ահաբեկիչները տեղադրել են քաղաքի շրջակայքում:
Էլ Քարյաթենը գտնվում է Դամասկոսից 110 կմ հեռավորության վրա, և 85 կմ հեռավորության վրա Հոմսից, ունի կարևոր ռազմավարական նշանակություն Դամասկոս-Հոմս մայրուղուն մոտ լինելու պատճառով:

2 Апрель 2016 - 11:22 AMT
Сирийская армия при поддержке отрядов ополчения после массированной артподготовки начала наступление на крупнейший в провинции Хомс оплот террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) христианский город Эль-Карьятейн, передает РИА Новости.
Ожесточенные бои идут на трех направлениях от города. Армия ведет бои за высоты в 4 километрах от Эль-Карьятейн. Боевики оказывают сопротивление, используя крупнокалиберные пулеметы и тяжелую технику. По словам командира штурмового отряда сирийской армии, с начала штурма удалось ликвидировать около 30 террористов. В самом городе мирных граждан нет. Огневые позиции боевиков находятся на его окраинах. Наступление пехоты армии САР затруднено в связи большим количеством мин и взрывных устройств, которые террористы заложили на открытой местности вокруг города.
Эль-Карьятейн, расположенный в 110 километрах от Дамаска и в 85 — от Хомса, имеет важное стратегическое значение из-за близости к шоссе Дамаск — Хомс. Город был захвачен 4 августа 2015 года. Тогда от рук вандалов погиб сиро-яковитский монастырь Святого мученика Илиана.