PanARMENIAN.Net-ը մարտական գործողությունների վերաբերյալ հաղորդագրությունների, ինչպես նաև բաց աղբյուրներից տեղեկությունների հիման վրա ներկայացնում է անօդաչու սարքերը, որոնք առկա են Հայաստանի, ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինանոցում:
Հայաստանը զինված է սեփական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերով: Խոսքը «Կռունկ» և «Բազե» անօդաչուների շարքի մասին է:
Հայտնի է, որ «Կռունկը» թողարկվում է մի քանի մոդիֆիկացիաներով: Առաջին «Կռունկ 25-1»-ը, որն ամենամեծն է, կարող է մինչև 20 կգ օգտակար բեռ տանել: Սարքի միջին արագությունը 110 կմ/ժ է, առավելագույն արագությունը` 140 կմ/ժ: Թռիչքի առավելագույն տևողությունը 210 րոպե է, գործողության շառավիղը` 150 կմ, ընդ որում տեսաազդանշանը փոխանցվում է մինչև 100 կմ հեռավորության վրա գտնվող հրամանատարական կետ: Թռիչքի աշխատանքային բարձրությունը 500-3000 մ է, առավելագույն բարձրությունը` 4000 մ:
«Կռունկ 25-2» ԱԹՍ` առջևի պլանում
«Կռունկ 25-2» ԱԹՍ-ն կարող է մինչև 15 կգ ծանրության օգտակար բեռ կրել: Սարքի հիմնական բնութագրերը մոտ են «Կռունկ 25-1»-ին` միջին արագությունը` 110 կմ/ժ, առավելագույն արագությունը` 140 կմ/ժ: Անօդաչուն կարող է օդում գտնվել մինչև 210 րոպե: Այս դեպքում ավելի փոքր է գործողության շառավիղն ու տեսաազդանշանի փոխանցման հեռավորությունը` մինչև 100 կմ: Թռիչքի աշխատանքային բարձրությունը 500-3000 մ է, թռիչքի առավելագույն բարձրությունը` 3500 մ:
«Կռունկ 25-1» ԱԹՍ և «Բազե»
Հայկական արտադրության մյուս անօդաչուն` «Բազեն», փոքր անօդաչու թռչող սարքերի դասին է պատկանում: Սարքի քաշը 5,5 կգ է, այն կարող է կրել 1,5 կգ օգտակար բեռ: Սարքի միջին արագությունը 80 կմ/ժ է, առավելագույն արագությունը` 100 կմ/ժ: Անօդաչուն կարող է մոտ մեկ ժամ օդում լինել, գործողության շառավիղը 30 կմ է: Թռիչքների աշխատանքային բարձրությունը` մինչև 2000 մ է, առավելագույն բարձրությունը` 3000 մ:
Ադրբեջանն, ի տարբերություն Հայաստանի, սեփական արտադրության անօդաչու սարքեր չունի և օգտագործում է Իսրայելի արտադրության սարքերը, (դրանց մի մասն, այնուամենայնիվ, հավաքվում է Բաքվում): Խոսքը մասնավորապես Orbiter և Aerostar մոդելների մասին է:
Ինչպես արդեն նշվել է, ապրիլյան բախումներում ադրբեջանական կողմն ակտիվորեն կիրառել է իսրայելյան արտադրության IAI Harop կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերը: Ընդ որում, Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի տվյալներում տեղեկություններ դրա ձեռք բերման վերաբերյալ չկան: Harop սարքը հակատեղորոշիչ Harpy ԱԹՍ-ի ավելի մեծ տարբերակն է, որի երկարությունը 2,2 մ է, իսկ թևի բացվածքը` 3,0 մ: Այն գործարկվում է ցամաքային կաm ծովային տեղակայման տրանսպորտային գործարկման կոնտեյներից և կարող է օդում գտնվել պարեկության ռեժիմով` մինչև 6 ժամ: ԱԹՍ նպատակն է թռիչքը մեծ բարձրության վրա, համապատասխան թիրախի ինքնուրույն հայտնաբերումը և դրա ոչնչացումը թիրախի հետ բախման միջոցով: Թիրախը խոցելու համար օգտագործվում է սարքում առկա պայթուցիկ նյութը: Թռիչքի հեռավորությունը 1000 կմ ավելի է, արագությունը` 185 կմ ժամում:
IAI Harop անօդաչու սարք. Լուսանկարը` Julian Herzog, Wikimedia Commons
Ապրիլյան մարտական գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանն օգտագործել է նաև մարտավարական ThunderB ԱԹՍ-ն, դրանցից մի քանիսը խոցվել են ԼՂՀ ՊԲ հակաօդայինների կողմից: Թռիչքի մեծ տևողություն ունեցող իսրայելյան սարքը կշռում է մոտ 28 կգ և նոր տեղ է զբաղեցնում մարտավարական ԱԹՍ-ների շարքում, քանի որ ունի այն բնութագրերը, որոնք մինչ այդ ունեին ավելի քան 180կգ կշռող սարքերը: ThunderB ԱԹՍ-ի կառավարման համար պահանջվում է 2-3 մարդ, թռիչքը կատարվում է էլաստիկ կատապուլտից, վայրէջքը` պարաշյուտի և պաշտպանիչ բարձի միջոցով: Թռիչքի տևողությունը 24 ժամ է, կառավարման հեռահարությունը` 150 կմ:
BlueBird ThunderB. Լուսանկարը`AUS&R 2015 համաժողովից
Նույն տեսակի անօդաչու՝ խոցված ԼՂՀ ՊԲ կողմից
Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի տվյալներով, Ադրբեջանը 2008 թ. Orbiter 2M տիպի 36 ԱԹՍ է պատվիրել իսրայելյան Aeronautics ընկերությանը` վճարելով 15 մլն դոլար: ԱԹՍ-ներն Ադրբեջան են առաքվել 2011-2012 թվականներին: Ըստ արտադրողի տվյալների, այդ դրոնը գործում է 100 կմ շառավիղով, օդում կարող է գտնվել մոտ 4 ժամ, և կրում է 1,5 կգ օգտակար բեռ:
Orbiter 2M. Լուսանկարը` արտադրող ընկերության
Նույն, 2008 թ., ըստ Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի, Ադրբեջանը պատվիրել է Իսրայելին Aerostar տիպի 30 ԱԹՍ, որոնք առաքվել են 2011-2012 թթ.: Անօդաչու սարքի գործողության շառավիղը 250 կմ է, թռիչքի տևողությունը` 12 ժամ, առավելագույն օգտակար բեռը` մինչև 50 կգ:
Aerostar, լուսանկարը` Ի.Կորոտչենկոյի
Հնարավոր այլ գնումներ
Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի տվյալների համաձայն, գնվել է Hermes 450 տիպի 2 ԱԹՍ 20 մլն դոլարով և Heron-1 տիպի 16 սարք 300 մլն դոլարով, սակայն այս տվյալները փաստացի որևէ կերպ հաստատված չեն: Հակամարտության կողմերի զինանոցներում կարող են լինել նաև այլ ԱԹՍ-ների նմուշներ: Մասնավորապես, 2011-ին ԼՂՀ ՀՕՊ ուժերը խոցել են ադրբեջանական անօդաչու սարք, որը հիշեցնում է մի քանի այլ ԱԹՍ-ների «հիբրիդ»: Ոչ մի պաշտոնական տեղեկատվություն խոցված անօդաչու սարքի մասին Բաքուն անցած տարիներին չի հրապարակել:

11 Апрель 2016 - 08:00 AMT
На основе сводок боевых действий, а также информации из открытых источников, PanARMENIAN.Net рассказывает о беспилотниках, стоящих на вооружении Армении, НКР и Азербайджана.
На вооружении Армении состоят беспилотные летательные аппараты собственного производства. Речь идет о семействе беспилотников «Крунк» и «Базе».
Известно, что Крунк выпускается в нескольких модификациях. Более крупный и ранний Крунк 25-1может нести до 20 кг полезной нагрузки.Крейсерская скорость – 110 км/ч, максимальная скорость – 140 км/ч. Беспилотник может находиться в воздухе до 210 минут и действует в радиусе 150 километров, передавая видеосигнал на командный пункт на расстоянии до ста км. Рабочая высота полета – 500-3000 метров, максимальная высота полета – 4000 метров.
БПЛА Крунк 25-2 – на переднем плане.
В свою очередь, Крунк 25-2 может нести до 15 кг полезной нагрузки. Основные параметры аппарата близки к Крунк 25-1: крейсерская скорость – 110 км/ч, максимальная скорость – 140 км/ч. Беспилотник может находиться в воздухе до 210 минут. Уменьшен радиус действия и передачи видеосигнала ( до 100 километров). Рабочая высота полета – 500-3000 метров, максимальная высота полета – 3500 метров.
БПЛА Крунк 25-1 и Базе
Третий армянский беспилотник Базе относится к классу мини-БПЛА. Он весит всего около 5.5 кг против 40-60 кг различных модификаций Крунков, и может нести 1,5 кг полезной нагрузки. Крейсерская скорость аппарата – 80 км/ч, максимальная скорость – 100 км/ч. Беспилотник может находиться в воздухе около часа, радиус действия – 30 километров. Рабочая высота полета – до 2000 метров, максимальная высота – 3000 метров.
Азербайджан, в отличие от Армении, собственных беспилотников не имеет и использует беспилотники израильского производства (часть из них, впрочем, собрана на предприятиях в Баку). Речь идет, в частности, об изделиях Orbiter и Aerostar.
Как было сказано выше, в ходе апрельских столкновений азербайджанская сторона активно использовала израильские беспилотники-камикадзе IAI Harop. При этом, в данных Центра анализа мировой торговли оружием отсутствуют сведения на счет этого приобретения. Аппарат Harop представляет собой увеличенную модификацию противорадиолокационного БЛА «Гарпия» (Harpy), имеет длину 2,5 м и размах крыла 3,0 м, запускается из транспортно-пускового контейнера наземного или корабельного базирования и способен находиться в воздухе в режиме патрулирования-ожидания до 6 ч. Целью БЛА являются – полет на большой высоте, самостоятельной обнаружение подходящей цели и ее уничтожение путем столкновения с целью. Для поражения цели используется мощный заряд взрывчатых веществ на борту этого аппарата. Дальность полета более 1000 км, скорость 185 км.ч.
Беспилотник IAI Harop. Фото Julian Herzog, Wikimedia Commons
В ходе апрельских боевых действий Азербайджан использовал также тактический беспилотник ThunderB, некоторые из которых были сбиты силами ПВО армии НКР. Израильский аппарат большой продолжительности полета весит около 28 кг и создает новую нишу в секторе тактических БПЛА, поскольку имеет характеристики, которые до этого имели беспилотники весом более 180 кг. Для управления БПЛА ThunderB требуется два-три человека, взлет выполняется с эластичной катапульты, посадка – с помощью парашюта и предохранительной подушки. Продолжительность полета составляет 24 часа, дальность управления – 150 км.
BlueBird ThunderB. Фото с конференцииAUS&R 2015.
Беспилотник той же модели, сбитый ПВО армии обороны НКР.
По данным Центра анализа мировой торговли оружием, Азербайджан заказал у израильской компании Aeronautics 36 БПЛА Orbiter 2M за $15 млн в 2008 году, аппараты ббыли поставлены в 2011-2012 годах. По данным производителя, дрон действует в радиусе 100 км, может находиться в воздухе до 4 часов и нести полезную нагрузку до 1,5 кг.
Orbiter 2M. Фото компании-производителя
В том же 2008 году, по данным ЦАМТО, Азербайджан заказал у Израиля 30 БПЛА Aerostar, которые были поставлены е 2011-2012 годах. Радиус действия беспилотника – 250 километров, длительность полета – 12 часов, масса полезной нагрузки – до 50 кг.
Aerostar. Фото И.Коротченко
Иные возможные приобретения
В данных ЦАМТО говорится также о приобретении двух беспилотников Hermes 450 за $20 млн и 16 Heron-1 за 300 млн, однако этим данным нет никакого документированного подтверждения. На вооружении сторон конфликта могут состоять также беспилотники иных образцов: в частности, в 2011 году ПВО Нагорно-Карабахской республики сбили азербайджанский беспилотник напоминающий «гибрид» нескольких других БПЛА. Никакой официальной информации о потерянном беспилотнике за прошедшие годы Баку так и не предоставил.