11 Ապրիլ 2016 - 09:48 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները վերադարձրել են հսկողությունը Ալ Ռաի քաղաքի մեծ մասի նկատմամբ, որը գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանին: Այդ մասին հայտնել է Reuters-ը Մարդու իրավունքների սիրիական կազմակերպության տվյալների վրա հղումով:
Ապրիլի 7-ին հայտնի դարձավ, որ սիրիացի ապստամբներն ազատագրել են Ալ Ռաին ծայրահեղականներից:
Քաղաքը գտնվում է Հալեպի գավառում գրոհայինների հենակետի ճանապարհին և համարվում է բեռների տեղափոխման կարևոր կետ Սիրիայում ԻՊ ծայրահեղականների մատակարարման տեսակետից:
Սիրիական բանակն ու աշխարհազորը մի շարք բնակավայրեր են ազատագրել ԻՊ գրոհայիններից: Ապրիլի 3-ին ծայրահեղական իսլամիստներից ազատագրվեց վերջիններիս հենակետը համարվող Էլ Քարյաթեն քաղաքը սիրիական Հոմսում: Մարտի վերջում սիրիական բանակը ռուսական օդուժի օգնությամբ կարողացավ ազատագրել Պալմիրան: Այդ պարտությունը խոշորագույնն է ԻՊ համար վերջին շրջանում:

11 Апрель 2016 - 09:49 AMT
Боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) вернули контроль над большей частью города Аль-Раи, расположенного на границе с Турцией. Об этом 11 апреля сообщает Reuters со ссылкой на данные Сирийской обсерватории по правам человека (the Syrian Observatory for Human Rights).
7 апреля стало известно, что сирийские повстанцы выбили экстремистов из Аль-Раи. Этот город находится на пути к опорной базе боевиков в провинции Алеппо и считается важным пунктом коммуникации и доставки провизии между различными позициями экстремистов ИГ в Сирии.
В последнее время сирийская армия и силы ополчения освободили от боевиков ИГ ряд населенных пунктов. Так, 3 апреля радикальные исламисты ИГ были выбиты из города Эль-Карьятейн, считавшегося оплотом ИГ в сирийской провинции Хомс. В конце марта сирийской армии удалось освободить от террористов Пальмиру. Это поражение стало для ИГ крупнейшим за последнее время.