Հարավային Օսեթիայի իշխանությունները նախատեսում են մինչև 2016-ի օգոստոս հանրաքվե անցկացնել՝ պարզելու համար ցանկանո՞ւմ է արդյոք հասարակությունը, որ Հարավային Օսեթիան միանա Ռուսաստանի Դաշնությանը։
Հարավային Օսեթիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը մեկնաբանել է ՌԴ-ին միանալու մտադրությունը. «Մենք արդեն քննարկում ենք ժամկետները։ Դեռևս չենք կարող հստակ ամսաթիվ նշել, բայց դա տեղի կունենա ոչ հեռու ապագայում՝ նախատեսում ենք օգոստոսին», ՏԱՍՍ-ին հղումով գրում է Aravot.am-ը։
Նախագահի խոսքերով՝ հանրաքվեի կդրվի Հարավային Օսեթիայի Սահմանադրության փոփոխության հարցը, որը հետագայում հնարավորություն կընձեռի դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ այդ պետությանը միանալու խնդրանքով։
Ռուսաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Վրաստանից անջատված Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախությունը 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից հետո: Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի կառավարությունների հետ համաձայնությամբ այդ տարածքներում տեղակայված են ռուսական զորքեր: Սուխումում և Ցխինվալում բացվել են ՌԴ դեսպանատներ: Վրացական իշխանություններն ի պատասխան խզել են դիվանագիտական հարաբերությունները ՌԴ հետ:
Հարավային Օսեթիայի միջազգային իրավական կարգավիճակի հարցը վիճահարույց է: Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության անկախությունը 2008-2011թթ. Ռուսաստանից բացի ճանաչել են ՄԱԿ անդամ ևս 4 պետություններ՝ Նիկարագուան, Նաուրուն, Վենեսուելան և Տուվալուն:

11 Апрель 2016 - 10:10 AMT
Южная Осетия проведет референдум по вхождению в состав РФ до августа 2016 года. Об этом рассказал президент страны Леонид Тибилов.
«Мы уже обсуждаем сроки. Какую-то конкретную дату пока назвать нельзя, но это произойдет уже в недалеком будущем, планируем до августа»,- прокомментировал решение о вхождении в состав РФ Тибилов, пишет Aravot.am со ссылкой на ТАСС.
По словам президента, референдум будет проведен по вопросу дополнения Конституции Южной Осетии «абзацами с содержанием, что Республика Южная Осетия вправе передавать осуществление части своих полномочий РФ, здесь мы конкретно указываем Россию, в случае заключения с ней соответствующего договора».
Россия официально признала отколовшиеся от Грузии Абхазию и Южную Осетию после войны в августе 2008 года. По согласованию с правительствами Абхазии и Южной Осетии, в этих областях были развернуты российские войска. В Сухуми и Цхинвали были открыты российские посольства. Грузинские власти в ответ на это разорвали дипломатические отношения с Россией.
Международно-правовой статус Южной Осетии является спорным. Независимость Республики Южная Осетия в 2008-2011 гг. кроме России признали также 4 страны-члена ООН: Никарагуа, Науру, Тувалу и Венесуэла.