11 Ապրիլ 2016 - 11:23 AMT
Իսրայելում պաշտոնապես չեն մեկնաբանում Թուրքիայի ԱԳՆ հաղորդագրությունները Երուսաղեմի և Անկարայի միջև իբր ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին:
Ապրիլի 7-ին Լոնդոնում հանդիպել են երկու երկրների ներկայացուցիչները: Ավարտին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե համաձայնագրի վրա աշխատանքը նախատեսվում է ավարտել խորհրդակցությունների հաջորդ փուլում, որն, ըստ Անկարայի, տեղի է ունենալու առաջիկայում:
«Մեր պահանջները թուրքական կողմից նույնն են` դրանք հերթական անգամ հնչեցվել են Լոնդոնում և հիմա ամեն ինչ կախված է բացառապես Անկարայի գործողություններից»,-հայտարարել է աղբյուրն Իսրայելի ղեկավարությունում, հայտնում է BBC-ին:
Իսրայելի պահանջները Թուրքիային ներկայացվել են դեռ 2015-ի դեկտեմբերին, երբ Թուրքիայի նախագահը հրապարակավ հայտարարեց, որ պատրաստ է վերսկսել երկխոսությունը:
Իսրայելն առաջին հերթին պահանջում է փակել «Համաս» խմբավորման հրամանատարական կետը Թուրքիայում: Երկրորդը` պահանջվում է օրենք ընդունել Թուրքիայի խորհրդարանում, որով կարգելվի հայցով դիմել միջազգային դատարաններ Թուրքիայի քաղաքացիների անունից ընդդեմ իսրայելցի զինվորների, որոնք մասնակցել են 2010-ի մայիսին թուրքական տորմիղի դեմ գործողություններին: Եվ երրորդը` պահանջվում է անհապաղ կասեցնել հակաիսրայելյան քարոզչությունը և դադարել պայմաններ առաջ քաշել Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունների դեմ:
Ի դեպ, որոշ իսրայելցի քաղաքական գործիչների կարծիքով նույնսիկ Թուրքիայի կողմից բոլոր պայմանները կատարելուց հետո, Իսրայելի ղեկավարությունը շատ լավ պետք է կշռադատի բոլոր փաստարկներն Անկարայի հետ երկխոսություն սկսելուց առաջ:
Թուրքիայի պատրաստակամության լրացուցիչ ազդակ է համարվում Էրդողանի անունից Իսրայելի նախագահ Ռիվլինին ուղղված հեռագիրը` մարտի 19-ին Ստամբուլում ահաբեկչությունից անմիջապես հետո, որի հետևանքով Իսրայելի 3 քաղաքացի էր զոհվել: Մի քանի օր անց, արդեն Ռիվլինի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել երկու նախագահների հեռախոսազրույցը, որը նվիրված էր ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարին:

В Израиле официально не комментируют сообщения МИД Турции о якобы достигнутых договоренностях по нормализации отношений между Иерусалимом и Анкарой.
7 апреля в Лондоне состоялась встреча между представителями двух стран. По ее итогам МИД Турции объявил, что работу над соглашением предполагается завершить в ходе следующего раунда консультаций, который, по данным Анкары, состоится в ближайшее время.
«Наши требования к турецкой стороне остались прежними, они были в очередной раз озвучены в Лондоне и сейчас все зависит исключительно от действий Анкары», – заявил источник в руководстве Израиля, передает BBC.
Требования Израиля к Турции остаются неизменными. Три условия выдвинуты еще в декабре 2015 года, когда турецкий президент публично заявил о готовности возобновить диалог.
Первое – немедленно закрыть командный пункт группировки ХАМАС на территории Турции. По мнению израильтян, из этого штаба приходят прямые указания активистам ХАМАС, проживающим на территории Западного берега реки Иордан. Сообщается, что пока власти Турции не готовы на такой шаг, и это мешает в достижении компромисса.
Второе – принять закон в парламенте Турции, который запретит подавать иски от имени турецких граждан в международные суды против израильских солдат, принимавших участие в захвате турецкой флотилии в мае 2010 года. Предположительно, этот вопрос может быть решен уже в ближайшее время ввиду того, что израильская сторона принесла извинения за гибель десятерых граждан Турции и даже согласилась выплатить компенсацию в размере 20 миллионов долларов.
Третье – немедленно прекратить антиизраильскую пропаганду и перестать выдвигать условия, касательно действий Израиля в секторе Газа.
Впрочем, по мнению некоторых израильских политиков, даже после выполнения Турцией всех условий, руководство Израиля должно хорошо взвесить все плюсы и минусы возобновления стратегического диалога с Анкарой.
Дополнительным сигналом готовности Турции возобновить диалог в Израиле называют телеграмму, направленную от имени президента Эрдогана израильскому коллеге, президенту Реувену Ривлину. Послание турецкого лидера было сделано сразу после теракта в Стамбуле 19 марта, в результате которого погибли трое граждан Израиля.
Через несколько дней, уже по инициативе Ривлина, между лидерами состоялся телефонный разговор. Их беседа продолжалась около шести минут и была посвящена совместной борьбе против международного терроризма. Тогда же Ривлин выразил надежду на скорейшее возобновление диалога.