Սիրիայում ռուսական ռազմական ուղղաթիռ է կործանվել`Մի-28H, որը նաև «գիշերային որսորդ» են անվանում: Ինչպես հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը, ուղղաթիռի երկու օդաչուները զոհվել են: Նրանց մարմինները տեղափոխվել են Սիրիայում տեղակայված ռուսական «Հմեյմիմ» ավիաբազա:
Պատահարը տեղի է ունեցել ապրիլի լույս 12-ի գիշերը` Մոսկվայի ժամանակով 01:30-ին, Հոմս քաղաքի շրջակայքում, հայտնում է BBC-ին: ՊՆ-ում հայտնում են, որ ուղղաթիռը չի խոցվել:
«Վթարի վայրում աշխատում է օդային պատահարների հետաքննման մասնագետների օպերատիվ խումբը: Պատճառները պարզվում են»,-հավելել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ խոցեց Սիրիայի հետ սահմանին: Թուրքական կողմը պդնում էր, թե ռուսական ինքնաթիռը խախտել է Թուրքիայի օդային տարածքը: Ավելի ուշ օդաչուների փրկարար գործողության ժամանակ ռուսական կողմը կորցրեց Մի-8 ուղղաթիռ, որն ուղևորվում էր ինքնաթիռի կործանման վայր:

В Сирии разбился российский военный вертолет Ми-28Н «Ночной охотник». Как сообщила пресс-служба министерства обороны, оба пилота вертолета погибли. Их тела доставлены на российскую авиабазу Хмеймим.
Крушение произошло во вторник ночью, примерно в 01:30 по московскому времени, в районе города Хомс, сообщает BBC. В минобороны заявляют, что вертолет не был сбит.
«На месте крушения вертолета работает оперативная группа специалистов по расследованию летных происшествий. Причина летного происшествия выясняется», – добавили в минобороны.
В ноябре 2015 года турецкий истребитель сбил российский бомбардировщик Су-24, который, по утверждениям турецкой стороны, вторгся в ее воздушное пространство. Позже в ходе операции по спасению летчиков российская группировка потеряла вертолет Ми-8, вылетевший в зону уничтожения самолета.