13 Ապրիլ 2016 - 14:02 AMT
Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի էներգետիկայի նախարարները և Վրաստանի փոխնախարարը Երևանում ստորագրել են Հյուսիս-Հարավ էներգետիկ միջանցքի ստեղծման ճանապարհային քարտեզը, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ինչպես փաստաթղթի ստորագրումից հետո նշել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, «ճանապարհային քարտեզը» նախանշում է այն քայլերը, գործողություններն ու ծրագրերը, որոնք պետք է իրականացվեն մինչև 2019 թ., երբ կգործարկվի Հյուսիս-Հարավ էներգետիկ միջանցքը:
Արեգ Գալստյանը հայտնել է լրագրողներին, որ Հայաստանն առաջին անգամ հանդես կգա որպես էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի միջև: Ըստ նրա, առայժմ խոսքը փոքր ծավալների մասին է: «Երկու երկրները ունեն սեզոնային ավելցուկ, և պայմանավորվածության համաձայն, կկատարվի ավելցուկի փոխանակում, որի համար Հայաստանը կտրամադրի իր ցանցերը: Կարծում եմ, սա փայլուն գործարք է, այդ թվում նաև մեզ համար»,-ասել է Գալստյանը:
Համապատասխան հուշագիրը ՀՀ, Վրաստանի և Իրանի միջև ստորագրվել էր դեռ 2007 թվականին:
Խոսելով ծավալների մասին, Գալստյանը նշել է, որ դեռևս հնարավորությունները փոքր են, քանի որ Վրաստանի հետ գործող ԷՀԳ-ն թույլ է տալիս փոխանցել միայն 200-250 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա, իսկ Իրանի հետ, հաշվի առնելով գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց պայմանավորվածությունները, սահմանափակ են:
«Երկրների միջև էլեկտրահաղորդման գծերի մի մասն արդեն իրականացման փուլում է, ինչը թույլ կտա ապահովել տարածաշրջանային համագործակցությունն ու 4 երկրի էներգետիկ համակարգերի զուգահեռ աշխատանքը, ինչպես դա եղել է խորհրդային տարիներին»,-ասել է Գալստյանը:
Նա հավելել է, որ ՀՀ և Իրանի միջև արդեն իրականացվում է ԷՀԳ շինարարություն Իրանի ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև բարձրավոլտ ԷՀԳ է կառուցվում ՀՀ և Վրաստանի միջև KfW բանկի վարկային միջոցներով: Ըստ նրա, KfW բանկը տրամադրել է «մեղմ» վարկ, որն առաջին փուլում կկազմի 107 մլն եվրո, իսկ երկրորդ` մոտ 70 մլն եվրո:
Ըստ նրա, փաստաթղթով նախատեսվում են անհրաժեշտ իրավական համաձայնագրեր, աշխատանքների իրականացման ժամանակացույցեր, ինչը թույլ կտա կազմակերպել բոլոր ցանցերի համատեղ աշխատանքն ու ապահովել ծանրաբեռնվածությունը:
Նա նշել է, որ միջանցքի գործարկումից հետո նախատեսվում է օգտագործել այն տարբեր ծրագրերում, առաջին հերթին, ապահովել սեզոնային փոխհոսքեր, սվոպեր և էլեկտրաէներգիայի փոխանակում երրորդ երկրի տարածքով տարանցման միջոցով: Ըստ նրա, սա նաև լրացուցիչ խթան կհանդիսանա տարբեր ծրագրերի կազմակերպման նպատակով մասնավոր հատվածին առաջարկելու համար:
«Նախատեսվում է, որ Հյուսիս-Հարավի լիարժեք գործարկումից հետո միջանցքի հզորությունը կհասնի 1000 ՄՎտ»,-ասել է Գալստյանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը, Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, Իրանի էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը, Վրաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Իլյա Էլոշվիլին։
2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Երևանում կայացած քառակողմ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են չորս երկրների էլեկտրաէներգետիկական ոլորտի համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում էր տարածաշրջանային այնպիսի ծրագրերին, որոնք կարող են պայմաններ ստեղծել միավորելու չորս երկրների էլեկտրաէներգետիկական համակարգերը՝ բարձրացնելով փոխհոսքերի կառավարման մակարդակը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի աշխատանքի գործունեության արդյունավետությունը, անվտանգությունն ու հուսալիությունը։
Հերթական քառակողմ հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է նախորդ հանդիպումից հետո համակարգող խորհրդի կողմից կատարված աշխատանքների ընթացքը, ուղենշվել են հետագա անելիքները։ Քննարկումների ավարտին ստորագրվել է երեք փաստաթուղթ՝ Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման նախաձեռնության իրականացման նպատակով անհրաժեշտ ճանապարհային քարտեզը, հանդիպման Արձանագրությունը և Փոխըմբռնման հուշագիր։

Министры энергетики Армении, России, Ирана и замминистра энергетики Грузии подписали 13 апреля в Ереване «дорожную карту» строительства энергетического коридора «Север-Юг».
Как отметил после церемонии подписания документа заместитель министра энергетики Армении Арег Галстян, «дорожная карта» формализует действия, шаги и программы, которые должны быть реализованы до 2019 года, когда будет физически запущен энергетический коридор «Север-Юг».
По его словам, документом предусмотрены необходимые правовые соглашения, графики и сроки реализации работ, что позволит организовать совместную работу всех сетей и обеспечить их нагрузку.
«Часть строительства линий электропередачи между странами уже находится в процессе реализации, что позволит обеспечить региональное сотрудничество и параллельную работу энергосистем четырех стран, как она действовала в советское время», – сказал Галстян.
Замминистра подчеркнул, что после запуска коридора планируется использовать его в различных программах, в первую очередь, обеспечив сезонные взаимоперетоки, свопы и обмен электроэнергией с транзитом через третьи страны.
По его словам, это также станет дополнительным стимулом для предложения линий частному сектору для организации различных проектов.
«Планируется, что после полноценного запуска коридора «Север-Юг» его мощность будет достигать около 1000 МВт», – сказал Галстян.
При этом он отметил, что в рамках программы между Арменией и Ираном уже осуществляется строительство ЛЭП при финансировании иранской стороны, а также высоковольтная ЛЭП между Арменией и Грузией на кредитные средства Банка KfW. По его словам, KfW предоставил «мягкий» кредит, который на первом этапе составляет 107 млн евро, а на втором – около 70 млн евро, передает АРКА.
Строительство 400-киловольтных ЛЭП Иран-Армения и Армения-Грузия позволит расширить связь между энергосистемами стран. Сегодня в синхронном режиме работают электросети Ирана и Армении, а также Грузии и России. Подписание соглашения позволит энергосетям всех 4 стран работать в синхронном режиме, с мощностью перетоков до 1200 МВт.
Арег Галстян сообщил также, что Армения в этом году впервые выступит транзитером электроэнергии между Ираном и Грузией.
По его словам, пока речь будет идти о малых объемах обеспечения сезонного обмена между Ираном и Грузией.
«У обеих стран есть небольшой сезонный излишек производства электроэнергии и на основе договоренности с грузинскими и иранскими партнерами, будет осуществлен обмен электроэнергией, для чего Армения предоставит свои сети. Думаю, что это будет блестящей сделкой, в том числе и для нас», – сказал Галстян.
Он напомнил, что соответствующий трехсторонний меморандум о намерениях между Арменией, Грузией и Ираном был подписан еще в 2007 году.
Что касается объемов транзита, то, как отметил замминистра, сейчас возможности низкие, поскольку ЛЭП с Грузией позволяет передавать лишь всего до 200-250 МВт электроэнергии, а с Ираном, с учетом договоренности по газу в обмен на электроэнергию, возможности ограниченные.
«Речь идет о малых мощностях и пока это не те показатели, которые позволят говорить о коммерческой деятельности, но в стратегическом плане это существенный прогресс, даже при малых объемах коридора», – сказал Галстян.
При этом он отметил, что в среднесрочной перспективе – до 2027 года, после запуска коридора «Север-Юг» (Иран-Армения-Грузия-Россия) мощностью порядка 1000 МВт, можно будет говорить о более серьезных показателях.