Պաշտպանական գերատեսչության և ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությունների միջև համագործակցության հեռանկարների մասին PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է Instigate Robotics ընկերության տնօրեն Ռուբեն Օսիպյանը:
Կարո՞ղ են արդյոք հայկական ՏՏ ընկերությունները համագործակցել պաշտպանության նախարարության հետ նոր լուծումներ մշակելու համար` նույն անօդաչու սարքերի դեպքում: Արդյո՞ք ընկերություններն ունեն այդպիսի ներուժ:
Հայկական ՏՏ ընկերությունները, մասնավորապես, մենք պատրաստ ենք համագործակցել ՊՆ հետ: Սակայն ասել, թե ինչ-որ մի ընկերություն ունի ռազմարդյունաբերության պահանջները բավարարելու ներուժ, շատ և շատ պարզունակ մոտեցում կլինի: Մենք զինվորականներ չենք և զենք չենք արտադրում: Մեր արտադրանքը` կոնկրետ լուծումներ է ենթադրում կոնկրետ իրավիճակների համար: Ռազմարդյունաբերության պահանջները բավարարելու համար հեծանիվ հայտնագործելու կարիք չկա:
Աշխարհում այդպիսի որոշակի փորձ է կուտակվել, այդ թվում նույն Իսրայելում, կամ ԱՄՆ-ում: Նրանք օգտագործում են աշխատանքի հետևյալ մոդելը` կա մասնագիտացած կառույց, օրինակ, ԱՄՆ-ում DARPA-ն (Defense Advanced Research Projects Agency ` արդիական ռազմական հետազոտական նախագծերի գործակալություն): Գործակալությունը պատվեր է ստանում ՊՆ-ից, վերլուծում է այն, ապառազմականացնում խնդիրը և դրանից հետո ներկայացնում ՏՏ ոլորտին: Տարվա ընթացքում պարբերաբար հսկայական գումարների մրցույթներ են հայտարարվում, որոնք էլ կատարում են ՏՏ ընկերությունները: Իրականում, այդ ընկերությունները գաղափար չունեն, թե ի վերջո, ինչի վրա են աշխատում: Հետագայում պատրաստի լուծումներն ամբողջացվում են DARPA-ում:
Մենք առաջարկեցինք այդ մոտեցումը կառավարությանն ու պաշտպանության նախարարությանը, սակայն մինչ օրս պատասխան չենք ստացել: Մյուս կողմից, մենք ինչ-որ չափով փորձեցինք նման համախմբում իրականացնել ներքևից և մեր ընկերությունների ուժերով ստեղծվեց «Հրազդան» կոնսորցիումը: Այն ներառում է մի քանի ընկերություն, որոնք լուծումներ են ներկայացնում` դրանք կարելի է օգտագործել անօդաչու թռչող սարքերում, բարդ ռոբոտացված ինժեներային համակարգերում` կան լուծումներ, կապված կապի, լոկալիզացիայի հետ և այլն: Կոնսորցիումի շնորհիվ Instigate Robotics ընկերությունը կարողացավ կատարել սինգապուրցի գործընկերների պատվերը:
Ի՞նչ պատվերի մասին է խոսքը
Մենք մշակել ենք մի համակարգ, որը տեսադիտարկում է ենթադրում ԱԹՍ միջոցով: էլեկտրականությունից սնուցվող դրոնների թռիչքի տևողությունը սահմանափակ է: Խնդիր էր դրված մշակել մի համակարգ, որը ոչ միայն կարող է որոշակի բեռ բարձրացնել (տեսախցիկ), այլ նաև կարող է բավականին երկար ժամանակ օդում մնալ` տեսադիտարկելով նավահանգիստ մտնող բեռնատար նավերը: Հաշվի առնելով բարդ ծովային եղանակային պայմանները` ալիքներ, քամի, խոնավություն, անօդաչուն պետք է առավելագույն կայունությունն ունենար: Մենք կարողացանք ապահովել այդպիսի կայունություն ավտոպիլոտի մեր մշակած համակարգի միջոցով:
Մենք նաև լուծում գտանք սարքը մշտապես օդում պահելու համար` դրա համար ցամաքային կայանը (ցամաքային արտահայտությունն այստեղ պայմանական է, քանի որ խոսքը ծովում գտնվող նավակի մասին է) զինվում է էլեկտրաէներգիայի գեներատորով, որը կապված է անօդաչու սարքի հետ երկար սնուցող կաբելով: Բուն անօդաչու սարքը ապահովված է պաշտպանության լրացուցիչ համակարգով` մարտկոցներով, որոնց շնորհիվ, նույնիսկ կաբելի կտրվելու դեպքում, սարքը կկարողանա ինքնուրույն վերադառնալ կայան: Այսինքն, արդեն կա համախմբում մեր ընկերությունների միջև, որի շնորհիվ մենք կարող են որոշակի լուծումներ առաջարկել: Այդ տեսակետից մենք լիովին պատրաստ ենք համագործակցության:
Ինչ վերաբերում է ներուժին: Վերջին մի քանի տարում ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությունները մեծ հաջողություններ արձանագրեցին համաշխարհային մասշտաբով: Ավտոմատ կառավարման համակարգերի ոլորտում դեռ խորհրդային տարիներից կա «դպրոց», որն այն ժամանակ սպասարկել է ԽՍՀՄ ռազմարդյունաբերական համալիրը: Կան որոշակի փորձ ու գիտելիքներ ունեցող մարդիկ, որոնց շնորհիվ էլ պահպանվել են այդ դպրոցի հիմքերը: Եթե մենք չկարողանանք հիմա օգտագործել նրանց գիտելիքներն ու փոխանցել հաջորդ սերնդին, հիմքը կկորցնենք և հետագայում դժվար կլինի վերականգնել այդ ամենը: Այսինքն, այդ իմաստով ևս կա հետագա զարգացման համար անհրաժեշտ հիմք:
ՏՏ ոլորտի կոնկրետ որևէ ընկերություն չի՞ կարող համագործակցել պաշտպանության նախարարության հետ: Համախմբումն այս դեպքում պարտադի՞ր է:
Կարևոր է հասկանալ, որ առաջին հերթին, դա հետազոտական աշխատանք է, որը ներդրումներ է պահանջում, փորձնական մոդելների ստեղծում, մեծաքանակ տեխնոլոգիաների ներդրում և ճիշտ օգտագործում, նախատիպերի մշակում: Անհրաժեշտ է փորձարկել նախատիպն այնքան ժամանակ, մինչև որ այն «կկոտրվի», այսինքն ի հայտ կբերվեն և կշտկվեն բոլոր թերությունները: Միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի վերջնական արտադրանք ստանալ: Կարճաժամկետ հեռանկարում, անշուշտ, ծախսերն ավելի շատ կլինեն, քան արդեն պատրաստի տեխնոլոգիան արտերկրից գնելու դեպքում: Սակայն, երկարաժամկետ հեռանկարում հիմք կստեղծվի սեփական արտադրության և սպասարկման համար:

О перспективах сотрудничества между оборонным ведомством и армянскими ИТ-компаниями рассказал в интервью PanARMENIAN.Net директор компании Instigate Robotics Рубен Осипян.
Могут ли армянские ИТ-компании сотрудничать с Министерством обороны для разработки новых решений, например – тех же беспилотных летательных аппаратов? Существует ли потенциал такой работы внутри самих компаний?
Армянские ИТ-компаний, в частности – мы, готовы сотрудничать с МО. Однако, говорить, что какая-то одна компания обладает потенциалом удовлетворить требования военной промышленности – весьма и весьма тривиальная точка зрения. Мы не военные и не производим оружие. Наша продукция – конкретные решения для конкретных ситуаций. Для удовлетворения требований военной промышленности совсем необязательно заново придумать велосипед.
Есть определенный опыт, применяемый в мире, в том же Израиле, или в США. Они используют следующую модель работы: существует специализированная структура, например, DARPA (англ. Defense Advanced Research Projects Agency — агентство передовых оборонных исследовательских проектов) в Соединенных Штатах. Она получает заказ оборонного ведомства, анализирует его, демилитаризирует задачу и после этого предоставляет ИТ-индустрии. В течение года периодически объявляются тендеры на огромные суммы, которые и выполняются ИТ-компаниями. На самом деле, эти компании понятия не имеют, над чем, в конечном счете, они работают. В дальнейшем готовые решения комплектуются в DARPA и предоставляются заказчику.
Мы предложили такой подход Правительству и Министерству обороны. И до сих пор не получили ответа. С другой стороны, мы в какой-то мере, попытались осуществить такую консолидацию снизу, и силами наших компаний был создан консорциум «Раздан». Он включает несколько компаний, предоставляющих решения, которые могут быть использованы в беспилотниках, сложных роботизированных инженерных системах – существуют решения, касающиеся связи, локализации и так далее. Благодаря консорциуму компания Instigate Robotics смогла выполнить заказ сингапурских коллег.
Что это за заказ?
Мы разработали систему, представляющую собой видеонаблюдение с использованием беспилотника. Дроны, питающиеся электричеством, имеют ограниченное время полета. Была поставлена задача разработать систему, которая не только способна поднять определенный груз (камеру), но и может оставаться в воздухе достаточно долгое время, чтобы осуществлять видеонаблюдение за входящими в порт грузовыми кораблями. Учитывая сложные морские погодные условия – волны, ветер, влажность – беспилотник должен был быть максимально стабильным. Мы смогли обеспечить такую стабильность, благодаря разработанной нами системе автопилота.
Мы также нашли решение для постоянного пребывания аппарата в воздухе: для этого наземная станция (слово «наземная» тут используется условно, поскольку речь идет о лодке, находящейся на море) оснащается генератором электроэнергии, который связан с беспилотником через длинный питающий кабель. Сам беспилотник обеспечен дополнительной системой защиты – аккумуляторами, благодаря которым, даже при разрыве кабеля, аппарат сможет самостоятельно вернуться на станцию. То есть, уже существует консолидация между компаниями, благодаря которой мы способны предоставить определенные решения. С этой точки зрения мы вполне готовы сотрудничать.
Что касается научного потенциала. За последние несколько лет армянские ИТ-компании имели большой успех во всем мире. В сфере систем автоматического управления еще с советских времен существует школа, которая тогда обслуживала военно-промышленный комплекс СССР. Есть люди, имеющие определенный опыт и знания, и благодаря им сохранились основы этой школы. Если мы не сможем использовать их знания сейчас и передать следующим поколениям, основа будет потеряна, и в дальнейшем будет сложнее восстановить все это. То есть, и в этом смысле существует необходимая для дальнейшего развития основа.
Одна конкретная ИТ-компания не может сотрудничать с Министерством обороны. Для этого необходима консолидация?
Важно понимать, что это, в первую очередь, исследовательская работа, требующая вложений, создания опытных моделей, внедрения большого количества технологий и их правильного использования, разработки прототипов. Необходимо испытать прототип до тех пор, пока он не будет «сломан» – выявлены и исправлены все недостатки: только после этого можно будет получить окончательный продукт.
В краткосрочной перспективе, несомненно, затрат будет больше, чем в случае приобретения технологии за рубежом. Однако, в долгосрочной перспективе создается основа для собственного производства и обслуживания.