Պաշտպանական գերատեսչության և ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությունների միջև համագործակցության հեռանկարների մասին PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է Instigate Robotics ընկերության տնօրեն Ռուբեն Օսիպյանը:
Կարո՞ղ են արդյոք հայկական ՏՏ ընկերությունները համագործակցել պաշտպանության նախարարության հետ նոր լուծումներ մշակելու համար` նույն անօդաչու սարքերի դեպքում: Արդյո՞ք ընկերություններն ունեն այդպիսի ներուժ:
Հայկական ՏՏ ընկերությունները, մասնավորապես, մենք պատրաստ ենք համագործակցել ՊՆ հետ: Սակայն ասել, թե ինչ-որ մի ընկերություն ունի ռազմարդյունաբերության պահանջները բավարարելու ներուժ, շատ և շատ պարզունակ մոտեցում կլինի: Մենք զինվորականներ չենք և զենք չենք արտադրում: Մեր արտադրանքը` կոնկրետ լուծումներ է ենթադրում կոնկրետ իրավիճակների համար: Ռազմարդյունաբերության պահանջները բավարարելու համար հեծանիվ հայտնագործելու կարիք չկա:
Աշխարհում այդպիսի որոշակի փորձ է կուտակվել, այդ թվում նույն Իսրայելում, կամ ԱՄՆ-ում: Նրանք օգտագործում են աշխատանքի հետևյալ մոդելը` կա մասնագիտացած կառույց, օրինակ, ԱՄՆ-ում DARPA-ն (Defense Advanced Research Projects Agency ` արդիական ռազմական հետազոտական նախագծերի գործակալություն): Գործակալությունը պատվեր է ստանում ՊՆ-ից, վերլուծում է այն, ապառազմականացնում խնդիրը և դրանից հետո ներկայացնում ՏՏ ոլորտին: Տարվա ընթացքում պարբերաբար հսկայական գումարների մրցույթներ են հայտարարվում, որոնք էլ կատարում են ՏՏ ընկերությունները: Իրականում, այդ ընկերությունները գաղափար չունեն, թե ի վերջո, ինչի վրա են աշխատում: Հետագայում պատրաստի լուծումներն ամբողջացվում են DARPA-ում:
Մենք առաջարկեցինք այդ մոտեցումը կառավարությանն ու պաշտպանության նախարարությանը, սակայն մինչ օրս պատասխան չենք ստացել: Մյուս կողմից, մենք ինչ-որ չափով փորձեցինք նման համախմբում իրականացնել ներքևից և մեր ընկերությունների ուժերով ստեղծվեց «Հրազդան» կոնսորցիումը: Այն ներառում է մի քանի ընկերություն, որոնք լուծումներ են ներկայացնում` դրանք կարելի է օգտագործել անօդաչու թռչող սարքերում, բարդ ռոբոտացված ինժեներային համակարգերում` կան լուծումներ, կապված կապի, լոկալիզացիայի հետ և այլն: Կոնսորցիումի շնորհիվ Instigate Robotics ընկերությունը կարողացավ կատարել սինգապուրցի գործընկերների պատվերը:
Ի՞նչ պատվերի մասին է խոսքը
Մենք մշակել ենք մի համակարգ, որը տեսադիտարկում է ենթադրում ԱԹՍ միջոցով: էլեկտրականությունից սնուցվող դրոնների թռիչքի տևողությունը սահմանափակ է: Խնդիր էր դրված մշակել մի համակարգ, որը ոչ միայն կարող է որոշակի բեռ բարձրացնել (տեսախցիկ), այլ նաև կարող է բավականին երկար ժամանակ օդում մնալ` տեսադիտարկելով նավահանգիստ մտնող բեռնատար նավերը: Հաշվի առնելով բարդ ծովային եղանակային պայմանները` ալիքներ, քամի, խոնավություն, անօդաչուն պետք է առավելագույն կայունությունն ունենար: Մենք կարողացանք ապահովել այդպիսի կայունություն ավտոպիլոտի մեր մշակած համակարգի միջոցով:
Մենք նաև լուծում գտանք սարքը մշտապես օդում պահելու համար` դրա համար ցամաքային կայանը (ցամաքային արտահայտությունն այստեղ պայմանական է, քանի որ խոսքը ծովում գտնվող նավակի մասին է) զինվում է էլեկտրաէներգիայի գեներատորով, որը կապված է անօդաչու սարքի հետ երկար սնուցող կաբելով: Բուն անօդաչու սարքը ապահովված է պաշտպանության լրացուցիչ համակարգով` մարտկոցներով, որոնց շնորհիվ, նույնիսկ կաբելի կտրվելու դեպքում, սարքը կկարողանա ինքնուրույն վերադառնալ կայան: Այսինքն, արդեն կա համախմբում մեր ընկերությունների միջև, որի շնորհիվ մենք կարող են որոշակի լուծումներ առաջարկել: Այդ տեսակետից մենք լիովին պատրաստ ենք համագործակցության:
Ինչ վերաբերում է ներուժին: Վերջին մի քանի տարում ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությունները մեծ հաջողություններ արձանագրեցին համաշխարհային մասշտաբով: Ավտոմատ կառավարման համակարգերի ոլորտում դեռ խորհրդային տարիներից կա «դպրոց», որն այն ժամանակ սպասարկել է ԽՍՀՄ ռազմարդյունաբերական համալիրը: Կան որոշակի փորձ ու գիտելիքներ ունեցող մարդիկ, որոնց շնորհիվ էլ պահպանվել են այդ դպրոցի հիմքերը: Եթե մենք չկարողանանք հիմա օգտագործել նրանց գիտելիքներն ու փոխանցել հաջորդ սերնդին, հիմքը կկորցնենք և հետագայում դժվար կլինի վերականգնել այդ ամենը: Այսինքն, այդ իմաստով ևս կա հետագա զարգացման համար անհրաժեշտ հիմք:
ՏՏ ոլորտի կոնկրետ որևէ ընկերություն չի՞ կարող համագործակցել պաշտպանության նախարարության հետ: Համախմբումն այս դեպքում պարտադի՞ր է:
Կարևոր է հասկանալ, որ առաջին հերթին, դա հետազոտական աշխատանք է, որը ներդրումներ է պահանջում, փորձնական մոդելների ստեղծում, մեծաքանակ տեխնոլոգիաների ներդրում և ճիշտ օգտագործում, նախատիպերի մշակում: Անհրաժեշտ է փորձարկել նախատիպն այնքան ժամանակ, մինչև որ այն «կկոտրվի», այսինքն ի հայտ կբերվեն և կշտկվեն բոլոր թերությունները: Միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի վերջնական արտադրանք ստանալ: Կարճաժամկետ հեռանկարում, անշուշտ, ծախսերն ավելի շատ կլինեն, քան արդեն պատրաստի տեխնոլոգիան արտերկրից գնելու դեպքում: Սակայն, երկարաժամկետ հեռանկարում հիմք կստեղծվի սեփական արտադրության և սպասարկման համար:

In an interview with PanARMENIAN.Net, the executive director of Instigate Robotics company, Ruben Osipyan, tells about the prospects of collaboration between the Armenian IT firms and the Defense Ministry.
Can Armenian IT companies cooperate with the Ministry of Defense for new solutions, for example development of new UAVs? Do our companies possess the potential such cooperation?
Armenian IT companies are ready to cooperate with the Defense Ministry. However, it’s hard to say that any company has the potential to satisfy the needs of the defense industry. We are not military and do not produce weapons. We produce certain solutions for certain situations. Cooperation with defense industry does not necessary mean “re-inventing a bicycle.”
There is certain experience applied in Israel and the United States, which use the following model: a specialized body, e.g. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), gets an order from the defense department, analyzes it, demilitarizes the task and produces it to the IT industry. Huge tenders are announced during a year and then implemented by IT companies, which, as a matter of fact, have no idea about the real objective of their work. Then, the solutions offered by the IT firms are improved by DARPA and handed in to the ordering party.
We have proposed such an approach to the government and Defense Ministry but received no answer yet. We also tried to combine efforts through creation of Hrazdan consortium. It embraces several companies which offer solutions for drones, as well as robotized engineer systems for communications, localization and so on. Thanks to this initiative, Instigate Robotics was able to fulfill an order from Singapore.
Could you tell about this order?
We have developed a system of drone video surveillance. Electric UAVs have limited flight time and were given a task to develop a system that could not only lift off a load but also fly for a long period of time to monitor cargo ships entering docks. Taking into account the complicated weather conditions on the sea, such as waves, humidity and wind, this had to be a stable drone and we succeeded thanks to the autopilot system we developed.
We also found a solution to secure a long flight of the drone. A ground station (actually, in our case it’s a station located on a boat) is being equipped with an electrical power generator, which is connected with the drone through a long feeding cable. The drone itself has an extra protection system that allows it to return to the station even if the cable is damaged.
Thus, close interaction between the IT companies provides an opportunity to offer certain solutions and we are ready for further cooperation. As to scientific potential, during the past years Armenian IT firms hit stride at the international market. Besides, we have preserved the knowledge of the soviet school of automatic control and must convey it to the young generation.
So, joint efforts are needed to ensure proper collaboration with the Defense Ministry…
It’s important to understand that cooperation is first of all a research work demanding investments, creation of models, correct use of technologies and development of prototypes. In the short-term perspective, buying products from abroad would be less expensive. However, in the long run, we can create the basis for our own production and maintenance.