Ապրիլի 16-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է «ՀԱՅ ՏԵՔ» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը վարում էր հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Խորհրդի կազմում ներկայացված են ՏՏ և բարձրագույն տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչներ: Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներն են. ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ՊՆ ռազմարդյունաբերական վարչության պետ, քհծ 2-րդ դասի պետական խորհրդական Մուրադ Իսախանյանը, ԵրՄՄԳ ՓԲԸ տնօրեն Արսեն Թառոյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, ԵրՄՄԳՀԻ ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի քարտուղար Լևոն Պետրոսյանը:
«ՀայՏեք» կիբերանվտանգության կենտրոն հիմնադրամը նպատակ ունի ապահովել պաշտպանական համակարգում բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ստեղծումը և դրանց կիրառումը` առավել արդյունավետ օգտագործելով զորակոչիկների մասնագիտական կարողությունները պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում։ Կենտրոնի գլխավոր նպատակներից է նաև ոլորտի մասնավոր ընկերությունների և ուսումնական հաստատությունների հետ սերտ համագործակցությունը, ինչը կբարձրացնի պաշտպանական համակարգերի անխոցելիությունը կիբեռսպառնալիքներից: Ելնելով իր առջև դրված խնդիրներից՝ Կենտրոնը ունի գործունեության չորս հիմնական ուղղություն.
Ուսումնական և որակավորման դեպարտամենտ
Դեպարտամենտը նույնականացնում և հավաստագրում է նախազորակոչային տարիքի երիտասարդների գիտելիքները՝ նրանցից լավագույններին պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում հատուկ աշխատանքների և բարձր տեխնոլոգիական լուծումների մշակման մեջ ներգրավելու նպատակով:
Լուծումների մշակման դեպարտամենտ
Լուծումների մշակման դեպարտամենտը զբաղվում է ՀՀ պաշտպանական համակարգում հատուկ բարձր տեխնոլոգիական նախագծերի իրականացմամբ, տեխնիկական առաջադրանքների մշակմամբ և փորձաքննությամբ:
Կիբերանվտանգության դեպարտամենտ
Կիբերանվտանգության դեպարտամենտը հանդես է գալիս որպես հարթակ կիբերանվտանգության խնդիրների բացահայտման և լուծումների մշակման, ինչպես նաև մասնագետների ուսուցման և վերապատրաստման համար:
Ինկուբացիոն դեպարտամենտ
Կենտրոնի շրջանակում հիմնվել է ռազմական ինկուբատոր, որտեղ մասնավոր թիմեր և ընկերություններ իրենց գործունեությունն են ծավալում: Նրանք ներգրավվում են պաշտպանական ոլորտի խնդիրների լուծման գործում, ինչպես նաև ձեռք բերված փորձը կիրառում քաղաքացիական խնդիրների լուծումներ մշակելու համար։
Կենտրոնը սերտորեն համագործակցելու է տեխնոլոգիական ոլորտի մասնավոր ընկերությունների և ուսումնական հաստատությունների հետ՝ դրանց ներգրավելով կենտրոնի կառավարման և խնդիրների իրականացման գործընթացում։ Կենտրոնը դառնալու է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, մասնավոր հատվածի և գիտակրթական ոլորտների միջև արդյունավետ համագործակցության առանցքային հարթակը, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ ՏՀՏ գործատուների միությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում էր. «Դիմում ենք Հայաստանի ամբողջ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների համայնքին, որպեսզի յուրաքանչյուր աշխատակից կամավորության սկզբունքով ամեն ամիս իր աշխատավարձի 1% փոխանցի համապատասխան հիմնադրամին, որի մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի։ Իսկ հավաքագրված գումարները կօգտագործվեն Տեխնոլոգիական վերազինման, մասնավորապես՝ կիբեռանվտանգության համակարգի արդիականացման նպատակով»:

16 Апрель 2016 - 13:28 AMT
16 апреля в административном комплексе министерства обороны Армении прошло первое заседание фонда совета попечителей центра кибернетической безопасности «Хай Тек». Заседание вел председатель совета попечителей, министр обороны Сейран Оганян.
Среди членов совета – представители высокотехнологичных сфер и ИТ. В совете попечителей – первый замминистра МО Давид Тоноян, начальник военно-промышленного управления МО РА, государственный советник 2 ранга Мурад Исаханян, директор ЗАО «Ереванский завод математических машин» Арсен Таронян, директор «Синопсис Армения» Овик Мусаэлян, директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, председатель союза работодателей в сфере ИТ Армен Балдрян, председатель союза предприятий ИТ Александр Есаян, секретарь совета директоров ЗАО «Ереванский завод математических машин» Левон Петросян.
Фонд центра кибернетической безопасности «Хай Тек» призван обеспечить создание высокотехнологичных решений в системе безопасности и внедрить эти решения, максимально используя профессиональные знания призывников в течение обязательной военной службы. В числе важнейших задач центра – тесное взаимодействие частных компаний и учебных заведений этой сферы, направленное на укрепление систем безопасности от киберугроз. Центр имеет 4 основных направления своей деятельности:
Департамент обучения и квалификации
Занимается стандартизацией и освидетельствованием знаний молодежи призывного возраста, лучшие из них в течение обязательной военной службы выполняют специальные работы и привлекаются в разработку решений в сфере высоких технологий.
Департамент разработки решений
Занимается осуществлением высокотехнологичных проектов для системы безопасности РА, разработкой технических заданий и экспертной деятельностью.
Департамент кибернетической безопасности
Представляет собой площадку для решения проблем, связанных с кибербезопасностью, а также обучением и переподготовкой специалистов.
Инкубационный департамент
В рамках центра основан военный инкубатор, где действуют частные команды и компании, имея целью разработки путей решения проблем в сфере безопасности, а также проблем гражданского характера.
Центр будет тесно сотрудничать с частными компаниями и учебными заведениями ИТ-сферы для вовлечения их в процесс управления и поиска решений. Центр станет особой площадкой взаимодействия МО, частного сектора и области науки и образования, сообщает пресс-служба МО.
Ранее союз работодателей в сфере ИТ выступил с заявлением, в котором говорилось: «Обращаемся ко всему сообществу сферы информации и связи Армении с тем, чтобы каждый сотрудник, по принципу добровольности, ежемесячно перечислял 1% от заработной платы в соответствующий фонд, о котором будет дополнительная информация. Собранные средства пойдут на модернизирование технологического перевооружения, в особенности в области системы кибернетической безопасности.