Նավթի համաշխարհային գները կտրուկ նվազել են Քաթարում նավթ արդյունահանող երկրների գագաթնաժողովում բանակցությունների անարդյունավետության պատճառով:
Brent տեսակի նավթի գները ICЕ Լոնդոնի բորսայում սակարկությունների մեկնարկին նվազել են գրեթե 7 տոկոսով` հասնելով $40,16 մեկ բարելի դիմաց: Նմանատիպ անկում է գրանցվել նաև WTI նավթի գներում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գնանկումն արձագանքն էր Դոհայում տեղի ունեցած բանակցությունների ձախողմանը, որտեղ նավթ արդյունահանող երկրները չեն կարողացել համաձայնության գալ արդյունահանման մակարդակի նվազեցման վերաբերյալ, ինչը թույլ կտար բարձրացնել նավթի գները:
Գլխավոր խոչընդոտը եղել է Իրանի դիրքորոշումը, որը վերադարձել է նավթի շուկա բազմամյա պատժամիջոցներից հետո: Իրանը հրաժարվել է նվազեցնել նավթի արդյունահանումը և նույնիսկ չի գործուղել այդ ոլորտի նախարարին Քաթար:
Նավթի գները նվազում են 2014-ի կեսից սկսած: Այդ ընթացքում մեկ բարելի արժեքը նվազել է գրեթե 3 անգամ` $110-115 դոլարից հասնելով $40-ի: 2015-ի հոկտեմբերից նավթը սակարկվում է մեկ բարելի դիմաց $50 մակարդակից ցածր շեմում, իսկ 2016-ի հունվարին գինը նվազել էր մինչև $28:

Мировые цены на нефть резко снизились после безрезультатных переговоров на саммите нефтедобывающих стран в Катаре.
Цена на нефть марки Brent на старте торгов на Лондонской бирже ICЕ снизилась почти на 7%, до $40,16 за баррель. Аналогичное снижение показала и нефть марки WTI, сообщает РИА Новости.
Падение стало реакцией на известие о том, что в Дохе страны-производители не сумели прийти к соглашению о сокращении уровня добычи, что могло бы помочь поднять цены на нефть.
Главным препятствием стала позиция Ирана, вернувшегося на мировой рынок после отмены многолетних санкций. Иран отказался снижать нефтедобычу и даже не прислал министра нефтедобывающей отрасли в Катар.
Цены на нефть падают с середины 2014 года. За прошедшее время стоимость барреля упала почти в три раза – с $110-115 долларов до $40. С октября 2015 года нефть торгуется ниже уровня $50 за баррель, а в январе 2016 года цена опускалась и до $28.