18 Ապրիլ 2016 - 10:02 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման եկամուտները 2015-ի կեսից սկսած նվազել են 30%-ով: Դա կապված է նավթի գների անկման հետ, հայտնում է Reuters գործակալությունը էներգետիկայի ոլորտում IHS Global Inc խորհրդատվական ընկերության զեկույցի վրա հղումով:
Ըստ փաստաթղթի, 2015-ին կազմակերպության եկամուտները հասնում էին $80 միլիոնի, մինչդեռ 2016-ին` $56 մլն: Բացի այդ, մեկ երրորդով կրճատվել է նավթի արդյունահանումը ԻՊ վերահսկվող տարածքներում` օրական 33 հազարից մինչև 21 հազար բարել, գրում է Lenta.ru-ն:
«ԻՊ ազդեցությունը նախկինի պես մեծ է տարածաշրջանում, սակայն եկամուտների շեշտակի նվազման պատճառով գրոհայիններին երկարաժամկետ առումով ավելի բարդ կլինի կառավարել գրավյալ տարածքները»,-մեջբերում է գործակալությունը IHS ավագ վերլուծաբան Լյուդովիկո Կարլինոյին:
Ասվում է նաև, որ 2014-ից ի վեր ծայրահեղականների կողմից վերահսկվող տարածքները նվազել են 22%-ով: Զեկույցում նշվում է, որ ԻՊ եկամուտների կեսը ստացվում է գրավյալ տարածքներում բնակչության հարկադրումից և գույքի առգրավումից, 43%-ը` նավթի վաճառքից, մնացածը` թմրանյութերի մաքսանենգությունից, էլեկտրաէներգիայի վաճառքից և նվիրատվություններից:
Ըստ գործակալության, ներկայումս ֆիզիկական պատիժներին դատապարտվածները կարող են խուսափել դրանից` դրամական փոխհատուցման դիմաց, ինչը ևս վկայում է ֆինանսական դժվարությունների մասին: Բացի այդ ԻՊ-ն նոր հարկեր է սահմանել` արբանյակային ալեհավաքների տեղադրման և քաղաքի սահմաններից դուրս գալու համար:
2014-ի ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա:
ՌԴ ՊՆ-ն հրապարակել է ԻՊ վերահսկվող տարածքներից դեպի Թուրքիայի նավթի արտահանման ապացույցները, որի գլխավոր շահառուներ հայտարարվեցին Թուրքիայի նախագահն ու նրա ընտանիքի անդամները: Ռուսաստանի ՆԳՆ-ն հրապարակել է լուսանկարներ ու տեսանյութեր, որոնցում արձանագրված է թուրքական նավահանգիստներում բենզատար մեքենաների կուտակում, որոնք ժամանել են իսլամիստներին ենթակա տարածքներից:

Доходы террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) сократились с середины 2015 года на 30%. Это связано со снижением нефтяных цен, 18 апреля сообщает агентство Reuters со ссылкой на доклад консалтинговой компании в области энергетики IHS Global Inc.
Согласно документу, в 2015 году доходы организации составляли $80 млн, тогда как в 2016 году — $56 млн. Кроме того, на треть сократился уровень добычи нефти на подконтрольных ИГ территориях за этот период — с 33 тыс до 21 тыс баррелей в день, пишет Lenta.ru.
«Влияние ИГ по-прежнему сильно в регионе, но из-за значительного падения уровня доходов боевикам в долгосрочной перспективе будет все сложнее управлять занятыми территориями», — приводит агентство слова старшего аналитика IHS Людовико Карлино.
Сообщается также, что с 2014 года территория, находящаяся под контролем экстремистов, уменьшилась на 22%. В докладе отмечается, что половину доходов ИГ получает от налогообложения и конфискации имущества населения на захваченных территориях, 43% от продажи нефти, остальное — от контрабанды наркотиков, продажи электроэнергии и пожертвований.
По информации агентства, в настоящее время приговоренные к физическим наказаниям могут избежать их в обмен на денежные выплаты, что также свидетельствует о финансовых трудностях группировки. Помимо этого боевики ИГ ввели новые налоги — на установку спутниковых антенн и выход за пределы города.
«Исламское государство» —террористическая организация, захватившая в 2014 году часть районов Ирака и Сирии и провозгласившая там халифат. Альянс из 65 стран во главе с США с августа 2014 года ведет бомбардировки позиций террористов в Ираке. Месяцем позже начались атаки коалиции на исламистов в Сирии. Осенью 2015 года по просьбе Дамаска Россия начала в Сирии воздушную операцию против экстремистов. В середине марта 2016 года основная часть российских ВС была выведена из Сирии.