Ամերիկաբնակ քաղաքագետ, նախկինում Ադրբեջանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար և Ադրբեջանի խորհրդարանի գործերի կառավարիչ Ռամիս Յունուսը «Azerbaycan Saati» ռադիոկայանի ռուսական բյուրոյին տված հարցազրույցում իր գնահատականն է տվել Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ապրիլի սկզբին:
«Եկեք իրերն իրենց անուններով կոչենք: Իլհամ Ալիևն ու նրա ռեժիմը իսկական հանցագործություն են կատարել սեփական ժողովրդի դեմ: Այդպիսի մարդկային կորուստներն արդարացված կարող էին լինել, եթե մեր դրոշը հիմա ծածանվեր Ստեփանակերտում և Շուշիում, կամ գոնե Ղարաբաղի մերձակա շրջաններում: Բայց ոչ մի նման բան չկա: Այդ 4-օրյա պատերազմը ոչ մի օգուտ չտվեց ռազմական առումով, հակառակը` այդ օրերին հսկայական թվով զինվորներ զոհվեցին, այդ թվում 18-ամյա տղաներ»,-ասել է Յունուսը:
Նա նաև խոսել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների «հաղթական» բնույթի տեղեկատվության մասին այն դեպքում, երբ ադրբեջանական կողմի արդյունքները 4-օրյա սրացումից ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հեռու են հաղթանակից:
«Եկեք այս պատերազմը համեմատենք, օրինակ, Իսրայելի և արաբական երկրների միջև 1967 թ. Վեցօրյա պատերազմի հետ, որտեղ Իսրայելը նվազագույն կորուստներով հաշված օրերի ընթացքում հասավ հաղթանակի` ընդհանուր առմամբ հսկողություն սահմանելով մի տարածքում, որը 3,5 անգամ գերազանցում էր նրա նախապատերազմյան տարածքը: Ահա սա է հաղթանակը: Իսկ այն, ինչ արեցին Իլհամ Ալիևն ու նրա շրջապատը, այլ կերպ, քան հանցագործություն, չես կոչի»,-հայտարարել է քաղաքագետը:
Նա նշել է, որ Ղարաբաղում անհաջողություններից և Ալիևի ընտանիքի օֆշորային սկանդալներից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են շեղել հանրության ուշադրությունը դեպի ընդդիմություն`այդ նպատակով պիկետ կազմակերպելով Ադրբեջանի «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության նախագահ Ալի Քերիմլիի տան մոտ: Յունուսը նշել է, որ անձամբ է ճանաչում ինչպես Ադրբեջանի նախագաhին, այնպես էլ ընդդիմադիր Քերիմլիին:
«Իլհամին ճանաչում եմ արդեն մոտ 30 տարի և հիանալի հիշում եմ, որ երբ սկսվեց Ղարաբաղի պատերազմը, նա այն ժամանակ բիզնեսով էր զբաղված Մոսկվա-Ստամբուլ չվերթում: Ալի Քերիմլիի հետ ծանոթ եմ մոտ 25 տարի, այն ժամանակներից, երբ նա կամավորական ջոկատների հետ Ղարաբաղում էր: Նրա հետ աշխատել եմ նաև Ադրբեջանի կառավարությունում, որտեղ նա իրեն լավ դրսևորեց որպես պետքարտուղար: Ուստի ես հիանալի գիտեմ տարբերությունն իսկական հայրենասերի, ինչպիսին Քերիմլին է, և կեղծ հայրենասեր Իլհամ Ալիևի միջև, որը դուրս չէր գալիս կազինոներից` տանուլ տալով միլիոնավոր դոլարներ»,-ասել է Յունուսը:
Ադրբեջանի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին հանդես է եկել վերջին օրերին ադրբեջանական բանակի ձախողված ռազմական գործողությունների հետ կապված երկրի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությանն ուղղված քննադատական հայտարարությամբ: Քերիմլին ֆեյսբուքյան իր էջում հիշեցրել է Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղը «վերագրավելու» մասին ամեն օր կրկնվող «Պետք լինի, Ղարաբաղը կվերցնենք» արտահայտությունը, և հարց է տվել նրանց. «Բա ինչու՞ չկարողացաք վերցնել»:
Ընթերցեք նաև. Ադրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչը՝ Ալիևին. «Այլևս չասեք կվերցնենք Ղարաբաղը, ինչո՞ւ չկարողացաք»

Американский политолог, в прошлом руководитель аппарата правительства Азербайджана и управляющий делами парламента Азербайджана Рамис Юнус в интервью русскому бюро радио «Azerbaycan Saati» дал свою оценку действиям властей Азербайджана в зоне карабахского конфликта в начале апреля.
«Давайте называть вещи своими именами. Ильхам Алиев и его режим совершили самое настоящее преступление против нашего народа», – сказал он.
По его словам, большие людские потери могли бы быть оправданы, если бы азербайджнский флаг развевался в Степанакерте и в Шуши, или хотя бы удалось установить контроль над районами вокруг бывшей НКАО. «Но ведь всего этого нет. Эта четырехдневная война не принесла никаких дивидендов в военном плане, а, наоборот, за эти дни погибло огромное количество наших солдат, среди которых есть и 18 летние мальчики»,- сказал Юнус.
Он также высказался по поводу распространяемой азербайджанскими СМИ информацией, носящей победный характер, в том случае, когда результаты азербайджанской стороны в дни эскалации нагорно-карабахского конфликта далеки от победы.
«Давайте сравним, к примеру, эту «войну» с Шестидневной войной между Израилем и арабскими странами в 1967 году, в которой Израиль с минимальными потерями в считанные дни достиг победы, в общей сложности получив контроль над территорией, в 3,5 раза превосходящей его довоенную площадь. Вот это называется победой. А то, что сотворил Ильхам Алиев и его окружение, иначе как преступлением не называется»,- заявил американский политолог с опытом работы в Азербайджанском правительстве.
Он отметил, что после неудач в Карабахе и офшорных скандалов семьи Алиевых, власти Азербайджана пытаются отвлечь внимание общественности и перевести его на оппозицию, с целью чего и затеян пикет у дома председателя Партии народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли. Юнус подчеркнул, что лично знаком как с президентом Азербайджана, так и с оппозиционным политиком Керимли.
«С Ильхамом я знаком почти 30 лет и помню прекрасно, что когда началась война в Карабахе, он в этот момент занимался челночным бизнесом на рейсе Москва-Стамбул. С Али Керимли я также лично знаком 25 лет, с тех пор, как он вместе с добровольческими отрядами был в Карабахе. Мы с ним вместе также работали и в тогдашнем нашем правительстве, где он как Госсекретарь проявил себя очень достойно. Поэтому я прекрасно знаю разницу между настоящим патриотом, каким является Али Керимли, и псевдопатриотом Ильхамом Алиевым, который не вылезал из казино, проигрывая там миллионы долларов»,- сказал Рамис Юнус.