19 Ապրիլ 2016 - 08:49 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան չի պահպանի փախստականների մասին ԵՄ հետ պայմանավորվածությունները, եթե Եվրամիությունը չկատարի Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմ սահմանելու վերաբերյալ խոստումը: Այդ մասին հայտնում է Haqqin.az-ը Reuters- վրա հղումով:
Նա նշել է, որ Թուրքիան աշխատում է ԵՄ առջև իր ստանձնած պարտավորությունների կատարման վրա: «ԵՄ-ն նահանջելու հնարավորություն չունի այն բանից հետո, երբ մենք այսքան հեռուն ենք գնացել»,-հայտարարել է Դավութօղլուն:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ ԵՄ-ն մտադիր է իրեն իրավունք վերապահել վերադարձնել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը Թուրքիայի, Վրաստանի և Ուկրաինայի համար: Իսկ մինչ այդ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ արդեն ընթացիկ տարվա հունիսին Թուրքիայի քաղաքացիները կկարողանան ԵՄ երկրներ այցելել առանց մուտքի արտոնագրի:

Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил, что Анкара не будет соблюдать условия соглашения о мигрантах с Евросоюзом в случае, если тот не выполнит свое обещание о введении безвизового режима с Турцией, сообщает Haqqin.az с ссылкой на Reuters.
Давутоглу отметил, что Турция работает над выполнением своих обязательств перед ЕС.
«Я не вижу возможностей для ЕС отступить назад после того, как мы зашли так далеко», — заявил он.
Согласно условиям сделки между Турцией и ЕС, Анкара вернет беженцев, незаконно прибывших к берегам Греции. В обмен она получит снятие визовых ограничений, ускорение переговоров по вступлению Турции в ЕС и 3 млрд евро сверх уже обещанной такой же суммы.
Ранее СМИ сообщили, что ЕС намерен оставить право быстро вернуть визовый режим для Турции, Грузии и Украины. А до этого Давутоглу заявил, что граждане Турции уже в июне смогут путешествовать по странама ЕС без виз.