19 Ապրիլ 2016 - 12:12 AMT
Հայկական կողմից մրցույթի անցկացման հարցերով զբաղվում է X-Techընկերությունը: PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում ընկերության տնօրեն Արման Աթոյանը պատմել է մրցույթի և ներկայացվող պահանջների մասին:
International Space Apps Challenge-ը ենթադրում է միջազգային համագործակցություն տարբեր ոլորտներում, որն ուղղված կլինի տիեզերքի յուրացման խնդիրների լուծմանը: Մրցույթն անցկացվում է 48 ժամվա ընթացքում աշխարհի տարբեր քաղաքներում: Միջոցառումը ներառում է խնդիրների և գլոբալ պահանջների համատեղ լուծումներ, որոնք կիրառելի են ինչպես Երկրի վրա կյանքի համար, այնպես էլ տիեզերքի յուրացման ժամանակ: International Space Apps Challenge-ի հայկական տուրը լավ հնարավորություն է տեղի ընկերությունների համար մասնակցելու գլոբալ նախաձեռնությանը:
«NASA-ում մշակվել է միջազգային համագործակցության չափազանց հետաքրքիր ձևաչափ, որը գործում է արդեն հինգերորդ տարին: International Space Apps Challenge-ը փորձում է մոբիլիզացնել ցանկացած ռեսուրս` բարձր տեխնոլոգիաներ, դիզայն, կիրառական գիտություններ և այլն, ինչը թույլ է տալիս բարդ խնդիրների օպտիմալ լուծումներ գտնել: Մասնակիցները ստանում են տարբեր թեմատիկ առաջադրանքներ և փորձում են ներկայացնել իրենց լուծումները: Ընդ որում, լուծումները կարող են լինել տարբեր` օրինակ, սկաֆանդրի օպտիմալացում, մեծ հաշվարկներ, մեքենայացված ուսուցում, լուծումներ վիրտուալ իրականության կիրառմամբ և այլն: Արդյունքում, ստեղծվում է բաց ելքային կոդով պրոդուկտ, որը, հեռանկարում կարող է կիրառվել գլոբալ խնդիրների լուծման համար: Հիմք է ստեղծվում, որի վրա հենվելով կարելի է աշխատել հետագայում»,-պարզաբանել է զրուցակիցս:
Քանի որ ցանկացած լուծում, որը ներկայացվում է մրցույթի շրջանակում, բաց է, մյուս թիմերը կարող են օգտագործել այն ու զարգացնել: Գլխավորն, ըստ Աթոյանի, այն է, որ արգելվում է դրանց կոմերցիոն օգտագործումը: Հայկական ARLOOPA և X-Tech ընկերությունները նախկինում արդեն մասնակցել են մրցույթին` ներկայացնելով VR-լուծումներ Լուսնի կամ Մարսի վրա զբոսանքի տեսքով: Հետագայում նրանք հասան նրան, որ հերթական մրցույթն անցկացվի նաև Հայաստանում:
«Այս փուլում ինտենսիվ նախապատրաստական աշխատանք է տարվում: Հայաստանից մասնակցելու է 50 մարդ` 1-5 մասնակից ունեցող թիմերի կազմում, կամ անհատապես: Նրանք պետք է աշխատեն բաց ելքային տվյալների հետ, որոնք կտրամադրի NASA-ն` գլխավորն այն է, որ վերջնական պրոդուկտը հետաքրքիր լինի լայն զանգվածների համար` միաժամանակ գործնական լուծում պարունակելով կոնկրետ որևէ ոլորտում: Որպես անվանական օրինակ, որը հասու է նաև առաջին կուրսերի ուսանողներին` հավելվածի կամ կայքի ստեղծումն է, որն օրվա ցանկացած պահին ցույց կտա Լուսնի դիրքը Երկրի հանդեպ»,-ասել է Աթոյանը:
Գոյություն ունի 6 տիպի առաջադրանք` տեխնոլոգիաներ, օդագնացություն, տիեզերական կայան, Արեգակնային համակարգ, Երկիր մոլորակ և ուղևորություն դեպի Մարս: Յուրաքանչյուր կատեգորիան ունի ավելի կոնկրետ ենթաբաժիններ: Մրցույթին զուգահեռաբար մասնակցում են թիմեր աշխարհի 250 քաղաքից: Ապրիլի 23-ին թիմերը կներկայացնեն իրենց լուծումները:

19 Апрель 2016 - 10:24 AMT
Вопросами проведения конкурса с армянской стороны занимается компания X-Tech. В интервью PanARMENIAN.Net директор компании Арман Атоян рассказал о конкурсе и его требованиях.
International Space Apps Challenge подразумевает международное сотрудничество в различных сферах, направленное на решение задач по освоению космического пространства. Конкурс проводят в течение 48 часов в городах по всему миру. Мероприятие включает в себя совместные решения проблем и глобальных потребностей, применимых как к жизни на Земле, так и в освоении космоса. Армянский тур International Space Apps Challenge станет хорошей возможностью для местных компаний для участия в столь глобальной инициативе.
«В NASA был разработан крайне интересный формат международного сотрудничества, который проводится уже пятый год подряд. International Space Apps Challenge пытается мобилизовать любые ресурсы – высокие технологии, дизайн, прикладную науку и так далее, что позволяет находить оптимальные решения сложных проблем. Участники получают различные тематические задания и пытаются представить под них свои решения. При этом, решения могут быть совершенно разными – например, оптимизация скафандра, крупные вычисления, машинное обучение, решения с применением виртуальной реальности и так далее. В результате, создаются продукты с открытым исходным кодом, которые, в перспективе, могут быть использованы для решения глобальных проблем. Создается основа, над которой можно работать в дальнейшем»,- пояснил наш собеседник.
Поскольку любое решение, представленное в рамках конкурса, является открытым, другие команды могут использовать и развивать их. Главное, по словам Атояна, это то, что запрещено их коммерческое использование. Армянские компании ARLOOPA и X-Tech в прошлом уже принимали участие в конкурсе, представив VR-решения в виде прогулки по Луне, или на Марсе. В дальнейшем они добились проведения очередного конкурса в Армении.
«На данный момент идет активная подготовительная работа. Из Армении будут участвовать 50 человек – это либо команды, состоящие из 1-5 участников, либо отдельные люди. Им предстоит работать с открытыми исходниками, предоставляемыми NASA – главное, чтобы окончательный продукт был интересен широким массам, одновременно представляя собой практическое решение в конкретной области. Как номинальный пример, который под силу студентам младших курсов – создание приложения, или сайта, в любое время суток показывающего расположение Луны по отношению к Земле», – рассказал Атоян.
Существует шесть категорий заданий – технологии, воздухоплавание, космическая станция, Солнечная система, планета Земля и путешествие на Марс. Каждая категория состоит из более конкретных подкатегорий. В конкурсе параллельно принимают участие команды из 250 городов мира. 23 апреля команды представят свои решения и идеи.