19 Ապրիլ 2016 - 13:19 AMT
Ադրբեջանցի իրավապաշտպաններ Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին թույլ են տվել հեռանալ երկրից` նրանք արտագաղթել են Նիդերլանդներ: Ապրիլի 19-ին նրանց ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Սհիփհոլ օդանավակայանում, որտեղ նրանց դիմավորել է դուստրը, հայտնում է BBC-ին:
Ապրիլի 18-ին Ադրբեջանի Գերագույն դատարանը բավարարեց վճռաբեկ բողոքն ու թույլ տվեց Յունուս ամուսիններին հեռանալ երկրից:
2014-ամուսինները փորձեցին հեռանալ Ադրբեջանից Ֆրանսիայի և ԱՄՆ դիվանագետների ուղեկցությամբ, սակայն ձերբակալվեցին օդանավակայանում:
Օդանավակայանում Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին արգելվեց հատել սահմանը: Արևմտյան դիվանագետների միջամտությունից հետո նրանց թույլ տվեցին անցնել անձնագրային հսկողությունը, սակայն ինքնաթիռ նրանք այդպես էլ չնստեցին:
2015-ի ամռանը Լեյլա Յունուսին դատապարտեցին 8,5 տարվա ազատազրկման` մեղադրելով տնտեսական հանցանքների մեջ, իսկ նրա ամուսինը դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման: Նրանց նաև պետական դավաճանության մեղադրանք էր ներկայացված: Մեկ տարվա ազատազրկումից հետո նրանց խափանման միջոցը փոխարինվեց պայմանական կալանքով:
Ադրբեջանցի իրավապաշտպանների դատավճիռը չափազանց անհանգստացրել էր Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցին: «Երկու առաջատար իրավապաշտպանների՝ Յունուսների դատավճիռը չափազանց անարդար է։ Հաշվի չի առնվել ամբաստանյալների առողջական վիճակը։ Ես, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը, կոչ ենք անում ազատ արձակել բուժման կարիք ունեցող Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին», – ասել էր Շուլցը:
Յունուս ամուսիններն առողջական լուրջ խնդիրներ ունեն: Լեյլա Յունուսը լյարդի և տեսողության հետ կապված խնդիրներ ունեն: Նրա ամուսինը տառապում է սրտի սուր անբավարարությունից:
Նիդերլանդներ ժամանելուն պես նրանք առաջին հերթին բուժզննության կենթարկվեն: Տեղի մամուլը չի բացառում, որ նրանք քաղաքական ապաստան կխնդրեն:

19 Апрель 2016 - 12:44 AMT
Азербайджанским правозащитникам Лейле и Арифу Юнус разрешили покинуть страну и отправиться в Нидерланды
Азербайджанские правозащитники Лейла и Ариф Юнус покинули страну и эмигрировали в Нидерланды. 19 апреля их самолет приземлился в амстердамском аэропорту Схипхол, где их встретила дочь Динара Юнус, передает BBC.
18 апреля Верховный суд Азербайджана удовлетворил кассационную жалобу и разрешил супругам Юнус покинуть страну.
В 2014-м году супруги уже пытались покинуть страну в сопровождении дипломатов из Франции и США, однако были задержаны в аэропорту.
В аэропорту их сопровождали дипломаты Франции и США. Согласно сообщениям, Арифу и Лейле Юнус вначале было отказано в пересечении границы. После вмешательства западных дипломатов им разрешили пройти паспортный контроль, однако на борт самолета супруги так и не попали.
Летом 2015 года Лейла Юнус была приговорена к 8,5 годам тюремного заключения по обвинению в экономических преступлениях, ее муж получил 7-летний срок. Также правозащитникам предъявлялись обвинения в госизмене. После года заключения наказание супругам заменили на условное.
Западные правозащитники заявляли, что выдвинутые против Лейлы Юнус обвинения напрямую связаны с ее деятельностью в области защиты гражданских свобод, поскольку возглавляемая ею неправительственная организация тесно сотрудничала с Советом Европы и другими международными институтами, информируя их о возможных нарушениях гражданских свобод в Азербайджане.
Ариф и Лейла Юнус имеют серьезные проблемы со здоровьем. У Лейлы Юнус – проблемы с печенью и зрением, она больна гепатитом С. Её муж страдает острой сердечной недостаточностью.
После прибытия в Нидерланды супруги первым делом пройдут медицинские проверки. Местная пресса не исключает, что они попросят в стране политического убежища.