Թուրքիան երբեք չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Ապրիլի 20-ին այդ մասին ասել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի աշխատակազմում, հայտնում է «Թրենդը»:
Ուստի Անկարան ոչ մի նշանակություն չի տալիս 1915 թվականի իրադարձությունները Հայոց ցեղասպանություն ճանաչելու վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի կոչին, ասել են Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմում: Ասվում է նաև, որ Անկարան սադրիչ է համարում Թուրքիային ուղղված Եվրախորհրդարանի կոչը:
«Թուրքիան բազմիցս է հայտարարել, որ պատրաստ է համատեղ հանձնաժողով ստեղծել, որը կհետազոտի 1915թ. իրադարձությունները, սակայն հայկական կողմն անտեսում է այդ առաջարկը: Դա վկայում է այն մասին, որ չկա ոչ մի ապացույց, որ 1915 թվականին ցեղասպանություն է իրագործվել»,-ասել են Էրդողանի աշխատակազմում, հայտնում է աղբյուրը:
Ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանն ընդունել է Եվրամիության անդամակցությանը ձգտող Թուրքիայի առաջընթացի գնահատման տարեկան՝ 2015-ի զեկույցը, որտեղ ներառված է Հայոց ցեղասպանություն ձևակերպումը: Այդ պատճառով Թուրքիան չի ընդունում զեկույցը և պատրաստվում է այն վերադարձնել Եվրախորհրդարան։
Թուրքիայի կառավարությունում Եվրամիության հետ կապերի գծով նախարար Վոլքան Բոզքըրը, որը պաշտոնական այցով Վիեննայում էր, ասել է, թե Թուրքիայի կառավարությունը զեկույցը համարում է զրո և անվավեր ու այն վերադարձնելու է Եվրախորհրդարան:

Турция никогда не признает Геноцид армян 1915 года, 20 апреля сказали в администрации президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, передает Trend.
Поэтому Анкара не придает никакого значения призыву Европейского парламента признать события 1915 года Геноцидом армян, разъяснили в администрации президента Турции.Они также сообщили, что считают, что этот призыв Европарламента к Турции носит провокационный характер.
«Турция неоднократно заявляла о том, что готова создать совместную комиссию для расследования событий 1915 года, но армянская сторона игнорирует это предложение, и это свидетельствует о том, что нет никаких доказательств того, что против армян в 1915 году был совершен Геноцид»,- сказали в администрации Эрдогана, передает источник.
Европейский парламент в ходе пленарного заседания 15 апреля 2015 года после обсуждения на тему 100-летней годовщины Геноцида армян единогласно одобрил резолюцию «О провозглашении 24-го апреля в Евросоюзе Днем памяти жертв Геноцида армян».Резолюцией предусматривается принятие соответствующих документов парламентами всех стран-членов ЕС. На обсуждении проекта резолюции депутаты Европарламента призвали Турцию признать Геноцид армян.
14 апреля Европейский парламент вновь призвал Турцию признать Геноцид армян 1915 года. Комментируя действия Европарламента, министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр отметил, что это требование необоснованно.