Ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլին, որը հայտնի է «Քարե երազներ» վիպակով, կարող է մինչև 3 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտվել: Նրա դեմ հարուցված քրեական գործը վերաորակավորվել է: Այդ մասին հայտնել է գրողի փաստաբան Էլչին Սադիգովը, հայտնում է Minval.az-ը:
Ապրիլի 21-ին Սադիգովն Այլիսլիի հետ եղել է օդային տրանսպորտի ոստիկանության վարչության քննչական բաժնում: «Այլիսլիի դեմ Ադրբեջանի ՔՕ 221 հոդվածով (խուլիգանություն) հարուցված քրեական գործը վերաորակավորվել է 315 հոդվածի (դիմադրություն կամ բռնության կիրառում իշխանության ներկայացուցչի հանդեպ): Նշված հոդվածով նախատեսվում է մինչև 3 տարվա ազատազրկում: Քանի որ հետաքննությունը 315.1 հոդվածով պետք է վարեն դատախազության մարմինները, քննության հետագա վարույթը փոխանցվում է Բաքվի քաղաքային դատախազությանը»,-հայտնել է գրողի փաստաբանը:
Մարտի 30-ին Աքրամ Այլիսլին ձերբակալվել է Բաքվի Հեյդար Ալիևի անվան միջազգային օդանավակայանում և բերման ենթարկվել օդանավակայանի տրանսպորտի ոստիկանության վարչություն: Այլիսլին ավագ որդու` Իլյասի, ուղեկցությամբ պետք է մեկներ Վենետիկ, որտեղ մասնակցելու էր մարտի 30-ից ապրիլի 1-ը կայանալիք Incroci Di Civilta միջազգային գրական փառատոնին: Ավելի ուշ նրան ազատ են արձակել: Այլիսլիին մեղադրում են սահմանապահ ծառայության աշխատակցի հանդեպ բռնություն գործադրելու մեջ: Նրա որդին, սակայն, ասել է, որ հայրը ոչ մի վիճաբանություն սահմանապահի հետ չի ունեցել, հայտնել էր contact.az-ը:
Աքրամ Այլիսլին մեծ աղմուկ հանած «Քարե երազներ» ռեքվիեմ-վիպակի հեղինակն է, որը պատմում է 1989 թվականին Բաքվում և Ագուլիսում ադրբեջանցիների կազմակերպած հայկական ջարդերի մասին։ 2013 թվականի փետրվարի 7-ի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանագրով Աքրամ Այլիսլին զրկվել է «Ադրբեջանի ժողովրդական գրող» կոչումից և պետական կենսաթոշակից։ Ըստ Իլհամ Ալիևի գրողը իր «Քարե երազներ» գրքում վիրավորել է իր համաքաղաքացիներին «ադրբեջանցի գրողին ոչ պատշաճ ձևով», և «աղավաղել է ադրբեջանի պատմությանը առնչվող իրողությունները:

Статья уголовного дела, возбужденного в отношении азербайджанского писателя Акрама Айлисли, переклассифицирована. Об этом сообщил адвокат писателя Эльчин Садыгов, пишет Minval.az.
21 апреля Садыгов с Айлисли побывали в следственном отделе Управления Полиции на Воздушном транспорте.
«Уголовное дело, возбужденное в отношении Акрама Айлисли по статье 221 (хулиганство) УК Азербайджана, было переклассифицировано в статью 315 (оказание сопротивления или применение насилия против представителя власти) УК АР. В указанной статье предусматривается наказание до 3 лет лишения свободы. В связи с тем, что расследование по статье 315.1 должно вестись органами прокуратуры, продолжение следствия по уголовному делу было направлено в Бакинскую городскую прокуратуру»,- сообщил адвокат писателя.
В конце марта 2016 года против азербайджанского писателя Акрама Айлисли было возбуждено уголовное дело по статье 221.1 (хулиганство) УК Азербайджана. Ему инкриминировали совершение насилия против сотрудника погранслужбы. Ранее Айлисли был задержан пограничной службой при вылете в Венецию на литературный фестиваль. После 15-часового задержания писателя освободили, однако Айлисли заявил, что против него фабрикуют уголовное дело о физическом насилии против сотрудника пограничной службы.
78-летний Акрам Айлисли – известный в Азербайджане и за рубежом прозаик. В конце 2012 года на русском языке был опубликован роман Айлисли «Каменные сны». Действие романа развивается в Баку в последние годы существования СССР, герои вспоминают прежнюю жизнь в селе Айлис, где жили и армяне, и азербайджанцы. Критику в адрес автора вызвало, в частности, то, что он написал об убийствах армян, совершавшихся в Баку, и в негативном свете изобразил совершавших убийства «еразов» (азербайджанских беженцев из Армении).