21 Ապրիլ 2016 - 13:22 AMT
Թուրք սահմանապահները 8 սիրիացու են սպանել, այդ թվում`կանանց և երեխաների, որոնք փորձել են ապօրինաբար հատել սահմանը, հայտնում է The Times-ը:
Մարդկանց խումբը գնում էր լեռնային այն երթուղով սահմանի արևմտյան հատվածում, որից սովորաբար օգտվում են մաքսանենգները: Թուրք սահմանապահները թիրախավորված կրակ են բացել` 8 մարդ զոհվել է, ևս մի քանիսը վիրավորվել: Միջադեպը տեղի է ունեցել ապրիլի 17-ին:
The Times-ը ստացել է բջջային հեռախոսով արված կադրերը, որտեղ երևում է երկու ոտքից վիրավոր փոքր որդուն տանող մարդը` նա հետ է գնում նեղ լեռնային արահետով բուժօգնություն ստանալու հույսով:
Սա նման առաջին դեպքը չէ թուրք-սիրիական սահմանին: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ թուրք սահմանապահները գնդակահարում են փախստականներին, որոնք փախչում են Սիրիայի պատերազմից: Վերջին 4 ամսում 16 մարդ է սպանվել, այդ թվում 3 երեխա: Ճգնաժամը Սիրիայում լայնածավալ միգրացիայի պատճառ դարձավ: Ապաստան գտնելու ակնկալիքով սիրիացիները Թուրքիայի տարածքով ձգտում են Եվրոպա հասնել:

Восемь сирийцев, среди которых были женщины и дети, убиты турецкими пограничниками в ходе попытки нелегально пересечь границу, сообщает The Times.
Группа из нескольких человек двигалась по горному маршруту в западной части границы, которым обычно пользуются контрабандисты. Турецкие пограничники открыли огонь на поражение, в результате чего восемь человек погибли, еще несколько получили ранения. Инцидент произошел 17 апреля.
The Times получила кадры с мобильного телефона, на которых виден человек, несущий своего маленького сына, раненого в обе ноги, обратно вниз по извилистой горной тропе в надежде на получение медицинской помощи.
Это уже не первый подобный случай на турецко-сирийской границе. Ранее стало известно, что турецкие пограничники расстреливают беженцев, пробующих спастись от идущей в Сирии гражданской войны. Об этом писала The Times со ссылкой на Сирийский наблюдательный центр по правам человека. За последние четыре месяца были убиты 16 человек, в том числе трое детей.