17 Փետրվար 2007 - 09:35 AMT
Բաքվի եւ Մոսկվայի տեսակետները հայ-ռուսական համագործակցության եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ավանդաբար չեն եղել երկկողմանի համաձայնության առարկա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտարարել է Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծության ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար, պատմական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Մարկեդոնովը: Նրա խոսքերով, այդ տեսանկյունից հույսերը` «հակաթբիլիսյան» դաշինքին Բաքվի միանալու վերաբերյալ, քաղաքականապես արդարացված չէին: «Իսկ «Ադրբեջանի զսպման» ձգտումները Բաքվի մոտ պատասխան ռեակցիաներ էին առաջացնում` սկսած ՆԱՏՕ-ի հետ բանակցությունների ակտիվացումից, ավարտած երեքկողմանի համաձայնագրի ստորգրումով: Իսկ «Հայաստանին շրջանցող» երկաթուղու նախագծի իրականացումն ուժեղացնում է ոչ այնքան Թուրքիայի, որքան Ադրբեջանի ռազմավարական դիրքերը»,- նշել է նա:
Սերգեյ Մարկեդոնովը մեջբերել է թուրք հետազոտող Բուրջու Գյուլտեկինի խոսքերն այն մասին, որ թուրքական քաղաքականությունը հանդիսանում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների գերին: «Նրա կարծիքով, «սահմանների բացումը կարող է աջակցել հայկական հասարակությունում Թուրքիայի վարկանիշի բարձրացմանը, դուրս բերել երկու երկրների միջեւ եղած հարաբերությունները ներկա ճգնաժամից»: Փաստորեն, Բաքուն եւս մեկ խաղաթուղթ է ստանում Հարավային Կովկասում իր խաղում: Մի կողմից, երկաթուղային «ճյուղը» կանցնի Հայաստնի կողքով, իսկ մյուս կողմից, Ադրբեջանը վարկի շնորհիվ կկապի իրեն Վրաստանին: Ավելին, դրան դեմ չի լինի ոչ Թուրքիան, ոչ էլ, ԱՄՆ-ի գործող վարչակազմը: Այդպիսով, «Բաքվի զսպման» Մոսկվայի խիստ եւ մինչեւ վերջ չհաշվարկված քայլերը նոր խնդիրներ են ստեղծել Հարավային Կովկասում»,- ընդգծել է ռուս քաղաքագետը:
Նա նաեւ նկատել է, որ չպետք է զարմանք առաջացնի, որ Հայաստանը փորձում է իրականացնել Տրանսկասպից գազատարին միանալու ծրագիրը: «Եւ չնայած նախագծի կառուցման մեջ Հայաստանի անունը դեռ նշված չէ, «ապահովագրող» աղբյուրներ գտնելու, ռուսական էներգետիկ խնամակալության տակից դուրս գալու հանրապետության ձգտումը խորհրդանշական է: Երեւանում վաղուց արդեն հոգնել են Կրեմլի եւ «Գազպրոմի» «գերին» լինելուց, եւ, ամենայն հավանականությամբ, այնքան էլ պատրաստ չեն կատարել աշխարահքաղաքական հետեւակի դերը` Թբիլիսիի եւ Բաքվի դեմ մտահղացումներում»,- ասել է Մարկեդոնովը: Նա գտնում է, որ այսօր Մոսկվային անհրաժեշտ է լրջորեն վերաիմաստավորել էներգետիկ իմպերիալիզմի իր քաղաքականությունը: «Այդ գործիքն այնքան էլ լավ չի աշխատում: Համենայն դեպս, դրա միջոցող չի հաջողվել դեռ ինչ-որ մեկին ծնկի բերել: Սակայն դրա փոխարեն ՌԴ-ին հաջողվել է ներգրավել «ոչ տարածաշրջանային խաղացողների» եւ ուժեղացնել արեւմտամետ շրջադարձը հետխորհդային պետությունների արտաքին քաղաքականության մեջ»,- ընդգծել է Սերգեյ Մարկեդոնովը:

Взгляды Баку и Москвы на развитие российско-армянского партнерства и Нагорный Карабах традиционно не были предметом двустороннего консенсуса. Об этом в интервью PanARMENIAN.Net заявил зав. отделом межнациональных отношений Института политического и военного анализа, кандидат исторических наук Сергей Маркедонов. По его словам, в этом плане надежды на присоединение Баку к «антитбилисскому пакту» были политически не оправданы. «Стремление же к «сдерживанию Азербайджана» вызвали у Баку ответные действия – от активизации переговоров с НАТО до подписания трехстороннего соглашения. Между тем реализация железнодорожного проекта в «обход Армении» усиливает стратегические позиции не столько Турции, сколько Азербайджана», – отметил он.
Сергей Маркедонов привел слова турецкого исследователя Бурджу Гюльтекин о том, что турецкая политика является заложницей взаимоотношений с Азербайджаном. «По ее мнению, «открытие границ может способствовать улучшению имиджа Турции в армянском обществе, вывести взаимоотношения между двумя странами из сегодняшнего кризисного положения». Фактически Баку получает еще один дополнительный козырь в своей игре на Южном Кавказе. С одной стороны, железнодорожная «ветка» пройдет в обход Армении, а с другой, Азербайджан с помощью кредита привяжет к себе Грузию. Более того, против этого не будет ни Турция, ни, по крайней мере, действующая администрация США. Таким образом, жесткие и не до конца просчитанные шаги Москвы по «сдерживанию Баку» создали России новые проблемы на Южном Кавказе», – подчеркнул российский политолог.
Он также заметил, что не должно вызывать удивление, что Армения пытается реализовать план по подключению к Транскаспийскому газопроводу. «И хотя в планах конструкторов трубопровода Армения пока не значится, само стремление республики найти «страхующие» источники, выйти из-под российской энергетической опеки символично. В Ереване давно уже устали быть «заложниками» Кремля и «Газпрома», и, скорее всего, не слишком готовы к роли геополитической пехоты в комбинациях против Тбилиси и Баку», – сказал Маркедонов. Он считает, что сегодня Москве необходимо серьезное переосмысление своей политики «энергетического империализма». «Этот инструмент не слишком хорошо работает. По крайней мере, с его помощью не удалось еще никого поставить на колени. Зато привлечь в СНГ «нерегиональных игроков» и усилить прозападный крен во внешней политики постсоветских государств РФ удалось вполне»,- подчеркнул Сергей Маркедонов.