Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել` անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ամենամյա ուղերձին` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման տարելիցին:
Թեև Օբաման իր նախագահության վերջին տարում ևս խուսափեց «ցեղասպանություն» եզրույթից, այնուամենայնիվ, նրա ուղերձը այս անգամ ևս դժգոհություն առաջացրեց Թուրքիայում:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Օբամայի հայտարարությունը Ցեղասպանության մասին «միակողմանի է» համարում, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ Թուրքիայի բարեկամ և դաշնային երկրների սատարումն այն ուժերին, որոնք «ջանում են սրել իրավիճակը, հայ և թուրք ժողովրդների խաղաղ համատեղ ապագային նպաստելու փոխարեն, տխրեցնում է Թուրքիային»:
«Մենք կոչ ենք անում ԱՄՆ ղեկավարությանը, հիմնվելով պատմական իրողությունների վրա, չեզոք և կառուցողական դիրքորոշում որդեգրել»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Հայոց ցեղասպանության հերթական տարելիցի առնչությամբ տարեկան ելույթում կրկին խուսափել է «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելուց: «Այսօր մենք կրկին մտորում ենք 20-րդ դարի առաջին մասսայական սպանության՝ Մեծ Եղեռնի մասին, որի ընթացքում 1.5 մլն հայ սպանվել, տեղահանվել ու իրենց մահն են գտել», – մասնավորապես, ասվում է Օբամայի ուղերձում:
«Ես հետևողականորեն հայտնել եմ անձնական տեսակետս 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ, և այն չի փոփոխվել», – ասել է ԱՄՆ նախագահը:

МИД Турции выступил с заявлением относительно речи президента США Барака Обамы, посвященной годовщины памяти Геноцида армян 1915 года.
Несмотря на то, что Обама вновь избежал термина «геноцид», заменив его на «Мец Егерн» (массовое убийство), это все равно вызвало недовольство турецкой стороны.
МИД Турции назвал заявление Обамы примером «односторонней» оценки исторических событий, пишет Тренд. В заявлении турецкой стороны отмечается, что поддержка со стороны дружественных и союзных стран Турции кругов, которые «стараются обострить ситуацию вместо того, чтобы поддержать призыв страны к мирному совместному будущему турецкого и армянского народов, печалит страну».
«Мы призываем руководство США, основываясь на исторических реалиях, принять нейтральную и конструктивную позицию», – говорится в заявлении МИД Турции.
Президент США Барак Обамавыступил с ежегодным заявлением на тему Геноцида армян, однако, и в этот раз не использовал термин «геноцид», вновь заменив его на «Мец Егерн» (массовое убийство). «Сегодня мы серьезно задумываемся о первом массовом убийстве 20-го века – Мец Егерне, – когда полтора миллиона армян были убиты, депортированы и нашли смерть в последние дни Османской империи»,- говорится в его обращении. «Я последовательно изложил свое собственное мнение о том, что произошло в 1915 году, и моя точка зрения не изменилась»,- сказал Обама.