23 Ապրիլ 2016 - 09:04 AMT
Կոսովոյի ճանաչումը մահմեդական երկրների կողմից «կհզորացնի իսլամական աշխարհը», հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Կուրտուլմուշը:
«Թեև Կոսովոն գտնվում է Եվրոպայում, այդ երկիրն իսլամական մշակույթի կարևորագույն բաղադրիչներից է: Կոսովոն ծանոթացնում է Եվրոպային իսլամի հարուստ ժառանգության հետ: Կոսովոյի ճանաչումը կհզորացնի իսլամական աշխարհը»,-հայտարարել է Կուրտուլմուշը Կոսովո այցելության ժամանակ:
Ըստ նրա, Թուրքիան կողմ է, որպեսզի Կոսովոյի անկախությունը որքան հնարավոր է շուտ ճանաչվի մահմեդական երկրների կողմից: Նա նաև կարևորել է ԵՄ և Կոսովոյի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցումը և հետագայում` անդամակցումը ԵՄ-ին:
«Կոսովոյում մոտ 18-20 հազար թուրք է ապրում: Թուրքերը Կոսովոյի ամենաինտեգրված ազգային փոքրամասնությունն են: Մեր հայրենակիցներն իրենց ազգային փոքրամասնություն չեն համարում: Նրանք իրենց համարում են այդ երկրի տերերը…Մեզ համար Կոսովոն նույնն է, ինչ չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետությունը կամ Ադրբեջանը: Մենք դիտարկում ենք Կոսովոն որպես մի երկիր, որի հետ Անկարան ամուր բարեկամական կապեր ունի»,-հավելել է Թուրքիայի փոխվարչապետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
1999 թ. Ալբանիայի ազատագրման բանակի և Սերբիայի ոստիկանության միջև զինված դիմակայությունը հանգեցրեց Հարավսլավիայի ռմբակոծությանը ՆԱՏՕ-ի ուժերի կողմից: 2004 թ. մարտին Կոսովոյի ալբանացիները ջարդեր կազմակերպեցին, որի հետևանքով սերբերը զանգվածաբար հեռացան այնտեղից, ոչնչացվեցին սերբական բազմաթիվ հուշարձաններ: 2008-ի փետրվարի 17-ին Կոսովոյում ալբանական իշխանությունը հայտարարեց Սերբիայից անկախանալու մասին, խորհրդարանը համապատասխան հռչակագիր ընդունեց։ Սերբիան չէր ընդունել ինքնահռչակ հանրապետությունը, բայցև չէր կարող խանգարել գործընթացին: Այժմ Կոսովոյի անկախությունը ճանաչել է ավելի քան 100 պետություն։

Признание Косово мусульманскими странами «усилит мощь исламского мира», заявил вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш.
«Хотя Косово расположено в Европе, эта страна является одной из наиболее важных составляющих исламской культуры. Косово знакомит Европу с богатым наследием ислама. Признание Косово усилит мощь исламского мира», — заявил Куртулмуш во время визита в Косово.
По его словам, Турция выступает за то, чтобы независимость Косово была признана как можно скорее всеми мусульманскими странами. Он также отметил важность упрощения визового режима между странами ЕС и Косово, и дальнейшего принятия этой страны в состав Евросоюза.
«В Косово проживают около 18-20 тысяч моих соотечественников. Турки — наиболее интегрированное национальное меньшинство в Косово. Наши соотечественники не чувствуют себя меньшинством. Они видят себя хозяевами этой страны… Для нас Косово то же самое, что и (непризнанная) Турецкая республика Северного Кипра или Азербайджан. Мы рассматриваем Косово в качестве страны, с которой у Анкары установились крепкие дружеские узы», — добавил вице-премьер Турции, передает РИА Новости.
В 1999 году вооруженное противостояние албанских сепаратистов из Освободительной армии Косово и армии и полиции Сербии привело к бомбардировкам Югославии (в то время состоявшей из Сербии и Черногории) силами НАТО. В марте 2004 года косовские албанцы устроили погромы, которые привели к массовому отселению сербов из края и уничтожению многочисленных памятников их истории и культуры. Косовско-албанские структуры в Приштине 17 февраля 2008 года в одностороннем порядке провозгласили независимость Косово от Сербии. Впоследствии ее признали 108 из 193 стран, входящих в ООН.