Թուրքիայի և Վրաստանի իշխանությունները համաձայնության են եկել այն մասին, որ Վրաստանը Թուրքիային է փոխանցում մոտ 6 հեկտար վիճելի սահմանամերձ տարածք, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին թուրքական Sabah-ի վրա հղումով:
Այդ հողատարածքը գտնվում էր Թուրքիայի Արդահանի գավառում, որը 1970-ականներին անցել էր ԽՍՀՄ կազմում գտնվող Վրաստանին այն բանից հետո, երբ գետը, որով անցնում էր սահմանը, փոխեց հունը: Տեղի բնակիչների խնդրանքով Թուրքիայի իշխանությունները 2013-ին հրավիրել էին Վրաստանի պաշտոնյաներին տեղանքին ծանոթանալու համար: Բանակցությունների արդյունքում կողմերը որոշեցին, որ գետը պետք է իր նախկին հունը վերադարձնել և այդպիսով Թուրքիային փոխանցել մոտ 15 ֆուտբոլային դաշտին հավասար տարածքը: Ինչպես պնդում են տեղի բնակիչները, այդ հողակտորը շատ բերրի է, և նրանք մտադիր են այն օգտագործել գյուղատնտեսական նպատակով, երբ գետը հոսի իր նախկին հունով:
2015թ. հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիան և Վրաստանը բացեցին սահմանային նոր անցակետ, որը թուրքական կողմում կրում է Չըլդըր-Աքթաշ, իսկ վրացական կողմում` Կարծախ անվանումը: Աքթաշ (Կարծախ) անցակետը երրորդն է շուրջ 270 կմ Թուրքիայի և Վրաստանի միջպետական սահմանին: Աքթաշի սահմանային անցակետը ներկայիս Թուրքիայի Արդահանի նահանգի Չըլդըր շրջանում է, իսկ Կարծախի սահմանային անցակետը՝ Վրաստանի Սամցխվե-Ջավախքի Ախալքալաք շրջանում:

27 Апрель 2016 - 13:27 AMT
Турецкие и грузинские власти пришли к соглашению о передаче из Грузии в Турцию спорной приграничной территории площадью около 6 гектаров, 27 апреля сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Sabah.
Это участок земли в провинции Ардаган на северо-востоке Турции в 70-е годы перешел Грузии, тогда входившей в состав СССР, после того, как небольшая река, по которой в этом районе проходит граница, изменила свое русло. По просьбе местных жителей турецкие власти в 2013 году пригласили чиновников из Грузии для осмотра спорной территории. В результате переговоров стороны решили вернуть пограничную реку в ее прежнее русло и, таким образом, передать Турции участок размером в 15 футбольных полей.
Как утверждают местные жители, этот участок земли является очень плодородным, и они намерены использовать его в качестве сельхозугодий после того, как будут произведены работы по изменению русла пограничной реки.
18 октября 2015 года Турция и Грузия открыли новый пограничный пункт, который с турецкой стороны носит название Чылдыр-Акташ, а с грузинской – Карцах. Это второй пограничный пропускной пункт по всей протяженности 270-километровой грузинско-турецкой межгосударственной границы.