Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտում ճգնաժամի պատճառով կտրուկ նվազել են հյուրանոցային համարների գները: Օրինակ, Ստամբուլում հյուրանոցային համարի միջին գինը 140 եվրոյից նվազել է մինչև 91,9 եվրո 24 ժամվա համար: Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի հյուրանոցների ասոցիացիայի մարտ ամսվա հաշվետվության մեջ, հայտնում է echo.az-ը:
2016-ին մարտին արձանագրվել է հյուրանոցների համալրման ամենացածր մակարդակը վերջին մի քանի տարում: 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ անկումը կազմել է 16,5 տոկոս: Հյուրանոցներում ամրագրվել է համարների ընդամենը 52,5 տոկոսը: Հիմնականում Թուրքիան կորցրել է ռուս, գերմանացի և բրիտանացի զբոսաշրջիկներին:
Օտարերկրացի զբոսաշրջիկների քանակի նվազման պատճառով Թուրքիայի հյուրանոցների սեփականատերերը խնդրել են կառավարությանն ընդլայնել աջակցությունը միջազգային տուրօպերատորներին: Օրինակ, ավիաթռիչքների սուբսիդավորման ծրագիրը, որը պետք է ավարտվեր մայիսին, երկարաձգվել է մինչև նոյեմբեր: Այդ ծրագրով Թուրքիա թռիչքներ իրականացնող ավիաընկերությունները յուրաքանչյուր չվերթի համար 6.000 դոլար են ստանում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոստուրիզմի» գնահատմամբ 2016-ին Թուրքիա կայցելի մոտ 700.000 ռուս զբոսաշրջիկ:
Անկարայում և Ստամբուլում ահաբեկչական գործողությունների ֆոնին և Ռուսաստանի հետ հակամարտության պատճառով Թուրքիայի զբոսաշրջության շուկան անկում է ապրում:
Ինչպես հայտնում է The Wall Street Journal-ը զբոսաշրջային ընկերությունների վրա հղումով, ամառային տուրերի վաճառքը նվազել է 40 տոկոսով, hյուրանոցային համարների համալրումը նվազել է 2 անգամ: Հարյուրավոր հյուրանոցներ վաճառքի են հանվել:
Ըստ կառավարության տվյալների, զբոսաշրջային բիզնեսը Թուրքիայում ապահովում է երկրի ՀՆԱ 4 տոկոսը, իսկ այդ ոլորտում զբաղվածների թիվը հասնում է 1 միլիոնի, ինչը կազմում է աշխատող բնակչության մոտ 7 տոկոսը: Ընթացիկ տարվա հունվարին ռուս զբոսաշրջիկների քանակը նախորդ տարվա հունվարի համեմատ նվազել է 5 անգամ: Թուրքիայում 1300 հյուրանոց է հանվել վաճառքի Էգեյան և Միջերկրական ծովերի ափին: Ամենից շատ է Անթալիայում վաճառվող հյուրանոցների քանակը` մոտ 410 հյուրանոց, որից 120-ը` 5-աստղանի:

Стоимость размещения в турецких отелях рухнула на фоне кризиса в туристической отрасли страны. Так, средняя цена номера в Стамбуле снизилась с 140 до 91,9 евро за сутки. Об этом сообщается в мартовском отчете гостиничной ассоциации Турции, пишет echo.az.
При этом гостиницы страны в марте 2016 года показали самый низкий уровень загрузки за несколько лет. По сравнению с аналогичным периодом 2015 года заполняемость отелей оказалась на 16,5% процента ниже. Всего в гостиницах было забронировано 52,5% процента номеров. В основном Турция потеряла российских, немецких и британских туристов.
Ранее сообщалось, что Ростуризм оценивает размер российского турпотока в Турцию в 2016 году в 700 тысяч человек.
В связи с уменьшением иностранных путешественников, владельцы турецких отелей попросили правительство страны расширить меры поддержки международных туроператоров. Так, программа субсидирования авиарейсов, которая должна была завершиться в мае 2016 года, продлена до сентября. По ней авиакомпании, летающие в Турцию, получают по $6,000 за каждый рейс.
Туризм в Турции потерял основных клиентов – после инцидента с Су-24 он лишился российских путешественников, после терактов в Стамбуле и Анкаре от поездок отказываются и немцы. Туризм является чрезвычайно важным сектором турецкой экономики и одним из основных источников иностранной валюты. Последствия потерь на туристическом рынке могут стать катастрофическими для всей экономики страны.