28 Ապրիլ 2016 - 13:47 AMT
ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունն Արցախի ավելի քան 550 քաղաքացու տուժող է ճանաչել ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում:
Քրեական գործերը հարուցվել են ԼՂՀ ՊԲ հաղորդագրությունների հիման վրա, որոնք հետագայում ընդգրկվել են մեկ վարույթում:
Քրեական գործերը հարուցվել են ԼՂՀ ՔՕ մի շարք հոդվածներով. ագրեսիվ պատերազմ, հակամարտությունների և զինված բախումների ժամանակ ռազմական գործողությունների վարման մեթոդների խախտում, հումանիտար իրավունքի միջազգային նորմերի խախտում, քաղաքացիական անձանց սպանություն, գույքի ոչնչացում, որը պայմանավորված չէ ռազմական գործողություններ վարելու անհրաժեշտությամբ:
Քրեական գործերի հետաքննությունը շարունակվում է, նշանակված են դատաբժշկական փորձաքննություններ մահվան պատճառները, բնույթը և մարմնական վնասվածքների աստիճանը պարզելու նպատակով: Փորձաքննություններով կորոշվի նաև նյութական վնասի չափը: Շարունակվում է տուժածների հարցաքննությունը, քրեական գործով հետաքննությունը, հայտնում է ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունը:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած մարտերում հայկական կողմն ունեցել 78 մարտական կորուստ, սպանվել է 4 խաղաղ բնակիչ. 122 զինծառայող վիրավորվել է: Ապրիլի լույս 27-ի գիշերը վիրավորվել է 3 զինծառայող:

28 Апрель 2016 - 09:41 AMT
Генеральная прокуратура Нагорно-Карабахской Республики признала более 550 граждан страны потерпевшими в рамках уголовного дела, возбужденного в связи с развязанной Азербайджаном 2 апреля широкомасштабной военной агрессией.
Уголовные дела, возбужденные на основании сообщений Армии обороны НКР, впоследствии были объединены в одно производство.
Уголовные дела возбуждены по ряду статей УК НКР: агрессивная война, нарушение в ходе конфликтов и вооруженных столкновений методов ведения военных действий, нарушение норм Международного гуманитарного права, убийство гражданских лиц, уничтожение имущества, не связанное с необходимостью ведения боевых действий и др.
Расследование уголовного дела продолжается, назначены судебно-медицинские экспертизы для установления причин смерти, характера и тяжести телесных повреждений, определения размеров материального ущерба, продолжается опрос потерпевших, сообщает Генпрокуратура НКР.
Читайте также:Минздрав РА: 87 раненых в ходе эскалации карабахского конфликта выписаны, состояние 2 крайне тяжелое