28 Ապրիլ 2016 - 13:38 AMT
ՀՀ Կառավարության ապրիլի 28-ի նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկել է հետաձգել կենսաթոշակային վճար կատարելու պարտադիր պայմանի համար նախատեսված առավելագույն ժամկետը մեկ տարով՝ տեղափոխելով այն 2018-ի հուլիսի 1-ը:
Նրա խոսքով, առաջարկն արվում է՝ խորհրդակցելով Հանրապետության նախագահի հետ և կարևորելով կենսաթոշակային բարեփոխումների սահուն և անխափան ընթացքը:
Աբրահամյանը հանձնարարել է ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարներին՝ պատրաստել համապատասխան օրինագիծ և ներկայացնել կառավարության հաջորդ նիստին:
2014-ին խորհրդարանն արտահերթում երեք ընթերցմամբ ընդունեց «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով պարտադիր կուտակայինը դարձավ նպատակային սոցվճար։

28 Апрель 2016 - 14:58 AMT
Правительство Армении предложило на год отложить внедрение обязательной накопительной пенсионной системы
28 апреля в ходе заседания правительства РА премьер-министр Овик Абрамян предложил отложить внедрение обязательной накопительной пенсионной системы на год – до 1 июля 2018 года.
По его словам, предложение было согласовано с президентом Армении Сержем Саргсяном и делается, придавая важность плавному и бесперебойному внедрению пенсионных реформ.
Абрамян поручил министру финансов, министру труда и социальных вопросов РА подготовить соответствующий законопроект, который должен быть представлен на рассмотрение правительства на следующем заседании.
В 2014 году парламент Армении утвердило законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О накопительных пенсиях», согласно которому обязательная накопительная пенсионная система стала целевой социальной платой.