29 Ապրիլ 2016 - 09:12 AMT
Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցների հնարավոր չեղարկումը կարող է դրական անդրադառնալ ՀՀ տնտեսության վրա: Այդ մասին ասել է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Բեյլին, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Առաջիկա 3-6 ամիսներին ՌԴ և ԵՄ հարաբերություններում կարող են որոշակի փոփոխություններ տեղի ունենալ, որոնք կարող են հանգեցնել ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկմանը: Եթե դա տեղի ունենա, ՌԴ տնտեսության վիճակը կբարելավվի, ինչը դրական ազդեցություն կունենա նաև հայկական տնտեսության վրա»,-ասել է նա լրագրողներին:
ՀՀ տնտեսության զարգացման համատեքստում Բեյլին նշել է, որ 2015-ը շատ հաջող էր գյուղատնտեսության ոլորտի համար, սակայն ընթացիկ տարվա մարտ ամսին գրանցված եղանակային անբարենպաստ պայմանները կարող են բացասաբար ազդել ակնկալվող բերքի ծավալների վրա, մասնավորապես` մրգի: «Բնականաբար, բացասական ազդեցության չափն ավելի ուշ հայտնի կդառնա»,-հավելել է նա:
Մարտի սկզբին Հայաստանի տարբեր մարզերում պարբերաբար գիշերային ցրտահարություններ գրանցվեցին: Ըստ գյուղնախարարության կանխատեսման, 2016-ին Հայաստանում ծիրանի բերքը կկազմի 45-55 հազար տոննա, մինչդեռ 2015-ին ծիրանի համախառն բերքը հասավ 103 հազար տոննայի, ինչն ավելի է 2014-ի ցուցանիշից 14 հազար տոննայով:
Ըստ ՀՀ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2016-ին ծրագրված է 2,2%-ի չափով: Հայաստանի ԿԲ-ն իր վերջին կանխատեսման մեջ աճը գնահատել է 2,2%.: ՀԲ և ԱՄՀ վերջին տվյալներով, տնտեսական աճը ՀՀ-ում 2016-ին կկազմի 1,9%: Fitch-ն ակնկալում է մինչև 2% աճ, իսկ Moody’s-ը` ՀՆԱ աճի դանդաղում մինչև 2,2%:

Возможное снятие санкций с России может оказать положительное воздействие на экономику Армении, сказала глава ереванского офиса Всемирного банка Лора Бейли.
«В течение ближайших 3-6 месяцев в отношениях России и Евросоюза могут произойти некоторыеизменения, что приведет к снятию санкций в отношении России. В результате этого, состояние российской экономики улучшится, что окажет положительное воздействие также и на армянскую экономику», – сказала она, пишет АРКА.
В контексте развития экономики Армении Бейли отметила, что 2015 год был очень успешным для сферы сельского хозяйства, однако неблагоприятные погодные условия в марте 2016 года могут негативно сказаться на показателях объема урожая, в частности, фруктов.
«Размер негативного воздействия, естественно, станет известен позже», – добавила она.
В течение марта 2016 года в различных областях Армении периодически регистрировались ночные заморозки. По прогнозу Минсельхоза Армении, в 2016 году в Армении урожай абрикоса составит 45-55 тыс тонн, при том, что в 2015 году валовой урожай абрикоса в стране составил около 103 тыс тонн, что больше показателя 2014 года на 14 тыс тонн.
Согласно госбюджету Армении, рост ВВП в Армении на 2016 год запланирован в размере 2,2%. ЦБ Армении в своем последнем прогнозе оценивает рост на уровне 1,5-2,6%. По последним прогнозам ВБ и МВФ, экономический рост в Армении в 2016 году составит 1,9%. ЕАБР ожидает рост в пределах 2–2,5%, Fitch – до 2%, Moody’s ожидает замедление роста ВВП Армении в 2016 году до 2,2%.