29 Ապրիլ 2016 - 13:02 AMT
Ռուսաստանի ակտիվությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նման է այսբերգի: Այդ մասին Մալթայի ԱԳ նախարար Ջորջ Վելլեի հետ հանդիպումից հետո ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Նախարարն ասել է, թե բոլորը տեսնում են սառցե լեռան գագաթը միայն, սակայն կա նաև ստորին մաս: «Դեռ շուտ է բացահայտել մանրամասները: Նրանք մի քանի հետաքրքիր գաղափարներ են ներկայացրել: Դրանք բոլորը նորացված Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա են: Ռուսաստանի առաջ քաշած առաջարկները հետաքրքիր են մեզ համար: Ռուսաստանն առաջարկել է մեզ փուլային լուծում: Սակայն, առաջին հերթին հայերը պետք է հեռանան գրավյալ տարածքներից»,-ասել է նա:
Նախարարը նաև անդրադարձել է ապրիլի 12-ին ԵԱՀԿ-ում ՌԴ ներկայացուցչության կողմից ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչությանը հղած նոտային: «1994-1995թթ. ձեռք բերվեցին հրադադարի մասին համաձայնագրերը: Երբ ապրիլին խախտվեց հրադադարի ռեժիմն, Ադրբեջանը հայտարարեց, որ Հայաստանը հարցականի տակ է դնում այդ համաձայնագրերը: Ռուսական կողմն ու համանախագահները հայտնեցին մեզ, որ ամբողջովին սատարում են 1994-1995թթ. ձեռք բերված հրադադարի մասին համաձայնագրերին: Ինչպես գիտեք, կրակի դադարեցման ռեժիմի նոր փուլը համաձայնեցվել է Մոսկվայի հետ: Մենք ևս կարծում ենք, որ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը կարևոր հարց է, չի կարելի է այն լուծել ռազմական ճանապարհով: Մենք միշտ ասում ենք, որ կողմ ենք խաղաղ կարգավորմանը, բայց պետք է արդյունք լինի: Դա չի նշանակում, որ մենք պետք է ևս 25 տարի բանակցենք: Մենք ասում ենք, որ ինչ ճանապարհով էլ լինի, պետք է առաջ շարժվել»,-ասել է Մամեդյարովը:
Ապրիլի 29-ին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում հողերի հանձնում չի լինելու: «Մենք իրականացնում ենք հետևողական աշխատանքներ և դեռ այս պահի դրությամբ չենք ստացել Ադրբեջանի կողմից առաջին և հիմնական պատասխանը՝ ընդունում են նրանք մեր անկախությունը, թե չէ: Եթե չէ, ապա այն, ինչ քննարկվում է, այն, ինչ խոսվում է, առ ոչինչ են»,- ասել է նա:
ԼՂՀ նախագահն ասել է նաև, որ Արցախը փորձելու է այնպես անել, որ բանակցային գործընթաց սկսելու դեպքում ներգրավվի որպես լիարժեք կողմ:

29 Апрель 2016 - 13:47 AMT
Активность России в связи с урегулированием нагорно-карабахского конфликта подобна айсбергу. Об этом во время пресс-конференции после встречи со своим мальтийским коллегой Джорджем Веллой сказал глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров, сообщает АПА.
Глава МИД Азербайджана отметил, что все видят только верхнюю часть айсберга, однако есть и нижняя часть.
«Раскрывать детали пока рано. Они озвучили некоторые интересные мысли. И все они тоже на основе обновленных Мадридских принципов. Выдвижение Россией предложений интересно и нам. Россия предложила нам поэтапное решение. Однако в первую очередь армяне должны покинуть оккупированные территории Азербайджана»,- сказал он.
Мамедъяров также отметил, что 12 апреля представительство России в ОБСЕ вручило ноту представительству Азербайджана в ОБСЕ.
«В 1994-1995 годах были достигнуты соглашения о режиме прекращения огня. Когда в апреле был нарушен режим прекращения огня, Азербайджан заявил, что действие Армении ставит под вопрос эти соглашения. Российская сторона и сопредседатели сообщили нам, что полностью поддерживают достигнутые в 1994-1995 годах соглашения о режиме прекращения огня. Как вы знаете, новый этап режима прекращения огня был согласован в Москве. Мы тоже думаем, что укрепление режима прекращения огня важный вопрос. Нельзя его решить военным путем. Мы всегда говорим, что являемся сторонниками мирного урегулирования. Однако должен быть результат. Это не значит, что мы должны еще 25 лет вести переговоры. Мы говорим, что каким бы путем не было, но надо идти вперед», – сказал он.
29 апреля президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян заявил, что никакой сдачи территорий в Карабахе не будет. Он отметил, что пока не получен главный и основной ответ со стороны Азербайджана — признают ли они независимость Нагорного Карабаха. «Если нет, то все, что обсуждается и о чем говорится, ничтожно. Я хочу, чтобы наша стратегия и наша политика строились на этих реалиях», — сказал он. При этом Саакян отметил, что Степанакерт предпримет все необходимые действия для вовлечения в переговорный процесс в качестве одной из сторон.
Читайте также:Президент НКР: Нужно прекратить беспочвенные разговоры, сдачи земель в Карабахе не будет