Վրաստանի ԱԳ նախարարությունը կտրականապես հերքել է թուրքական որոշ ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրությունը Վրաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը հօգուտ Թուրքիայի վերանայելու մասին:
Ապրիլի 27-ին հաղորդագրություններ հայտնվեցին այն մասին, որ Թուրքիայի և Վրաստանի իշխանությունները համաձայնության են եկել այն մասին, որ Վրաստանը Թուրքիային է փոխանցում մոտ 6 հեկտար վիճելի սահմանամերձ տարածքը Արդահանի գավառի շրջանում: Տեղեկության սկզբնաղբյուրը թուրքական Sabah-ն էր:
Ըստ Վրաստանի ԱԳՆ պարզաբանման, Թուրքիայի և Վրաստանի միջև սահմանը հաստատվել է 1973 թ.: Հատվածներից մեկում սահմանն անցնում է Ջաղիսծղալի գետի հունով: Վերջին 40 տարում հունը երկու հատվածներում փոխվել է: Արդյունքում կողմերը վերջերս որոշել են վերադարձնել գետի հունը, այսինքն սահմանի հատվածը, նախկին տեղը: 2016-ի ապրիլի 20-ին վրացի և թուրք փորձագետները զննել են և հավաստանշել են հստակ կոորդինատները` գետի հունը նախկին տեղը վերադարձնելու համար, ըստ 1973թ. քարտեզի պաշտոնական սահմանազատման: Հունի տեղափոխման աշխատանքներն իրականացնում է թուրքական կողմը, հայտնում է newsgeorgia.ge-ն:
«Վրաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանազատման աշխատանքներն ավարտվել են ԽՍՀՄ տարիներին` 1970-ականներին: 1992 թ. կողմերը ճանաչել են համաձայնեցված սահմանագիծը: Ելնելով դրանից, սահմանի և դրա փոփոխության վերաբերյալ ցանկացած բանակցություն և համաձայնություն սահմանի վերաբերյալ բացառվում է»,-ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ պաշտոնական հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում:
2015թ. հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիան և Վրաստանը բացեցին սահմանային նոր անցակետ, որը թուրքական կողմում կրում է Չըլդըր-Աքթաշ, իսկ վրացական կողմում` Կարծախ անվանումը: Աքթաշ (Կարծախ) անցակետը երրորդն է շուրջ 270 կմ Թուրքիայի և Վրաստանի միջպետական սահմանին: Աքթաշի սահմանային անցակետը ներկայիս Թուրքիայի Արդահանի նահանգի Չըլդըր շրջանում է, իսկ Կարծախի սահմանային անցակետը՝ Վրաստանի Սամցխվե-Ջավախքի Ախալքալաք շրջանում:

29 Апрель 2016 - 14:14 AMT
Министерство иностранных дел Грузии категорически опровергло сообщения об изменении пограничной линии между Грузией и Турцией в пользу Турции.
27 апреля ряд СМИ распространили информацию о том, что Грузия якобы передала Турции участок земли площадью около 6 гектаров на спорной приграничной территории в районе провинции Ардаган. Источником этой новости стало сообщение в турецкой газете Sabah.
Согласно пояснению МИД Грузии, граница между Турцией и Грузией была установлена в 1973 году, в одном из участков граница проходит по руслу реки Джакисцкали. За последние 40 лет русло реки в двух отрезках изменилось, в результате стороны недавно пришли к решению вернуть русло реки, то есть участок границы, на прежнее место.
20 апреля 2016 года грузинские и турецкие эксперты вместе осмотрели и отметили точные координаты для переноса русла в старые границы, установленные официальной разметкой в соответствии с картой 1973 года. Работы по переносу реки осуществляются турецкой стороной, передает Newsgeorgia.ge.
«Делимитация и демаркация государственной границы между Грузией и Турецкой республикой завершилась в период существования Советского союза, в 70-х годах XX века. В 1992 году стороны признали согласованную линию границы. Исходя из этого, сегодня исключены любые переговоры и соглашения по поводу границы и ее изменения», — говорится в официальном комментарии МИД Грузии, опубликованном на сайте ведомства.
18 октября 2015 года Турция и Грузия открыли новый пограничный пункт, который с турецкой стороны носит название Чылдыр-Акташ, а с грузинской – Карцах. Это второй пограничный пропускной пункт по всей протяженности 270-километровой грузинско-турецкой межгосударственной границы.